O KORISTI ZA TELEKOM AUSTRIJA OD PRODAJE TELEKOMA SRBIJA

BM

Prema tumačenju Branka Radujka, direktora Telekoma Srbija, čeka se da Telekom Austrija utvrdi kolko mu je korisno da kupi srpskog operatora. U Srbiji su odlučili da je korist za Telekom Srbija od ove operacije već utvrdjena, jedino su dokazi da je to korisno - sporni (foto: Press)

Prodaja Telekoma Srbija, o kojoj se raspravlja u srpskoj javnosti već duže od godinu dana, izazvala je razna mišljenja ali do sada direktor kompanije nije u tome značajnije učestvovao. Činjenica je da on za protekle tri godine, koliko je na tom mestu, nije ometao firmu koja inače dobro radi već godinama. Znatno povećanje profita u poslednje tri godine pre svega je rezultat učetvorostručenja cene pretplate i dupliranja cene impulsa, ali se mora priznati da je direktor Telekoma Srbija imao priliku da ga upropasti, kao što su upropašćene i mnoge druge firme – državne i privatne - pa ipak to nije učinio. 


Branko Radujko, generalni direktor Telekoma Srbija

Sredinom aprila, medjutim, direktor Telekoma Srbija je iznenadjujuće vratolomno nastupio u javnosti. Prvo je saopštio da daje ostavku, pa je povukao tu ostavku, a zatim se oglasio agitujući snažno za prodaju firme na čijem je vrhu.

Tekst koji je Tanjug objavio 17. aprila kao intervju sa Brankom Radujkom direktorom Telekoma Srbija, nosi naslov "Prodaja je korisna za Telekom". U prvom stavu teksta, Radujko tvrdi da bi prodajom većinskog paketa akcija "Telekom dobio značajne koristi", a evo kako te koristi dalje objašnjava.

Manje je više?

"Pre svega Telekom bi dobio jednog vlasnika koji upravlja kompanijom. To bi omogućilo brže, efikasnije i fleksibilnije odlučivanje, procedure nabavki, ugovaranja, plaćanja, zapošljavanja i tako dalje", kazao je Radujko.


Radujko u zvaničnoj poseti Crnoj Gori gde Telekom Srbija ima značajno učešće
u telekomunikacijama

Sada je u Telekomu Srbija, naša država vlasnik 80 % akcija a drugi vlasnik je grčka kompanija OTE sa 20%. Ako Telekom Austrija, kao jedini kandidat za kupca, postane vlasnik 51 % akcija Telekoma Srbija, koliko je srpska vlada ponudila na prodaju, kako bi novi vlasnik imao povoljniju situaciju oko upravljanja i bio "jedan vlasnik koji upravlja kompanijom"? Ako Radujku danas nije dovoljno raspolaganje sa 80% vlasništva da "brže, efikasnije i fleksibilnije odlučuje", kako će Austrijancima za to biti dovoljno samo 51 % vlasništva?

Povratak otpisanih?

Sledeća je korist, po mišljenju Radujka, što bi se "zaustavio trend odlivanja kvalitetnih kadrova a otvorila bi se čak i mogućnost za povratak u zemlju domaćih stručnjaka" čije bi znanje kompanija mogla da plati (posle prodaje).

U Srbiji već godinama rade dve strane telekomunikacione kompanije, kao što je poznato, ali nije poznato da su one privukle srpske povratnike, već je naprotiv, Srbija četvrta od 139 zemalja po odlivu mozgova prema Svetskom ekonomskom forumu. Zašto bi se to desilo kada Telekom Austrija postane većinski vlasnik Telekoma Srbija? Izvesno je, medjutim, da će mnogi koji sada rade u Telekomu Srbija biti otpušteni ako dodje strani vlasnik.

Nabavke i plaćanje

Brže i fleksibilnije upravljanje moglo bi i sada da se omogući u Telekomu Srbija. Neka pravila, ipak, oko nabavki i plaćanja uvek će morati da postoje, pa i ako stranac bude vlasnik. U suprotnom nastaju problemi kao što ih ima sada baš Telekom Austrija gde su u toku velike istrage oko nabavki opreme i plaćanja usluga u protekloj deceniji, za koje se sumnja da su povezane sa korupcijom i razbacivanjem novca, kroz "mašinu za pranje para", kako se tim povodom izrazio austrijski državni tužilac.

