JOVAN KRSTITELJ - BUGARSKI TURISTIČKI ADUT?

Milan Kamatović

Neodmereno slavlje, pre pune naučne verifikacije, kao i vizije turističkog buma „Novog Jerusalima“, navode na sumnje i laike i stručnjake u autentičnost arheološkog nalaza posmrtnih ostataka „prethodnika Isusa“

Bugarska metropola 12.novembra imala je veliki, senzacionalni dan. Iz primorskog Sozopola prebačeni su u Sofiju posmrtni ostaci svetog Jovana Krstitelja, koje su letos otkrili bugarski arheolozi. Tri dana će ti ostaci biti izloženi u centralnom hramu glavnog grada. Vernici slave, ali nije malo onih koji sumnjaju da vlada ima tu neke ne baš čiste računice...

Na sumnje pobudjuje hvalisanje ovim nalazom i pre konačne naučne verifikacije i nabujale vizije turističkog buma, zasnovane na auri Jovana Krsitelja koji je, prema Novom zavetu, krstio Isusa u vodi reke Jordan i zato ga mnogi smatraju prethodnikom Sina Božjeg. Svi u vladi i oko nje govore o Bugarskoj kao novom turističkom Jerusalimu. Otišlo se, ipak, toliko daleko u tome da se javljaju sumnje i medju stručnjacima.


Leonardo da Vinči - Sveti Jovan

Posmrtni ostaci, medju kojima su najbolje očuvani deo lobanje i zuba, otkriveni su krajem jula u razvalinama manastira iz petog stoleća na ostvrvcu Sveti Ivan, nedaleko od Sozopola. Relikvijar u kome su bili pohranjeni, bio je zapačećen i na njemu je bilo napisano ime sveca i datum rodjenja. Nalaz je odmah objavljen i izazvao je veliko interesovanje ali i nedoumice pa i osporovanja. Skeptičan je i deo bugarskih arheologa. A čuli su se i glasovi koji otvoreno ukazuju da se radi o svesnoj podvali...

Prema arheologu Kazimiru Popkonstantinovu - rukovodiocu iskopavanja, krunski dokaz autentičnosti jeste tekst urezan u kamenu, grčkim pismom, u kome se navodi ime sveca i dan rodjenja – 24. jun koji hrršćani slave kao praznik Jovana Krstitelja. Poreklo i starost nadjenih ostataka tela imaju se utvrditi testovima čiji rezultati još nisu poznati.

Kritička reagovanja su upućena manje prema arheolozima, a više u pravcu ministra bez portfelja Božidara Stojanova koji zasipa javnost dokazima o autentičnosti nalaza i pričama o koristi koje će zemlja imati od toga u turizmu. Štaviše, dozvolio je sebi da reaguje vulgarno na kritike pa se zato pojavio masovan zahtev za njegovo povlačenje.

U turistički potencijal svetog Jovana Krstitelja uverena je cela bugarska vlada na čelu sa Bojkom Borisovim. Ministri zaneseno, svuda i u svakoj prilici, govore o novom Jerusalimu u starom primorskom gradu Sozopolu, starogrčkoj koloniji Apollonia Pontica u kojoj su još do pre 100 godina Grci bili većina stanovništva.

No, ovi posmrtni ostaci sveca nad svecima nisu jedini. Lobanja ovog proroka, koji je pogubljen u prvom veku naše ere, po naredbi kralja Herodota Antipe (kritikovao ga je zbog preljube), navodno je pohranjena u Umajovskoj džamiji, nekadašnjem hriršćanskom hramu u sirijskm glavnom gradu Damasku...

No, teško da će Damask osporovati bugarsko otkriće jer, da je zaista zaintreresovan za tu lobanju, već bi nešto učinio da svet o tome više zna... A kako u diskusiji oko autentičnosti bugarskog nalaza reče jedan duhoviti Bugarin – uložili smo već dost para u to, pa ako se pokaže da to nije pravi sveti Krstitelj, možemo da kupimo onda lobanju od Sirije, njima ne treba...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...