OTKAZATI PRODAJU TELEKOMA

M. R.

U cilju ostvarivanja pravne sigurnosti a time i interesa građana Srbije, Fond za razvoj demokratije traži od Diane Dragutinović da otkaže javni tender za prodaju 51% akcija Telekoma.

I pored angažovanja renomiranih međunarodnih stručnjaka i obećane transparentnosti u prodaji akcija Republike Srbije u preduzeću Telekom Srbija, Fond za razvoj demokratije, kao zainteresovano lice, dobilo je danas obaveštenje od Ministarstva finansija da “nije moguće” da mu dostavi osnovne informacije u vezi prodaje Telekoma. 

Nažalost, sada bez neophodnih informacija nije u mogućnosti da razjasni:

1.     Da li Ministarstvo finansija prodaje 51% akcija u svojini Republike za cca 1,4 milijardi EUR, kako je najavljeno i za šta je Vlada angažovala strane finansijske i pravne stručnjake ili se, kako je to pre nekoliko dana obelodanio Mirko Cvetković, tokom višemesečnih nejavnih dogovora, odustalo od prodaje većinskog paketa Republike u Telekomu.

Sada će, kako se najavljuje, biti prodat većinski paket Telekoma i to na taj način što će Republika prodati 31% svojih akcija za cca 755 miliona EUR i 20% akcija OTE za cca 485 miliona EUR, dok je rasprava po medijima oko “Parade ponosa”, utakmice u Đenovi i svađa oko raspodele 1,4 milijarde odvlačilo pažnju građana. U oba slučaja, s obzirom da Republika gubi večinski paket, pored gubitka dodišnjeg profita od cca 150 miliona EUR, Republika gubi i pravo upravljanja i raspolaganja sa cca jednom milijardom EUR koliki je godišnji promet Telekoma.

Inače, ako bi OTE prodavao svoje manjinske akcije samostalno i po ceni po kojoj je STET prodao 29% akcija Telekoma, dobio bi cca 134 miliona EUR. Ako bi ih prodao po ceni po kojoj ih je kupio, dobio bi cca 330 miliona EUR, a ako te akcije prodaje u paketu sa Republikom, OTE bi dobio 485 miliona EUR.

2.     U nedostatku informacija od Ministarstva, ostalo nam je nejasno, da li je u procenjenu vrednost Telekoma od 2,43 milijarde uračunata vrednost 65% Telekoma Srpska a.d., 55 % MTEL d.o.o. iz Crne Gore, TELUS-a, firme iz Hrvatske, iz Holandije i drugih zavisnih preduzeća u Srbiji i inostranstvu?

3.     S obzirom da je Fond za razvoj demokratije, na osnovu dva Ugovora zaključena sa JP PTT 1992. godine, bio prinuđen da uplati JP PTT-u iznos od cca 2.551.000,00 dinara na ime izgradnje četiri telefonske linije, koje će, kako je ugovoreno članom 6. Ugovora sa JP PTT “biti u trajnom vlasništvu i upravljanju PTT-a”, ostalo je nejasno da li su te telefonske linije i dalje u vlasništvu JP PTT-a kako je ugovoreno ili su predmet poklona i buduće prodaje?

Ako je više desetina ili stotina hiljada pravnih lica i građana Srbije bilo prinuđeno da na istovetan način, svojim sredstvima investira u stvaranje opšteg dobra – telefonskih linija kako bi dobili telefonski priključak, ostalo je nejasno ko će vratiti građanima i pravnim licima sredstva uložena u stvaranje mreže infrastrukture.

Fond za razvoj demokratije je još početkom 1993. godine zatražio od JP PTT – Takovska 2 iz Beograda da mu na ime izvrešene investicije u osnovna sredstva izda akcije preduzeća ili da mu vrati revalorizovanu vrednost investicije.

Iako je još 20.08.2001. godine Mirko Cvetković, tadašnji direktor Agencije za privatizaciju, izjavio da je u Srbiji na delu privatizacija kao najtransparentniji oblik tranzicije i da model privatizacije koji sprovodi Agencija ne dozvoljava korupciju, ostaje nejasno zašto Vlada obavlja prodaju Telekoma koristeći Minstarstvo finansija? 

U nedostatku potpunih podataka stekao se utisak da Vlada nije nadležna da sprovodi privatizacije. A kada Vlada donosi zaključke, odluke, rešenja i zakone - tada usaglašene predloge podnose Ministarstvo finansija, Ministarstvo ekonomije i Ministarstvo telekomunikacija, zatim se o predlozima izjašnjava Odbor za privredu i finansije i tek onda se izjašnjava Vlada.

U konkretnom slučaju, bez obzira što se koristi Zakon o javnim nabavkama, nema dokaza da je sproveden zakonit postupak pa se stiče utisak da su nezakoniti i doneti od neovlašćenih lica:

-      Zaključak Vlade od 26.03.2010. kojim se preporučuje Upravnom odboru JP PTT da bez naknade pokloni Vladi sve akcije u Telekomu;

-      Javni poziv JN 1/10 od 09.04.2010. godine o izboru stranih savetnika;

-      Rešenje UO JP PTT od 20.09.2010. o prenosu bez naknade akcija u Telekomu;

-      Rešenje Vlade od 21.09.2010. godine o potvrđivanju Odluke UO JP PTT o poklanjanju Telekoma.

To znači da je javni tender TS-01/10 od 14.10.2010. o prodaji 51% akcija Telekoma nezakonit i donet od neovlašćenih lica.

Čak i da se prodaja akcija Telekoma obavlja preko Agencije za privatizaciju, koja je inače nadležna za prodaju državnog kapitala a ne Vlada, na imovinu republičkih organa ne bi se primenjivao Zakon o javnim nabavkama. Za privatizaciju – prodaju kapitala Republike kao države, primenjuje isključivo član 26. Zakona o privatizaciji koji utvrđuje poseban postupak javnog tendera kod prodaje državnog kapitala.

Međutim, i prema članu 3. Zakona o privatizaciji “predmet privatizacije ne mogu biti prirodna dobra i dobra u opštoj upotrebi, kao dobra od opšteg interesa”.

Na ovakva preduzeća, kao što su JP PTT, Telekom, EPS, Luka Beograd, Železnica, JAT i slična, primenjuje se isključivo “Zakon o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa”.

Ostvarivanje opšteg interesa u ovim preduzećima, prema članu 28. ovog Zakona, Vlada Republike Srbije ostvaruje davanjem saglasnosti na: statut, tarifu (odluku o cenama, tarifni sistem i dr.) i druge odluke u skladu sa zakonom kojim se uređuje obavljanje pojedinih delatnosti od opšteg interesa i ugovorom”.

Polazeći od napred navedenog, u cilju ostvarivanja pravne sigurnosti a time i interesa građana Srbije, očekuje se od Diane Dragutinović da otkaže javni tender za prodaju 51% akcija Telekoma pozivajući se na tačku 6. javnog poziva TS-01/10 koji dopušta otkazivanje tendera u svakom trenutku i bez nadoknade bilo kakve štete.

 

Fond za razvoj demokratije


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...