NOVINARI ŽRTVE POLITIČKOG PODZEMLJA

Autor:   Nikos Arvanites

Politika u pozadini ubistva Ćuruvije, Poltakovske, Pukanića, Golijasa

Novinarstvo i novinari su prve žrtve poliitčkih i ekonomskih kriza. Ubistva novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića u Srbiji, ruske novinarke Poltakovske, Iva Pukanića u Hrvatskoj kao i novinara Sokratisa Golijasa u Grčkoj samo su pokazatelj postojanja političke, odnosno, državne mafije.

Politčko podzemlje povezuje korumpirane političare i biznismene sa kriminogenim strukturama i delovima tajnih službi, koje vrše atentate na ugledne novinare, koji otkrivaju mreže interesa politike, kriminala i ekstremnih grupacija. Na taj način novinari stradaju u aktu terorizma i političkog nasilja, koji se može opisati kao „državno naslije ili teror“, ili kao „sponzorisani terorizam“, iza kojeg stoje ciljne grupe, a atentate izvršavaju kriminalne ili ekstremno-političke grupe.

Nečista savest političara koji su bili na meti novinara uzrokuju pretnje, ucene i atentate na novinare. Šta kažu zvanične informacije?

Nepoznati napadači, a bilo ih je očigledno više, usmrtili su novinara Sokratisa Golijasa sa više metaka ispaljenih u njega ispred zgrade u kojoj je živeo u atinskom predgrađu Ilijupoli. Policija je na mestu ubistva našla 20 čaura i intenzivno traga za ubicama koje su pobegle sa lica mesta automobilom. To je zvanična informacija grčkih vlasti.

Golijas je bio urednik u radio stanici „Tema 98,9 FM“ i pisao je na popularnom onlajn blogu „Troktiko“, poznatom po razotkrivanju mnogih skandala iz sfere poliitke, umešanosti političara i državnih zvaničnika u skandale, kao i o delovanju kriminalnih struktura u Grčkoj.

„Neko je želeo da ućutka veoma dobrog novinara istraživača, koji je nagazio mnoge svojim tekstovima“, rekao je Panos Sobolos, predsednik Atinskog udruženja novinara.

U Atini se sumnja da iza ubistva stoje ekstremni levičari, mada nijedna grupa još nije preuzela odgovornost. Prema novinskoj agenciji ANA, ubice Golijasa su koristile pištolje kakve su dosad upotrebljavali pripadnici levičarske „Revolucionarne sekte“ koja je prošle godine u februaru napala sedište TV stanice „Alter“ u Atini.

Kako su ubili noinara Golijasa?

Nepoznati čovek je zazvonio na vrata Golijasovog stana u Ilijupoliju, a kada mu je novinar otvorio, on ga je navodno upozorio da neko pokušava da ukrade Golijasov automobile, parkiran ispred zgrade. Kada je novinar izašao i krenuo ka vozilu, napadači su ga izrešetali mecima i on je preminuo na licu mesta.

Ovo je zvanična verzija, koja treba da potkrepi dosije o ubistvu ovog uglednog novinara. Pozadina je, međutim, znatno dublja i krije se u političkoj, ekonomoskoj i društvenoj krizi u Grčkoj. Korumpirani politički i oligarhijski slojevi odgovorni za “propast” nacionalne ekonomije žele da budu “sakriveni”. Povezanost političara i mafije žele da prikriju. Ekstremne levičarske organizacije i anarhističke grupe treba da budu “odgovorne” a političko podzemlje da ostane netaknuto.

Dubina krize u Grčkoj otvara pitanje slobode javnosti i istraživačkog novinarstva. Glavni vinovnci najteže krize u Grčkoj posle Drugog svetskog rata žele da budu zaštićeni. Kada nastupi kriza svih vrednosti, tada se zabranjuje sloboda javnosti. Na delu su političko nasilje, atentati, ucene i cenzura medija i novinara. Ako ne može pretnjom, onda se “neprilagođeni” novinari ubijaju ili medijski neutrališu.

Ovo je veoma loša poruka o budućim političkim procesima u Grčkoj koja “tone” u samodestrukciji i najavljuje oštre političke borbe i prevremene izbore.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...