Sve veće imovinske razlike koče razvoj američke privrede

M. L.

Zbog koncentracije imovine u sve manjem broju ruku, rejting agencija S&P pogoršala ocenu izgleda rasta najveće svetske privrede
(foto, Vol strit u Njujorku, sedište agencije Standar i Pur, najstarije od tri američke rejting agencije, koja je nastala 1941.)

Sve dublje imovinske razlike među Amerikancima koče oporavak privrede SAD od ekonomske recesije i pogoršavaju na duži rok izglede njenog razvoja, zaključak je upravo objavljene analize jedne od tri glavne svetske rejting agtencije – Standard i Purs (Standard & Poor's – S&P)

Glavna ekonomistkinja ove agencije u SAD Bet En (Beth Ann) Bovin izjavila je ovim povodom da “imovinska neravnoteža dobija enormne razmere koje se moraju pažljivo pratiti jer štete ekonomskom rastu”.

Rastuća koncentracija imovine u sve manjem broju ruku uske grupe Amerikanaca bila je jedan od glavnih razloga što je S&P pogoršala ocenu dugoročnih izgleda rasta američke ekonomije. Agencija sada predviđa da će u naredih 10 godina američka privreda imati prosečnu stopu rasta od 2,5 posto godišnje. U prethodnoj prognozi ta stopa je bila procenjena na 2,8 procenta.

Budući da potiče iz američkog establišmenta, analiza S&P se, ipak, suprostavlja idejama da se za smanjenje imovinskih razlika koriste poreski zakoni. Imovinske razlike bi se uspešnije mogle ublažiti, prema autorima analize, širim pristupom obrazovanju koje - što je više - obično donosi višu zaradu. Agencija procenjuje da bi rast američke ekonomije bio u narednih pet godina za oko pola procenta godišnje viši kada bi prosečni zaposleni radnik u SAD imao godinu dana školovanja više.

S&P upozorava da bi visoko oporezivanje s ciljem ublažavanja imovinskih disproporcija moglo kod dosta ljudi pogoršati motivaciju za rad a preduzeća naterati da primaju manji broj radnika zbog povećanih izdataka za plate.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...