Za tri četvrtine Bugara život je „nepodnošljiv“

M. Lazarević

Po stepenu nezadovolojstva situacijom u svojoj zemlji ovi naši susedi su sigurno prvi u Evropi...
(foto, protesti u Sofiji prošle srede)

Skoro tri četvertine Bugara smatraju život u svojoj zemlji „za nepodnošljiv“, prozilazi iz najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo Open sosajiti (Open Society) institut. Iako nema komparativnih, direktno uporedivih istraživanja može se pretpostaviti da su Bugari najnezadovoljniji svojim životom od svih žitelja EU, a možda i u celoj Evropi.

Anketa je sprovedena nedavno, ovog meseca, posle skoro pola godine gotovo neprestanih protesta protiv vlade, političara, sve teže bede i ukuplo lošeg stanja u društvu. A da im je život zaista nepodnošljiv na najdrastičniji način je potvrdilo desetak Bugara koji su se poslednjih meseci zapalili u znak protesta zbog loše ekonomske i političke situacije u zemlji.

Prema ovoj anketi, 72 posto Bugara misli da je sadašnja situacija u zemlji „nepodnošljiva“, dok ju je 22 posto ispitanika označilo za „podnošljivu“. Samo dva posto njih  je situaciju ocenilo kao „normalnu“.

Kako prenosi agencija AFP, 40 posto ispitanih želi da odmah da ostavku vlada Plamena Orešarskog koja je došla, posle vanrednih izbora, na vlast krajem maja usled pat-situacije kao manjinska i činovnička, uz podršku socijalista i dve manje manje stranke.   

Dve trećine Bugara tvrdi da se ekonomska situacija u zemlji pogoršala u poslednjoj godini. Istovremeno, međutim, čak 70 posto Bugara (po tome Bugari verovatno, takođe, prednjače u EU) je izrazilo zadovoljstvo time što je njihova zemlja članica EU. Jasno rečeno, ogromna većina njih izvor svojih nevolja vidi u svojoj kući, tj u domaćim političarima, strankama i političkim institucijama. No, zanimljivo je da dve trećine Bugara, verovatno zbog krize u koju su zapale zemlje evrozone, pre svih one u južinim i siromašnijim krajevima, ne želi uvođenje eura.

U Bugarskoj su, ubrzo pošto je nova vlada Orešarskog preuzela vlast, izbile demonstracije koje još traju (u petak demonstranti nisu dozboljavali celi dan poslanicima da izađu iz parlamenta). Nova kriza je izbila pošto je za novog šefa tajnih službi imenovan Deljan Peevski, omraženi „kontroverzni biznismen“, suvlasnik najveće medijske imperije u zemlji, čije je ime umešano u mnoge afere. A glavni zadatak Agencije za državnu bezbednost je upravo suzbijanje koruprcije i kriminala u svim delovima društva, a naročito u vrhu države, po čemu Bugarska, zajedno Rumunijom prednjači među zemljama EU (pre svega zbog toga ovim dvema zemljama se blokira pristupanje u Šengensku zonu). 

Bugarska je, inače,  najsiromašnija zemlja EU sa bruto društvenih proizvodom po stanovniku koji dostiže jedva nešto više od trećine proseka Unije. Prosečna plata se kreće oko 400 evra. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...