Novi modeli telefona kod novog vlasnika?

Kad hvali "koristi od prodaje" Telekoma Srbija, Radujko kaže da će novi, strani vlasnik obezbediti i nove modele telefona. Neobjašnjivo je zašto već sada ne mogu da se nude korisnicima takvi telefoni i ko to sprečava? Slično je i sa "inovacijama i definitivno raznovrsnijom ponudom korisnicima": zašto ih Telekom Srbija i sada ne nudi, Radujko je prvi čovek kompanije pa bi mogao i to da omogući. Kako to da naši inženjeri uspešno inoviraju za kompanije svuda po svetu, a baš im u Srbiji ne ide. Da nisu kočnica partijski kadrovi u ulozi menadžmenta? Ili je to samo priča za javnost, a partija hoće da proda Telekom - pošto poto iz, zapravo, nekih drugih razloga?


Radujko u promotivnoj akciji

Investiranje "na reč"

"Radujko smatra i da bi se prodajom kompanije omogućio lakši pristup svežem kapitalu", piše dalje u pomenutom tekstu. Kako bi se to desilo ako se zna da je Telekom Austrija već sada zaduženija firma od Telekoma Srbija? Telekom Austrija biće još zaduženiji ako kupi Telekom Srbija, pa je teško očekivati da će imati mogućnosti da se dalje zadužuje ili investira barem dok ne vrati dugove i uložena sredstva. Austrijanci su u svojoj ponudi i otvoreno najavili duplo manje investicije od onih koje je država dosad ulagala u infrastrukturu. Iskustva i inače pokazuju da su prodate telekomunikacione kompanije u regionu, manje investirale u proteklom periodu nego Telekom Srbija, pri čemu su te kompanije naplaćivale telekomunikacione usluge po mnogo višim cenama.


(ilustracija: Press)

Znanje je moć

S obzirom na stručno obrazovanje direktora Telekoma Srbija – pravnik – neobično je što se u svom zalaganju za prodaju ne osvrće uopšte na pravne aspekte ovog slučaja. Reč je o upozorenjima da se nameravanom prodajom krše Ustav i nekoliko zakona, tenderska procedura i javni interes... Umesto toga, Radujko raspravlja o investicijama i tehnologijama, verujući da se na tim poljima bolje snalazi. Tako je dosta pažnje posvetio dilemama i interesima koje Telekom Austrija ima u ovoj kupoprodaji: “sasvim razume s kakvim se ograničenjima suočavaju” u Telekomu Austrija, pa zato “ističe da ostaje još da se vidi da li će Austrijanci uspeti da pronađu balans odnosno trade-off između cene koju treba da plate i benefita koje bi im kupovina ovog paketa akcija donela”. "Ono što je izvesno je da je ovo za TA ozbiljna prilika da značajno poveća svoju veličinu i položaj na regionalnom tržištu, konsolidovane prihode, broj korisnika, vrednost svojih akcija i profit na duži rok”.


Radujko na preskonferenciji

U slučaju Telekoma Srbija, gde je Branko Radujko generalni direktor, sličnih dilema nema: ne vide se “ograničenja sa kojima se suočavaju” prilikom odluke o prodaji, ne vidi se “trade-off” između cene koja treba da se postigne i benefita koje bi donelo odustajanje od prodaje ovog paketa akcija, kao ni šta biva sa “profitom na duži rok” ako se Telekom Srbija proda?

Ako nije jasno kako Telekom Austrija razrešava ove dileme, još je manje jasno – iz stavova direktora Radujka – kakvim proračunima su ove dileme razrešene u Telekomu Srbija. Ali je očigledno da u Srbiji brže i lakše rešavaju te dileme nego u Austriji, zato se Austrijancima već nekoliko puta produžava rok da se izjasne: oni očito manje znaju o procenama koristi i štete kod ovakvih prodaja.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...