PRODAJA TELEKOMA PROTIVUSTAVNA I PROTIVZAKONITA

M. Obradović

Odbor građana za praćenje namere Vlade Srbije da proda Telekom Srbija uputio pismo generalnom direktoru Telekom Austrija sa upozorenjem da je eventualna prodaja Telekoma Srbija neustavna i da je neka buduća vlada može poništiti

Nakon što je, činilo se, tender za prodaju Telekoma Srbija propao jer niko nije ponudio minimalnu cenu od 1,4 milijardi evra za 50 odsto akcija, priča se odjednom preokrenula. „Nepristojna“ ponuda od 950 miliona evra Telekoma Austrija sada je predmet dogovora između Vlade Srbije i Austrijanaca, a prema poslednjim informacijama dogovori dobro napreduju.

Međutim, šta god vlada uradila u pregovorima sa Telekomom Austrije ova privatizacija biće ugrožena činjenicom da će se prekršiti Ustav Republike Srbije i bar dva njena zakona, rečeno je na konferenciji „Telekom nije na prodaju“ u organizaciji časopisa “Republika” i Internet portala “Balkanmagazin”.

Odbor građana za praćenje namere Vlade Srbije da proda Telekom Srbija uputio je pismo direktoru Telekoma Austrija Hanesu Ametstrejteru u kome ga upozoravaju da je prodaja Telekoma Srbija protivna Ustavu, kao i zakonima o privatizaciji i koncesijama.

Prema članu 85. Ustava Srbije “stranci ne mogu da poseduju dobra od opšteg interesa, već samo mogu dobiti koncesiju na njih”, što je u stvari telekomunikaciona infrastruktura. Takođe, član 87. Ustava kaže da su dobra koja koriste državni organi u vlasništvu države. Isto tako Zakon o koncesijama definiše telekomunikacionu infrastrukturu kao predmet koncesije, a Zakon o privatizaciji kaže da dobra od opšteg interesa, odnosno u opštoj upotrebi, ne mogu biti privatizovana.

“Želimo da vas upozorimo da je prodaja Telekoma Srbija protivzakonita i protivustavna i da može biti poništena ako neka buduća srpska Vlada odluči da poštuje zakone i istraži ovu protivzakonitu prodaju. Bilo bi nam veoma drago da vaša ugledna kompanija dođe u Srbiju kao investitor i to na obostranu korist i prema srpskim zakonima koji štite interese Republike Srbije i njenih građana. Nadamo se da će vaša kompanija zadržati visoke standarde i da se neće upustiti u nezakonitu kupovinu Telekoma Srbije”, kaže se u pismu čelnicima Telekoma Austrija.

Aleksandra Smiljanić, profesorka na Elektrotehničkom fakultetu i bivši ministar telekomunikacija istakla je da je telekomunikaciona infrastruktura dobro od opšteg interesa koje ne bi smelo biti na prodaju.

“Tu infrastrukturu su gradile prethodne generacije i ona kao javno dobro i nešto što je nemoguće ponovo izgraditi, obezbeđuje visoke prihode. Mi smo više puta ukazivali vladi na štetnost prodaje Telekoma, ali nismo naišli na razumevanje. Jedino što nam je ostalo je da pišemo direktno Telekomu Austrija”, kazala je Smiljanić.

Prema njenim rečima, kroz primer prodaje Telekoma Srbija jasno je da vlada ne štiti javni interes, a iz toga se može izvući zaključak da su u pitanju individualni interes.

“Čak i da se ostvari cena od 1,4 milijardi evra i da se povećaju investicije i da se Austrijanci odreknu VIP-a, opet će prodaja Telekoma imati pogubne posledice po Srbiju”, ocenila je Smiljanić.

Nakon godinu dana od najave prodaje Telekoma i protivljenja dela javnosti, ekonomskih i tehničkih obrazloženja zašto to nije dobro za državu, na kraju ostaje najbitnije da je takav potez u sukobu sa Ustavom Srbije.

Nebojša Popov, naučni savetnik ističe da resursi, kao što su vazduh, voda, pa i ljudi, ne mogu biti ničije vlasništvo.

“Ne može se prodavati dobro od opšteg interesa jer je to protiv Ustava i protiv zakona, kao što je vlada pokušala. Rezultat ideologije ekstremnog neoliberalizma je da ne postoji ništa od opšteg interesa. Telekom je stvaran više od 100 godina i mnogi ljudi su u tome učestvovali i nemoguće je odrediti titulara nad vlasništvom takvog dobra. Teško je braniti i razvijati dobro od opšteg interesa, a posebno kada vlada koja treba da čuva Ustav i zakone pokušava da proda nešto na šta nema pravo”, upozorava Popov.

Ekonomista Mlađen Kovačević, član Akademije ekonomskih nauka ističe da je tenderski proces neozbiljan i da se mora odlučiti da li se tender poštuje ili ne.

“Ne bih se iznenadio da je sve vreme postojala komunikacija, jer je Telekom Austrije podneo ponudu u 15 do dva kada je video da niko drugi nije doneo ponudu. Sada je za očekivati da se dogovore da ovih 450 miliona evra investicija plate odmah državi i da vlast to predstavi kao veliki uspeh. U međuvremenu oni će postati monopolisti i nastojaće što pre da vrate uloženo. Može se očekivati da se za dve, tri godine cene povećaju tri, četiri puta. Ovako slaba država nikada neće moći da natera monopolistu da se ponaša kako ona hoće. S druge strane, iskustvo nam govori, a i činjenica da je predizborna godina, da će se pare potrošiti neracionalno, kao što se desilo i sa Mobtelom”, zaključio je Kovačević.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...