Kraj nostalgije za markama: Nemci se konačno privoleli evru?

Milan Lazarević

Preko dve trećine Nemaca želi da se očuva evro što je najveći procenat od uvođenja zajedničke evropske valute. Istovremeno, Soros poziva Nemce da u opštem interesu napuste evrozonu...
(ilustracija, Nemci sve manje žale za markom)

Uprkos problemima u evrozoni, u poslednje vreme raste poverenje Nemaca u evro i slabi nostalgija za nekadašnjom nacionalnom valutom - markom. Prema poslednjem istraživanju javnog mnjenja, sprovedenom prošle sedmice, više od dve trećine Nemaca želi da se očuva evro što je najbolji rezultat od uvođenja zajedničke evropske valute. Povratak marke, koji je lane želeo svaki drugi Nemac, sada bi podržalo jedva nešto više od četvrtine njih.

Prema anketi, koju je sprovela agencija Forsa za ekonomski dnevnik Handesblat, evrom hoće da dalje plaća 69 posto Nemaca, marci bi se vratilo 27 posto njih. Zanimljivo je da podrška evru raste uporedo s primanjima domaćinstva – bolje stojeća domaćínstva češće podržavaju evro od ostalih.

Kod onih koja imaju mesečna čista primanja od bar 3.0000 evra za očuvanje evra je 79 posto ispitanika.

Slabljenje nostalgije za „starom, dobrom DM“ pokazala je još anketa instituta GFK, sprovedena početkom februara. Tada je za povratak marke bilo 35 posto, a za očuvanje evra 65 posto ispitanika.

Nepregledna kriza nejasnih uzroka i posledica i dalje straši Nemce. Ali, sada izgleda to više ne utiče na stav prema evru, komentrisao je u Handesblatu šef Forse, Manfred Gulner (Gullner).

Najviše simpatizera evro ima među Zelenima i vladinim liberalima (FDP). No, za očuvanje evra je i oko tri četvrtine pristalica kancelarke Angele Merkel.

Striktni kurs štednje, koji Merkel forsira u evrozoni kao lek za dužničku krizu, prošle nedelje je u jednom istupanju u Frankfurtu oštro kritikovao Soros. To će evrozonu uvaliti u depresiju i preti joj opasnost da je evro uništi što bi, po njemu, bila tragedija istorijskih razmera.      

To se može sprečiti samo tako što bi Nemačka preispitala svoj stav prema rešavanju krize, posebno prema zajedničkim evropskim obveznicama tzv evrobondovima.

Ili prihvatite evrobondove ili napustite evrozonu – obe varijante su bolje i za Evropu i Nemačku od nastavljanja sadašnje situacije, dodao je on, tvrdeći da evrozona može preživeti i bez svoje lokomotive tj Nemačke. Jer, evro bi odlaskom Nemačke oslabio što bi ojačalo konkuretnost privreda evrozone čime bi se sprečila preteća depresija...

Na nemačkoj političkoj sceni pojavila se, i nastoji da se probije, nova stranka, Alternativa za Nemačku (AfD) čiji je cilj upravo napuštanje evra i povratak marci. Prema anketama, četvrtina Nemaca ne isključuje da bi mogla dati glas takvoj stranci. Analitičari joj ne daju, ipak, velike šanse da u septembarskim parlamentranim izborima prekorači petprocentnu granicu glasova za ulazak u parlament. Smatraju je, međutim, opasnošću za koaliciju desnog centra Angele Merkel. Upravo vladinim strankama, AfD bi mogla da uzme nekoliko procenata glasova koji bi mogli da pretegnu u okršaju vlade sa levom opozicijom...

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...