ZA ŽIVOTA SAHRANJUJU „GVOZDENU LEDI“

Milan Lazarević, PRAG

Da li će Margaret Thatcher imati državni pogreb?

Nekadašnja britanska premijerka, 86-godišnja Marghareth Thatcher, zvana Gvozdena ledi, pati od teške demencije ali je, inače, relativno dobrog zdravlja. U Ujedinjenom Kraljevstvu se uprkos tome, tj za njenog života, rasplamsala žučna debata o tome da li da joj se priredi državna sahrana.


Bivša britanska premijerka, Margaret Tačer

Interesovanje za bivšu premijerku obnovio je nedavno film Gvozdena ledi, s Meryl Streep u glavnoj ulozi, a potom je kontroverze izazvala peticija na Internet strani konzervativne vlade Dejvida Kamerona. Njeni autori sa otvorenim sarkazmom traže „privatizaciju“ pogreba Tačerove tj finansiranje iz privatnih izvora. Kako kažu, samo na taj način ona će prilikom odlaska na onaj svet dobiti „ono najbolje“, a istovremenoo „neće opteretiti državni budžet“. O tome da je vlada Kamerona tajno razmatrala državni pogreb bivše premijerke pisao je nedeljnik Sunday Times krajem pošle godine.

Temu o „privatizaciji pogreba“ vegetirajuće starice dograbili su potom komentatori i tretirali je, naravno, polazeći od svojih političkih uverenja i - eto velike debate u javnosti o pogrebu žive osobe koja verovatno, štaviše, neće tako brzo umreti. Učesnici debate su se složili u jednom: državna sahrana Tačerove, koju su (nenametljivo) pomenuli još i prethodni laburistički premijeri, Tony Blair i Gordon Brown, sada bi Britance, zbog aktualne oštre politike štednje vlade konzervativaca, podelila još više nego ranije.

Levo orijentisani Guardian upozorava da bi taj državni pogreb u siromašnijim slojevima bio shvaćen kao uvreda i sigurno bi izazvao proteste i demonstracije. Mnogi Britanci pamte i pamtiće s gorčinom period vladavine Gvozdene ledi 1979-1990. kao najgori u svom životu, zbog velikih otpuštanja u državnom i privatnom sektoru, ukidanja ili smanjivanja socijalnih davanja, „kroćenja“ sindikata... No, protiv državnog pogreba je i Peter Osborne, glavni komentator Daily Telegrapha, lista bliskog konzervativcima, koji smatra da bivša premijerka zaslužuje priznanje ali ne te vrste, upravo zato što je protiv toga tako veliki broj Britanaca kojima je zagorčala, ako ne i upropastila život. Guardian, medjutim, ne propušta da primeti da su kresanja budžeta koja sprovodi aktuelna vlada još oštrija nego vlade Tačerove i da u državnoim sektoru sada radi čak i manje ljudi nego u njeno vreme.

Ne samo liberalni, nego i neki konzervativni komentatori sumnjaju u to da se Gvozdena ledi može porediti, tj svrstati uz četiri istorijska britanska premijera, jedinima kojima je priredjen državni pogreb u poslednjih 200 godina (Wellington, Palmerston, Gladston i Churchill) a njen rat za Falklandska ostrva je, smatraju, smešna eipozoda prema velikim ratnim pobedama pomenutih velikana...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...