Vatikan kažnjen zbog pranja novca

Nataša Jokić, Strazbur - Vesti

U Vatikanu je od 1. januara zabranjeno plaćanje bankarskom karticom jer je Institut za verska dela poznatiji pod imenom Vatikanska banka osumnjičen da «pere» novac kriminalnog porekla. Italijanska centralna banka saopštila je ovu vest diplomatskim rečnikom, konstatujući da Vatikanska banka ne primenjuje pravila EU koja se odnose na «pranje» novca
(foto, Vatikan)

Do blokade plaćanja karticom dolazi samo u teškim slučajevima pranja prljavog novca – objasnili su stručnjaci čije analize prenosi italijanska štampa. Još od jula meseca Manival, ekspertska grupa Saveta Evrope specijalizovana za finansijski kriminal, proučava poslovanje Vatikanske banke. Ovo telo najstarije pan-evropske organizacije, specijalizovano za korupciju, već je podnelo jedan izveštaj u kome upozorava na krajnje sumnjivu praksu vatikanskih banakara, objavljuje dnevni list Vesti..

Kako je izvestio dnevnik La Republika, Vatikanska banka zajedno sa još deset najvećih italijanskih banaka, našla se prošlog leta pod istragom zbog pranja novca. Jedan sveštenik uhapšen je tada u Rimu jer su krupni mafijaški šefovi prebacivali velike sume novca na njegov račun. Bivši predsednik Vatikanske banke Angelo Kaloia i sadašnji, Etore Goti Tedeski  su u Italiji pod istragom zbog kršenja zakona protiv pranja novca.

Prema podacima Italijanske centralne banke, u periodu od 2010. do 2011. godine količina opranog novca stečenog kriminalom porasla je za 147 odsto u odnosu na prethodne dve godine. Udruženje SOS Impreza je čak procenilo da mafija u Italiji ima 65 milijardi evra u gotovini što znači da predstavlja najjaču banku u zemlji.

Vatikansku banku osnovao je 1942. godine papa Pio XII. Zvanično, ona je teška 5 milijardi evra i upravlja računima više hiljada katoličkih verskih redova i udruženja. Banka je u više navrata bila umešana u finansijsko-kriminalne skandale. Najpoznatiji onaj iz 1980. godine kada je istraga utvrdila da Vatikanska banka na čelu sa svojim šefom, američkim sveštenikom Polom Marcinkusom, bila većinski vlasnik banke Abrozijana koja se bavila pranjem mafijaškog novca, čiji je direktor Roberto Kalvi potom nađen obešan ispod jednog mosta u Londonu. Utvrđeno je i da je Marcinkus imao veze sa zloglasnom disidentskom masonskom ložom P2 na čijem čelu se nalazio Ličo Đeli, nekadašnji ratni savetnik ustaškog poglavnika Ante Pavelića.

Prošle godine na čelo Vatikanske banke došao Etore Goti Tedeski, dotadašnji predstavnik španske grupe Santander u Italiji. Ubrzo po imenovanu svet je obišla njegova upečatljiva, skoro teološka, izjava:

Ako je novac đavolov izmet, mi hrišćani treba da uspemo da ga pretvorimo u dobro đubrivo.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...