Mafija spasava evropsku ekonomiju?

Nataša Jokić, Vesti

EU će obračunavati prihode od droge i prostitucije kao da su legalni. Jedino Francuska okleva iz moralnih razloga dok Italija, Švedska, Španija, Holandija, a od iduće jeseni i Velika Britanija, ovako računaju društvenu dobit
(ilustracija, procenjeni prihodi od prostitucije postaju deo brutodruštvenog proizvoda u zemljama EU)

Da li novac zarađen od droge i prostitucije treba da uđe u obračun ukupnog društvenog prozivoda (BDP)? Iako vam ovo pitanje verovatno deluje neumesno, odgovor koji na njega daje Evropska unija je - potvrdan. Da, Eurostat (zavod EU za statistike) je preporučio  zemljama članicama da uračunavaju kriminalne aktivnosti prilikom izračunavanja društvenog bogatstva.

Sam čin krađe, na primer, ne smatra se za transakciju, ali kupovina, prodaja ili razmena zabranjene droge i ukradenih predmeta predstavljaju operaciju - objašnjava se u jednom od dokumenata Eurostata.

Kriminalni BDP od jeseni

Italija, Švedska, Španija, Holandija, a od iduće jeseni i Velika Britanija prihvataju ovaj način obračunavanja bruto društvenog proizvoda. Zavod za statistiku Velike Britanije najavio je povećanje BDP za 12 miljardi po novom sistemu obračuna.

Holandija je, na primer, odavno legalizovala lake droge i prostituciju i uračunava ih u bruto društveni proizvod. Sledeći preporuke Brisela, sada  uračunava i transkacije od heroina, kokaina i ekstazija koji spadaju u još zabranjene droge.

Kada obračunavaju vrednost ovih ilegalnih transakcija holandski statističari najozbiljnije govore da se uz to obračunava i takozvana dodatna vrednost. To znači da, kada je reč o prostitutkama na primer, kako kažu, u obračunsku procenu ulazi kupovina prezervativa i odeće.

Italija, na primer, povećaće svoj bruto društveni proizvod za 10 odsto. Prezadužene zemlje kao Italija rado su se odazvale preporuci da uzimaju u obzir kriminalne transakcije prilikom obračuna svog bruto društvenog proizvoda iako to znači da će morati više da uplaćuju u zajedničku evropsku kasu. Povećanje BDP isplatiće im se jer će se drugačije obračunavati takozvani čisti dug. Proporcija zaduženosti će biti povoljnija u odnosu na BDP, a time će i porasti šanse da se dobiju krediti pod povoljnijim kamatama. Prema Eurostatu, Italija bi na ovaj način mogla da zabeleži stopu ekonomskog rasta od 2,4 odsto što je dvostruko više od rasta koji je najavio premijer Renci.

"Negacija osnovnog morala"

Za sada jedino se Francuzi drže po strani iako je njihova država "do grla" zadužena. Francuski zavod za statistiku odbija da svoj BDP "naduvava", kako se kaže, uzimajući u obzir kriminalne transakcije. Razlog koji se navodi jeste da nije izvesno da su transakcije sprovođene dobrovoljno kada je reč o prostitukama i drogi.

Francuski statističari kažu da bi samo uzimanjem u obračun dobiti koje se ostvaruju radom "na crno" i švercom cigareta dobili bi iznos od skoro 41 milijardu evra.

Šira francuska publika saznala je uoči izbora za Evropski parlament  da postoji preporuka EU za novi način obračuna BDP. Ovu informaciju objavila je niko drugi do Marina Lepen, liderka ultradesnog Nacionalnog fronta, koja je na evropskim izborima odnela ubedljivu pobedu, zaključujući da je EU "negacija osnovnog morala".

Banke odavno

Preporuka EU o novom načinu obračuna BDP podseća na upozorenje iz 2008. godine koje je pred novinarima izgovorio Antonio Mario Kosta, šef kancelarije UN za borbu protiv droge i organizovanog kriminala:

-Sada jedino organizovani kriminal ima gotovinski kapital za investicije koji je na raspolaganju bankama.

On je tada potvrdio da su 2008. godine mnogi međubankarski krediti bili zasnovani na narko-novcu kojim su spasene brojne banke. Samo u drugoj polovini 2008. godine na taj način je oprano i ušlo u legalne finansijske tokove 325 milijardi dolara.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...