ŠTA JE REKAO POTPREDSEDNIK VLADE

Saopštenje Odbora gradjana za praćenje rada Vlade Srbije u postupku prodaje Telekoma i ukazivanje javnosti na smisao tih postupaka, povodom izjava u skupštinskoj raspravi Božidara Djelića, potpredsednika Vlade Srbije.

U skupštinskoj raspravi, u četvrtak popodne (29. aprila) u terminu za poslanička pitanja, u ime Vlade Srbije odgovore je davao Božidar Djelić, potpredsednik vlade i ministar za nauku i tehnologiju. S obzirom da je bilo više pitanja i odgovora na temu "Telekom Srbija i zašto se prodaje", dužni smo, kao Odbor gradjana za za praćenje rada Vlade Srbije u postupku prodaje Telekoma i ukazivanje javnosti na smisao tih postupaka, da reagujemo na ove izjave potpredsednika Djelića.

(Izjave potpredsednika Vlade Srbije objavljene su bez ispravki, onako kako su date u stenogramu skupštinske rasprave i označene su u tekstu kurzivom.)

B.DJ: “Od kada je ukinut monopol, krajem prošle godine i na fiksnoj telefoniji, tako da ne postoji danas rizik da zamenimo bilo koji element državnog monopola privatnim monopolom.”

-Božidar Đelić, ministar nauke i tehnološkog razvoja, ne razume da Telekom Srbija poseduje celokupnu fiksnu telekomunikacionu infrastrukturu kroz koju se prenose telefonski, Internet saobraćaj i saobraćaj mobilne telefonije. Telenor je dobio samo dozvolu da se bavi fiksnom telefonijom, a neće u skoro vreme moći da izgradi infrastrukturu kakvu Telekom ima, ako je uopšte bude gradio. Kada samo jedna firma ima infrastrukturu onda je to monopol. Napominjemo da u zemljama koje imaju najliberalnija telekomunikaciona tržišta, telekomunikacioni operatori nastali od telefonskih operatora ubedljivo dominiraju tržištem zahvaljujući svojoj infrastrukturi koja je građena više od stotinu godina.

B.DJ: “Ova Vlada je odlučila da u ovom momentu obezbedi racionalniju formu tarifikacije.... Mislim da je ona racionalna i koja usklađuje i omogućava našem Telekomu da dođe u dobroj formi do veoma važnog momenta koje je strateško preuzimanje tj. strateško partnerstvo.”

-Božidar Đelić priznaje da je Vlada svesno odobrila podizanje cena telefonske pretplate četiri puta, i cenu impulsa dva puta, od prošle godine, pred planiranu privatizaciju Telekoma i taj novac iz džepova svojih građana i institucija obezbedila budućem kupcu kao siguran i veliki profit. (Prethodno povećanje: http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/63277/Od-danas-skuplja-telefonska-pretplata)

B.DJ: “To je odluka koja će obezbediti da inžinjeri i tehničari i zaposleni u Telekomu gledaju u budućnost sa još više poverenja na način da imaju, u to sam uveren, kroz pronalaženje strateškog partnera i podršku za dalji pohod i za dalje jačanje novih pozicija u regionu.”

-Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić nije obavešten da je npr. Dojče Telekom prema podacima sindikata, u svim operatorima koje je kupio, otpustio od 40-80% zaposlenih, što nije podrška za budućnost zaposlenima Telekoma. Pri tome je broj zaposlenih u ovim kupljenim operatorima postao znatno manji prema broju korisnika, nego u operatorima evropskih zemalja.

B.DJ: “To što ste rekli i ono što je bila peticija rektora Beogradskog univerziteta i profesora ETF, to naravno shvatamo veoma ozbiljno, a to znači da će kao sve dobro uređene zemlje u momentu privatizacije jedan broj uslova mora biti i to da se određeni strateški pravci i prioriteti naše zemlje očuvaju unutar tog strateškog partnerstva, drugim rečima, da se očuva prisustvo u južnoj pokrajini i isto tako, kada govorimo o akademskoj mreži, kada govorimo o drugim elementima infrastrukture, da imamo u ugovornim odnosima sigurnost da će se to razvijati u interesu naše države i njenih građana.”

-Na osnovu ovog obrazloženja, sledi da ministar nauke i tehnološkog razvoja, odnosno potpredsednik Vlade Srbije, Božidar Đelić, ne zna gotovo ništa o Otvorenom pismu povodom prodaje Telekoma, jer se ovo pismo ne tiče akademske mreže već prodaje Telekoma koja može, po mišljenju potpisnika, naneti velike štete državi i društvu. Odatle sledi da on zapravo ne shvata ovo pismo ozbiljno. Pismo se može naći na sajtu www.balkanmagazin.net. Pismo su potpisali brojni profesori i naučnici iz zemlje i inostranstva, i više od 2.000 građana.

B.DJ: “Pomenuli ste Rusiju. Rusija je odredila što je njen prioritet - to su nafta i gas. Podsećam vas da su telekomunikacije u privatnom sektoru u Rusiji. Srbija je odredila da je u ovom momentu EPS od strateškog značaja.”

-Ministar nauke i tehnološkog razvoja je često isticao da su telekomunikacije u Srbiji od strateškog značaja što je ispravan stav, a koji je naglo promenio. Netačno je da su telekomunikacije u Rusiji privatizovane. Naime, kompletna fiksna telekomunikaciona mreža Rusije koja je pandan fiksnoj mreži Telekoma Srbije je u državnom vlasništvu (http://eng.svyazinvest.ru/about/info ). Država Rusija poseduje 75% ove fiksne telekomunikacione infrastrukture. Inače fiksna telekomunikaciona infrastruktura zahteva mnogo veća ulaganja nego mobilna mreža.

