SINDIKATI ZAHTEVAJU DA VLADA ODUSTANE OD PRODAJE TELEKOMA

saopštenje

Zahtev pet sindikalnih organizacija da Vlada Republike Srbije preispita svoje stavove i odluke vezane za prodaju „Telekom Srbija“ a.d., kao i da odustane od namere da prodajom nacionalnog operatera i najupešnije srpske kompanije jednokratno obezbedi sredstva za državni budžet u trenutku priprema za predizbornu kampanju

 

KOORDINACIONO TELO REPREZENTATIVNIH SINDIKATA NA NIVOU TELEKOM SRBIJA GRUPE

VLADA REPUBLIKE SRBIJE

g –dinu Mirku Cvetkoviću, predsedniku

Predmet: Inicijativa Koordinacionog tela reprezentativnih sindikata na

nivou Telekom Srbija grupe za obustavu postupka prodaje

„Telekom Srbija“ a.d.

Koordinaciono telo reprezentativnih sindikata na nivou Telekom Srbija grupe, koje čine Jedinstveni sindikat Telekom Srbije, Sindikat Telekoma „Srbija“, Sindikat radnika telekomunikacija Republike Srpske, Jedinstveni Sindikat Telus i Sindikalna organizacija M:TEL Crna Gora, na sednici održanoj dana 12.11.2010 godine u Banja Luci razmatralo je sve aspekte promene vlasničkih odnosa unutar kompanije „Telekom Srbija“ a.d. i moguće posledice ovog procesa.

Na sastanku je konstatovano da se ne može zanemariti činjenica da je „Telekom Srbija“ a.d. uspešna kompanija, koja je sopstvenim sredstvima, bez pomoći države, kupila telekomunikacione operatere u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, čime je proširila svoje poslovanje na susedne zemlje u kojima izuzetno uspešno posluje. Takođe, činjenica je da se prodaja dela kapitala „Telekom Srbija“ a.d. u trenutku svetske krize ne može pravdati ciljem poboljšanja poslovanja i jačanja nacionalne kompanije, jer je „Telekom Srbija“ a.d. uspešan i jak regionalni operater, s tim da je i strateški važan potencijal zemlje.

Postupak prodaje je netransparentan i odluka o prodaji je politička odluka, a ne ekonomski opravdan cilj. Utvrđivanje tržišne vrednosti kompanije u godini kada svetska privreda posustaje ne može biti odraz realne tržišne snage kompanije, što svakako pokazuje procenjena vrednost od 2,43 milijardi evra.

Posebno ističemo da „Telekom Srbija“ a.d. učestvuje sa više od 50% na telekomunikacionim tržištima u svim zemljama u kojima ima vlasništvo nad telekomunikacionim kompanijama, sa tendencijom povećanja tog procenta. U prilog tome da je „Telekom Srbija“ a.d. jak telekomunikacioni operater i uspešna kompanija sa velikim potencijalom govore i podaci vezani za prihod i dobit kompanije, kao što su poslovni prihod blizu 100 milijardi dinara, neto prihod blizu 15 milijardi dinara, invensticije veće od 20 milijardi dinara godišnje i EBIDA blizu 40 milijardi dinara.

Ovim putem želimo da ukažemo na to da je veoma niska cena po kojoj se prodaje 51% kapitala kompanije, a prodaja „Telekom Srbija“ a.d. za posledicu može imati urušavanje ekonomske, privredne, bezbednosne i socijalne pozicije Republike Srbije i njenih građana. Opravdano smatramo da bi nakon prodaje bio ugrožen radno pravni status zaposlenih u „Telekom Srbija“ a.d. i kompanijama u okviru Telekom Srbija grupe, kao i zaposlenih u pratećim delatnostima i kompanijama sa kojima „Telekom Srbija“ a.d. posluje, posebno imajući u vidu iskustva telekomunikacionih kompanijama drugih zemalja nakon prodaje.

Zahtevamo da Vlada Republike Srbije preispita svoje stavove i odluke vezane za prodaju „Telekom Srbija“ a.d., kao i da odustane od namere da prodajom nacionalnog operatera i najupešnije srpske kompanije jednokratno obezbedi sredstva za državni budžet u trenutku priprema za predizbornu kampanju i time dozvoli da „Telekom Srbija“ a.d. svojim snagama kreira poslovni uspeh od koga će Republika Srbija, kao većinski vlasnik, imati višestruke koristi.

Jedinstveni Sindikat Telekoma Srbija

Slavoljub Kandić predsednik sr

Sindikat Telekom „Srbija“

Miroslav Joksimović predsednik sr

Sindikat radnika telekomunikcija

Republike Srpske
Milenko Topić predsednik sr

Jedinstveni Sindikat Telus

Đorđe Rocanov predsednik sr
Sindikalna organizacija M:TEL Crna Gora
Dejan Jauković predsednik sr


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...