PRODAJA NA IVICI LUDILA

Emg.rs i BM

Vlada Srbije nije donela odluku o prodaji Telekoma Srbija ad, mada su članovi Vlade pare već potrošili kroz obećanja o dobročinstvima širom Srbije (foto: Popov, Smiljanić, Kovačević -desno)

„U vezi sa sa Vašim zahtevom za dostavljanje odluke Vlade o prodaji dela akcija, obaveštavam Vas da Vlada nije donela odluku o prodaji dela akcija, iz kojih razloga nismo ni u mogućnosti da istu dostavimo“, piše u odgovoru Vlade Srbije na zahtev da se javnosti pokaže Odluka o prodaji Telekoma.

Ovo je saopšteno na konferenciji za štampu Odbora gradjana za praćenje vladine namere da proda Telekom, održanoj u utorak u beogradskom Medija centru. Vlada Srbije odgovorila je na zahtev Odbora, da je donela samo odluku da se izabere privatizacioni savetnik „u pripremi i sprovodjenju postupka prodaje dela akcija u svojini Republike Srbije u Preduzeću za telekomunikacije „Telekom Srbija“ a.d. Beograd“.

Takav odgovor je neobjašnjiv s obzirom da je na veb starnici Vlade Srbije i dalje vest sa sednice od 26. marta (http://www.srbija.gov.rs/vesti/vest.php?id=128964) gde piše: „Vlada je donela odluku o prodaji dela akcija u svojini Republike Srbije u preduzeću za telekomunikacije „Telekom Srbija“ A.D. Beograd.”

Članovi Odbora izneli su i odgovor Ministarstva za finansije koje obaveštava da nema nijednu odluku Vlade – ni o prodaji Telekoma, ni o izboru privatizacionog savetnika a i da ovo Ministarstvo nije konsultovano u pripremi bilo kakvih odluka tim povodom, pa se o prodaji Telekoma nije ni izjašnjavalo. Druga dva nadležna ministarstva – za telekomunikacije i informaciiono društvo i za ekonomiju i regionalni razvoj – nisu ni odgovorila Odboru gradjana na upit o prodaji Telekoma. Zato je zatraženo od poverenika za informacije o javnog značaja da pribavi ove odgovore.


Kačarević (levo), Popov, Smiljanić, Kovačević, Putniković

Reč je o akciji grupe stručnjaka i časopisa Republika i Balkanamagzin (koji su organizovali Odbor gradjana - http://www.balkanmagazin.net/sve-o-telekomu.aspx), da se razjasni zašto Vlada Srbije namerava da proda Telekom, ko je o tome odlučio i na osnovu kojih argumenata.

S obzirom da su predstavnici države i članovi Vlade proteklih meseci u više navrata na više mesta obećavali kako će utrošiti novac od prodaje Telekoma – na kanalizaciju i obaloutvrde, regionalne puteve u Šumadiji, autoputeve, škole – sada je neobjašnnjivo kako to da ustvari i ne postoji odluka da se Telekom proda?

„Ovo je na ivici ludila. Ako brinemo o duševnom zdravlju – nije lako izaći na kraj sa ovakvom temom“, rekao je Nebojša Popov, član Odbora gradjana i glavni urednik Republike. Brigom za duševno zdravlje on je protumačio i slab odziv novinara na ovoj konferenciji za štampu.

„Izgleda da postoji tajna odluka o dobročinstvima prema narodu u Srbiji. Možda je potrebno ustanoviti novi pravac u našoj žurnalistici: hodočasničko novinarstvo.Onda bi se išlo tragom naših dobročinitelja i pisalo o tome a oni koji dovedu u pitanje takve naume, bili bi proglašeni za zločinitelje“. On se zapitao ima li izgleda da se jasno i realno definiše nešto što se zove privredna reforma i time objasnio razlog za najnovije obraćanje Odbora gradjana – Odboru za privredne reforme Skupštine Srbije, mada se taj Odbor nijednom nije sastao u ovom mandatu.

„Stalno smo na crti, da li si normalan ili lud“, rekao je Popov ali i upozorio da je neophodno razjasniti šta stoji iza nameravane prodaje Telekoma i objasnio zašto:“ Ko ne misli da su zauvek pobedili lažovi i lopovi, da ne propadnemo do dna i da ne poludimo do kraja“.

Ukoliko Vlada proda Telekom Srbije sasvim je izvesno da se mogu očekivati veće cene u fiksnoj i mobilnoj telefoniji, otpuštanja zaposlenih i pad kvaliteta usluga, ocenila je Aleksandra Smiljanić, profesorka Elektrotehničkog fakulteta i bivša ministarka telekomunikacija. Govoreći na juče držanom skupu “Telekom Srbija između starog i novog modela tranzicije” koji je organizovao Odbor građana za praćenje namere Vlade Srbije da proda Telekom Srbije, Smiljanićeva je istakla da je do ovog zaključka došla analizom privatizacija telekomunikacionih kompanija u regionu.
“Cene lokalnih impulsa su četiri do deset puta niže nego u zemljama koje su prodale svoje operatore, dok je cena međugradskih linija skuplja dva i više puta”, objasnila je Smiljanićeva. Ona je rekla da iskustvo Makedonije, Hrvatske, Slovačke i Mađarske pokazuje da su operatori u tim zemljama nakon prodaje kompanije otpuštali zaposlene ne zbog viškova već da bi maksimizovali profite.
“Pošto nema konkurencije na tržištu ne vodi se računa ni o kvalitetu i ulaganjima”, dodala je.
Slavoljub Kačarević, glavni urednik Balkanmagazina, suosnivača Odbora zajedno sa časopisom Republika, istakao je da je Odbor tražio odgovor države na pitanje zašto se Telekom prodaje, ali da je dobio samo kontradiktorne informacije.
“Ministarstvo finansija odgovorilo nam je da ne poseduje dokumente o odluci Vlade da proda Telekom, niti da je ministarstvo o tome davalo mišljenje dok je u odgovoru Vlade pisalo da Vlada i nije donela odluku o prodaji Telekoma”, rekao je Kačarević.

Još jedan od protivnika prodaje Telekoma Srbije, profesor Mlađen Kovačević, član Akademije ekonomskih nauka istakao je da je, između ostalog, jako teško očekivati da u krizi neka kompanija investira 1,5 milijardi evra za kupovinu srpskog Telekoma, koliko, kako je rekao, očekuje ministarka finansija Diana Dragutinović.
“Bilo bi prirodno da neka institucija izađe sa procenom minimalnih sredstava koja se očekuju od prodaje Telekoma koja bi u slučaju manje cene rekla da treba odustati od prodaje”, poručio je Kovačević.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...