B.DJ: “Što se tiče Telekoma 2002 godine, ..., bilo je određenih problema u sprovođenju prethodne transakcije koje su isplivale na površinu, i uočili smo da je u nacionalnom interesu Srbije da otkupi paket koji je tada držao italijanski partner...“

- Znamo da je bilo problema koji su isplivali na površinu o privatizaciji Telekoma 1997. godine. O tim problemima je, na primer, 2. oktobra 2003. pisao u Vremenu Miša Brkić pod naslovom “Provizija, mito i tajni računi” (http://www.vreme.com/cms/view.php?id=353841), a pisali su slično i drugi novinari upućeni u ovu problematiku. Potpredsednik Božidar Đelić se nije osvrnuo na neargumentvano zalaganje premijera Cvetkovića za ponovnu prodaju Telekoma, pri čemu se zna da je on radio sedam godina u firmi CES Mecon, koja je bila jedini lokalni finansijski savetnik za problematičnu prodaju Telekoma 1997 godine (http://www.cesmecon.com/eng/Ctelecom.html ). Javnost treba da zna da je osnivač i predsednik CES Mecona Zvonimir Nikezić, a da je njegov sin Dušan Nikezić savetnik premijera Cvetkovića, i član radne grupe za prodaju Telekoma 2010-te.

B.DJ: “Odgovornost jeste na Vladi Republike Srbije za ovakvu odluku i mi smo duboko uvereni da je ona u najboljem interesu naših građana.”

-Mi smo uvereni da ova odluka nije u interesu naših građana. Ima mnogo važnih razloga koje ne bi ovom prilikom nabrajali. Primera radi, jedan od tih važnih razloga je i činjenica da su telefonski impulsi u Makedoniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj koje su prodale svoje telekomunikacione operatore, od 5 do 40 puta skuplji nego u Srbiji.

POREDJENJE CENA U FIKSNOJ TELEFONIJI

Iz priložene tabele vidi da su u Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori, koje su svoje operatore prodali Dojče telekomu, cene usluga neverovatno veće u odnosu na Srbiju (koja i pored nižih cena posluje sa profitom).Pored toga što je pretplata u Srbiji za 70% niža nego u Hrvatskoj, i cene razgovora po minutu su značajno manje u Srbiji gde je država vlasnik preduzeća i "loš upravljač" - po rečima nadležnih ministarstava. Drastična razlika je u ceni minuta razgovora u lokalu - cena minuta u Srbiji je 20 puta manja po višoj tarifi nego u Hrvatskoj, a 40 puta manja po nižoj; od 4 do 5 puta manja po višoj tarifi, a od 5 do 6 puta manja po nižoj u Makedoniji; 4.5 do 14.5 puta manja po višoj tarifi, a 4.5 do 29 puta manja po nižoj tarifi u Crnoj Gori. Kod prikupljanja podataka uzimala se minimalistička varijanta, znači, bez ikakvih dodatnih servisa i kombinacija. Ovo poredjenje pokazuje da je moguće uspešno poslovati i sa ovakvim, niskim cenama, sa svim kreditima Telekoma Srbija i ulaganjima u modernizaciju.


Hrvatska Mini pak Makedonija mini model Srbija Crna Gora
Kune Evri Denari Evri Dinari Evri Evri
Preplata 53.35 7.65 470.82 7.768 458 4.58 5.97
Lokal minut viša tarifa 0.69 0.096 1.18 i 1.36 0.0195 i 0.02244 0.4771 0.0048 0.022 i 0.069
Lokal minut niža tarifa 0.69 0.096 0.71 i 0.83 0.0117 i 0.0137 0.2386 0.0024 0.011 i 0.069
međugr minut viša tarifa 0.69 0.096 3.54 0.0584 2.385 0.024 0.059
međugr minut niža tarifa 0.69 0.096 1.77 0.0292 1.1927 0.012 0.012
Poziv na mob u dom saob min viša tarifa 3.07 0.425 11.79 0.1945 7.156 i 10.75 0.0716 i 0.108 0.222
Poziv na mob u dom saob min niža tarifa 1.54 0.213 4.71 0.0777 0.111
Medjunarodni po minutu 3 do 10 0.415 do 1.382 11.68 do 63.72 0.193 do 1.0514 16.579 do 52.569 0.166 do 0.526 0.129 do 1.503
         Žuto znači da je prvi broj cena razgovora u svojoj mreži, a drugi - cena prema drugim operatorima
Računato:
Hrvatska 1 kuna = 0.1382 evra
Makedonija 1 denar = 0.0165 evra
Srbija 1 dinar = 0.01 evro
Crnogorski cenovnik je u evrima

 

Podaci su sa sajtova:

http://www.t-com.hr/privatni/kzona/cjenici/tel_tarife_mini.asp

http://www.t-home.mk/mk/75/Telefonija/Telefonski_prikluchok/PSTN_telefonska_linija.html

http://www.t-home.mk/mk/137/Telefonija/Tarifiranje_/Lokalen_soobrakjaj.html

http://www.t-home.mk/mk/138/Telefonija/Tarifiranje_/Nacionalen_soobrakjaj.html

http://www.t-home.mk/mk/140/Telefonija/Tarifiranje_/Megjunaroden_soobrakjaj.html

http://www.telekom.nadlanu.com/PRIVATNI/Tarife.aspx?ac=solo&br=7

http://www.telekom.nadlanu.com/PRIVATNI/Usluge.aspx?ac=solo&br=2

http://www.t-com.me/Privatni.aspx?akcija=550&id=1697

Odbor gradjana za praćenje rada Vlade Srbije u postupku prodaje Telekoma i ukazivanje javnosti na smisao tih postupaka


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...