ŠKOLA VEB NOVINARSTVA

Zorica Polimac

Uređivanje veb sajta, korišćenje fotografije, audio i video zapisa za uređivanje veb stranica, kao i objavljivanje video priloga na Jutjub servisu, deo je programa u prvoj srpskoj školi Internet novinarstva

Prema nedavno objavljenim procenama, dnevno, oko pola miliona ljudi u Srbiji informiše se putem Interneta, što praktično znači da posećenost najpopularnijih sajtova sa vestima prevazilazi čitanost papirnih izdanja novina. Činjenica je da je Internet kao novi medij snažno uzdrmao štampano novinarstvo i da postoji potreba za obrazovanjem novinara u sferi korišćenja novih tehnologija.

Do skoro, ovladavanje veb tehnologijama, počev od RSS-a, kreiranja bloga i učešća na diskusionim grupama, do korišćenja veb tehnologije za izradu kvalitetnih novinskih članaka i njihovu vidljivost na što većem broju pretraživača, iziskivalo je samostalni trud na pronalaženju i istrajnost u ovladavanju ovim znanjima.


a
Prva generacija koja je prošla korz školu veb novinarstva

U programu Škole veb novinarstva u Beogradu (www.webnovinar.org) u kojoj će uskoro startovati druga generacija polaznika, zastupljeno je ovladavanje svim pomenutim veštinama. Između ostalog, na programu je i uređivanje veb sajta, korišćenje fotografije, audio i video zapisa za uređivanje veb stranica, kao i objavljivanje video priloga na Jutjub servisu. S obzirom da je ova škola, koju organizuje Udruženje novinara Srbije, postala deo porodice harvardske organizacije „Rajssing vojsis“, pored pomoći u prevođenju radova na engleski jezik, polaznici će moći da dobiju savet o stručnim pitanjima, informacije o takmičenjima i konkursima za zaposlenje.

„Novinari moraju sa pažnjom pratiti novine i zahteve koje donosi Internet. Dovoljno je pomenuti fenomen bloga - formu građanskog novinarstva koja postaje važan izvor informacija i protivteža kontrolisanim medijima i cenzuri kojoj su podvrgnuti konvencionalni mediji. Zbog toga, poslenici naše profesije imaju obavezu da budu u toku, poput blogera, ali i da diktiraju tempo", ističe Ljubiša Bojić, autor „Global vojsisa“, menadžer i jedan od predavača u prvoj srpskoj školi Internet novinarstva.

Prema njegovim rečima, razvoj Interneta i njegova transformacija iz jednosmernog u interaktivni medij donela je za kratko vreme „more“ korisnih alata, kako za novinare, tako i za „obične smrtnike“, poput Tvitera, servisa za razmenu kratkih poruka, društvenih mreža (Fejsbuk, Majspejs, Likendin), Skribda, svojevrsnog Jutuba za tekstualne fajlove, ili Flikera, aplikacije za pretraživanje besplatnih fotografija na netu.

Usavršavanje u oblasti informisanja na vebu podrazumeva i ovladavanje pravilima pisanja za ovaj, specifičan medij. Predrag Prokopljević, veb novinar i predavač u školi, ističe da je nedavno istraživanje agencije „Stratedžik marketing“ pokazalo da se mladi, uglavnom, informišu preko Interneta.

„Nove tehnologije, poput kompjutera i mobilnih telefona postale su, zahvaljujući Internetu, omiljeno sredstvo preko kojih se mladi u svetu, pa i u Srbiji, najčešće informišu. Oni traže, kratke i precizne informacije. Pri tom, retko čitaju web stranice reč po reč. Umesto toga, pogledom skeniraju stranice, tražeći određene reči i rečenice. Zato pisanje za veb ima odredjene specifičnosti kojih se veb novinari moraju pridržavati u stvaranju i plasiranju informacija, naglašava Prokopljević.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...