Promene u engleskom školstvu

M. Lazarević

Razlomci će se učiti sa pet godina, programiranje sa sedam
(foto, engleski osnovci u crkvenoj školi u Ašurtsu - Ashurst Outdoor Education Centre)

Deca u Engleskoj će ubuduće mnogo štošta učiti u školama znatno ranije nego dosad. Prema novim osnovama nastavnog programa, koje važe od jučerašnjeg početka nove školske godine, deca će, na primer, već sa pet godina učiti osnovne razlomke, kao što su jedna polovina ili četvrtina, sa sedam godina treba da razumeju algoritme i umeju da napišu neki jednostavni računarski program...

Da li su zahtevi preveliki?

Nastavni planovi i programi u Engleskog promenili su se najviše u oblasti matematike i informatike. Dosta stručnjaka, međutim, kako izveštava Bi Bi Si (BBC), tvrdi da su postavljeni zahtevi pred decu preterano veliki i da ih veliki broj dece teško može ispuniti.    

Sa 11 godina od đaka se očekuje da “predlažu, koriste i vrednuju računske apstrakcije čiji uzori jesu realni problemi i sistemi” (šta to tačno znači valjda će znati nastavnici koji to treba da sprovedu, potpisnik ovih redova priznaje da ne razume).

Promene su izvršene i u drugim predmetima. Još u osnovnim školama će se učiti o sunčevom sistemu, brzini svetlosti i evoluciji. A srednjoškolci moraju biti upućeni u klimatske promene, a još u prvom razredu srednje škole svaki učenik moraće da pročita i da pokaže da razume bar dve drame Vilijema Šekspira.   

Ove promene se tiču svih državnih osnovnih i srednjih škola u Engleskoj ali neće biti obavezne za akademije koje čine sada veći deo mreže srednjih škola. Ove osnove ustanovljavaju, pre svega, okvir onog što bi trebalo da uče deca između pet i 14 godina. Cilj im je, prema Ministarstvu školstva, da pripreme decu za “život savremenoj Britaniji”. Vlada hoće, kako je to rekao njen portparol, da “nauči svu decu osnovnim znanjima u ključnim oblastima tj onim koje najviše cene visoke škole i poslodavci”.

Nespremni i učitelji i škole

Kritičari su se odmah oglasili. Prema generalnom sekretaru Nacionalne asocijacije direktora škola Raselu Hobiju (Russel Hobby), učitelji su se, istina, pripremali za uvođenje novog koncepta ali nije siguran kako će biti primenjene neke promene u oblasti matematike.

“Jedna od grešaka u uvođenju osnova jeste što se sve promene uvode odjednom”, izjavio je on za BBC. “U matemetici morate najpre da usvojite rane koncepte pre nego što pređete na novije. Nastaje problem s tim što se od dece, koja nisu ovladala prostijim konceptima, očekuje da ovladaju složenijim”, dodao je on.

Aocijacija učitelja i lektora prenosi da mnogi njeni članovi ocenjuju da njihove škole nisu pripremljene da rade po novim osnovama.

“Učitelji kažu da nisu imali dovoljno informacija, neki  čak nisu ni usvojili nove osnove“, kaže savetnica Asocijacije Džill Stouk (Jill Stoke). I ona sumnja u uspešnu primenu novih osnova zbog prevelike složenosti gradiva iz matematike.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...