Zeman odbranio Kvitovu zbog poreskog izvrdavanja

Milan Lazarević, Prag

Niko, kategoričan je češki predesednik, ne može zabraniti teniserki Kvitovoj, koja je ovih dana osvojila drugu titulu u Vimbldonu, a prijavljena je - baš kao naš Nole - u poreskom raju u Monaku, da porez plaća tamo gde je niži
(foto, Petra Kvitova, Čehinja, pobednica ovogodišnjeg teniskog turnira za žene u Vimblodnu)

Češki predsednik Miloš Zeman “umešao” se u kontroverznu temu ovih dana u Češkoj u vezi teniserke Petre Kvitove koja je za mesto svog stalnog boravka izabrala kneževinu Monako, poznatu kao tzv poreski raj. Tema je izbila u prvi plan ne slučajno baš sada – Kvitova je osvojila svoju drugu titulu  u Vimbldonu, baš kao i naš  Novak, mada je na listi najboljih mnogo niže od njega a i dosad  je ostvarila je neuopredivo manje uspeha. (Možda bi Novakov slučaj pomenuli i u Češkoj ali su, izgleda, smatrali da nije to baš na mestu u trenutku kada se ženi).

Uspeh je, ipak, uspeh, svaka čast Kvitovoj ali je to je podstaklo češku javnost da postavi pitanje gde ona, kao češka državljanka, plaća porez. A kad se ispostavilo, što je  ona je sama prethodno priznala (bolje nego da drugi to otkriju!) da je prijavljena u Monaku i da tamo, kao i mnogi drugi svetski sportisti i biznismeni, plaća minimalni porez, čule su se žestoke osude. Vrhunac je bio predlog socijaldemokratskog poslanika Stanislava Humla, inače poznatog po “višku patriotizma”, da se Kvitovoj oduzme češko državljnstvo.

Češki predsednik, takođe, levičarsko-socijaldmeokratskog ubeđenja, reagovao je u ovoj delikatnoj stvari veoma brzo i decidno se ogradio od predloga Humla. On je podsetio na niz ovakvih slučajeva u kojima su visoki porezi motivisali mnoge da se stalno prijave u nekoj od zemalja s niskim porezima.

“Takav slučaj je, na primer, bio s teniserom Bjornom Borgom koji je svoje poresko boravište preneo kod nas. Porez u drugoj zermlji plaća i švedski režiser Ingmar Bergman. Nikome zbog toga u Švedskoj nije palo na um da im se oduzme državljanstvo”, izjavio je Zeman listu Pravo. A moglo bi se dodati još samo da zbog toga Švedska nije osiromašila i da se i dalje drži u vrhu najbogatijih i socijalno najizdašnijih zemalja u EU, kao i da su ovi slučajevi, podsetio je Zeman, doveli do izvesnog, umerenog smanjivanja poreskog opoterećenja građana.

Zeman ukazuje da je neosporno da postojanje poreskih rajeva nije problem samo Češke već i drugih zemalja u EU, što se već odražava u nastojanju Birisela da se “poreska bekstva” odnosno “poreske makaze” makar smanje.

“Ukratko, Kvitovoj niko ne može zabraniti da plaća niže poreze u Monaku ali na drugoj strani u interesu je EU da se poreski rajevi ograniče”, zaključio je ekonomista Zeman koji je ostao zapamćen kao pragmatski premijer 1998-2002. koji je stranim investorima ponudio izuzetno povoljne poreske olakšice, zahvaljući kojima je Češka veći deo prošle decenije bila najsupešnija postkomunistička zemlja po privlačenju stranih ulaganja.

Zeman je na kraju dodao da bi rado Kvitovu primio posle uspeha u Vimbldonu ali, kaže, nije je pozvao da dođe na praške Hradčane, zato da ne bi ispalo da se on kiti tuđim perjem. A ako želi da dođe, vrata su joj otvorena...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...