KRAJ FERAL TRIBJUNA?

Draža Petrović

Popularni splitski nedeljnik opet zapao u krizu

Tjednik hrvatskih anarhista, protestanata i heretika, što je poznato geslo pod kojim se splitski nedeljnik Feral Tribjun već petnaest godina pojavljuje na kioscima širom bivše SFRJ – preživeo je mnoge ‘’anarhije’’ zbog svog ‘’jeretičkog’’ stava prema svim vlastima - ali se opet našao u krizi. Kako saznaje Balkanmagazin, ovih dana je ponovo doveden u pitanje opstanak lista koji je napravio mnoge revolucije u ‘’jugoslovenskom’’ novinarstvu i do današnjih dana bio kost u grlu svima koji su zagovornici ukidanja kritičkog, satiričnog i pre svega – ozbiljnog, slobodnog i građanskog novinarstva. Spoljni saradnici Ferala ovih dana su nam rekli da je pitanje da li će sledeći broj uopšte ugledati svetlost dana, dok su u redakciji potvrdili da izvesne poteškoće postoje i da sudbina nedeljnika jeste dovedena u pitanje.

- Sledeći broj koji će se u prodaji pojaviti u četvrtak, neće biti poslednje izdanje Ferala ali je moguće da bude pretposlednji.
O tome možemo porazgovarati nakon što se novi broj Ferala pojavi na kioscima – rekao nam je Predrag Lucić, član uređivačkog tima splitskog nedeljnika. Zanimljivo je da se prethodni broj Ferala u Beogradu skoro rasprodao, što nam je potvrdio kolporter štampe ispred Palate ‘’Albanije’’.

- Ostao mi je samo jedan primerak, što nikad nije bilo - rekao nam je prodavac koji je razočarano odmahnuo rukom kad smo mu saopštili moguće razloge navale: Uuuhh, opet hoće da ih ugase!

Zabrane i problemi su pratili Feral od samog nastanka pre 15 godina. Najpre je izlazio kao letak političke satire, naslovljen po igri reči sa čuvenim Herald Tribjunom, pa je onda bio podlistak Slobodne Dalmacije, te je nakon ''državizacije'' ovog dalmatinskog dnevnika postao nedeljni satirični časopis. Pod izrazom feral se obično misli na karakteristike koje se pridodaju divljim životinjama i verovatno je taj naziv uzet da bi naglasio novinsku nezavisnost i prikazao da je njihova perspektiva jugoslavenskog društva i politike neukroćena i u kontrastu s tradicionalni izveštavanjem. Reč feral u Dalmaciji predstavlja petrolejku. Feral Tribjun je poznat po tradicionalno provokativnim naslovnim stranama sa urnebesnim fotomontažama, praćenim kratkim vestima, uredničkim člancima, intervjuima, satiričnom sekcijom, te novostima o knjigama, muzici i Internetu. Još jedna popularna i jedinstvena sekcija je „Greatest Shits“ (najveća sranja), gde su skupljene, po mišljenju urednika, najluđe izjave javnih ličnosti za hrvatske medije. Novine su osnovali splitski žurnalisti Viktor Ivančić, Predrag Lucić i Boris Dežulović 1984. godine. Prva dvojica i danas rade u Feralu, dok je Boris Dežulović zaposlen kao stalni kolumnista zagrebačkog nedeljnika Globus.

Feral je početkom devedesetih izveštavao o stvarima koje su bile tabu u državnoj štampi, te je bio na meti vlasti. Vlada je pritiskala Feral raznim sredstvima: tužbama, zabranom i otežavanjem distribucije, pretnjama smrću, javnim paljenjem lista na splitskoj rivi, a najčuveniji incident je bila mobilizacija glavnoga urednika Viktora Ivančića odmah pošto su mu javno pretili smrću visokorangirani činovnici Hrvatske demokratske zajednice. A 1994. godine, nakon niza optužbi na račun HDZ-a Feral je prebačen u poresku kategoriju pornografskih časopisa i stopa poreza im je uvećana za 50%, ali je Ustavni sud Hrvatske opovrgao tu odluku. Uprkos svemu ovome uspeli su da prežive uz pomoć inostranih donacija i podrške slobodnomisleće javnosti iz cele bivše Jugoslavije. U junu prošle godine imali su sličnih poteškoća kao ovih dana. Država je odlučila da prisilno naplati pola miliona kuna na ime neplaćenog duga za PDV. Osim toga imali su problema sa sudskim presudama, ali i tržištem oglasa.

- Treba u Hrvatskoj da se uspostavi normalno i pristojno tržište, to jest da se kaže da će i mediji - koji su kritički, istinoljubivi i koji će bez popusta jednako pisati o svima - imati oglase kao i mediji koji imaju manji tiraž, ali su udvorički raspoloženi - rekao je tada urednik i osnivač Viktor Ivančić.


Redakcija Ferala je podsećala da je Vlada Hrvatske u više navrata otpisivala dugovanja za PDV medijima koji su u državnom vlasništvu, poput "Vjesnika", HRT ili "Slobodne Dalmacije". Račun Ferala ipak je posle bure u javnosti bio odblokiran, a od Ministarstva finansija zatražili su odlaganje plaćanja poreza.

Prošlog juna imalu su dvonedeljnu pauzu u izlaženju, a izdavač nedeljnika, kompanija "Kultura i rasvjeta d.o.o.", najavila je da će ih dokapitalizovati Europa pres holding (EPH) od kojih su dobili garanciju da se neće mešati u prepoznatljivu uređivačku politiku.


- Na tržištu se nažalost ne možemo samostalno održati, no ne bi smo se upuštali u posao koji bi ugrozio našu uređivačku nezavisnost, a ni EPH-u nije u interesu suštinski menjati Feral, jer ako list ne bi bio ovakav kakav je, onda bi i sam propao - rekao je tada direktor Ferala.

Feral Tribjun, inače, dobitnik je Međunarodne nagrade za slobodu štampe (1996.) International Press Directory, Zlatnog pera slobode (1997.) koje dodjeljuje World Association of Newspapers, Međunarodne nagrade za slobodu štampe (1997.) koju dodeljuje Committee to Protect Journalists, te nagrade za najbolji političko-satirični list na svetu za 1998. osvojene na Međunarodnom festivalu političke satire u Forte dei Marmi i mnogih drugih. Nagrade se obično nabrajaju u in memoriam tekstovima, ali ostaje nada da će Feral isplivati iz još jedne bure, koje su bile vrlo česte na splitskom šetalištu Bačvice, gde im je smeštena redakcija.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...