Bristolska funta označava novo doba za lokalni novac

priredio Ratko Karolić

U Evropi postoji oko 60 gradova koji pored zvanične državne valute koriste i lokalne valute


Korišćenje lokalnih valuta, koje funkcionišu paralelno sa državnom valutom, uzima sve više maha u svetu. Ove lokalne valute, po ocenama ekonomskih stručnjaka, podstiču razvoj lokalnih ekonomija i rast zaposlenosti. I u samoj Evropi postoji oko 60 gradova koji pored zvanične državne valute koriste i lokalne valute.
Sledi prevod saopštenja koje je izdala Fondacija za novu ekonomiju (NEF – New Econmics Foundation) – a koja je zapravo učestvovala u kreiranju šeme Bristolske funte.

Današnje puštanje u promet Bristolske funte (19.09.2012) predstavlja značajan korak za britanski pokret za lokalne valute – koji je deo našeg projekta Opštinske valute 2,0. Ponosni smo što je Fondacija za novu ekonomiju (NEF – New Economics Foundation) pomogla njeno stvaranje.

Nova valuta je posebno značajna iz tri razloga.
Prvo – to je obim:
Bristolska funta je prva gradska šema u Britaniji u kojoj može da učestvuje svaki primarni proizvodjač u poluprečniku od čak 50 milja (80 kilometara) oko Bristola.
Bristolska funta ima potencijal da postane istinska ‘gradsko-regionalna’ valuta – koja spaja farmere iz Devona ili lokalne kooperative koje proizvode energiju, sa gradom od preko million stanovnika i sa hiljadama malih biznisa (350 su se već upisali u šemu).
San ekološkog ekonomiste Jane Jackobs o gradsko-regionalnim valutnim šemama koje fluktuiraju jedna prema drugoj u prirodnim ciklusima rasta i substitucije uvoza – je verovatno korak bliže ostvarenju.
Drugo – etične finansije:
Bristolska funta je prva britanska šema koja je u partnerstvu sa jednom finansijskom institucijom koja uzima depozite – sa Bristolskom kreditnom unijom (BCU). Mnoge od prethodnih lokalnih valuta imale su problem sa  administriranjem, bezbednošću i pribavljanjem fondova. Kreditna unija koja administrira ovu šemu će se izboriti sa ovim izazovima. To, istovremeno, otvara ovu šemu za raznovrsnije grupe ljudi nego što su to uspeli prethodni projekti lokalnih valuta. Svaki član Bristolske kreditne unije (BCU), uključujući i mnoge ljude koji se bore za pristup finansiranju kod velikih banaka, ili da dođu do izvesnih benefita, dobija automatsko članstvo u šemi Bristolske funte.
Projekat je, istovremeno, i marketing za BCU, što im pomaže u konkurenciji sa velikim bankama za klijente iz malog trgovačkog sektora i ohrabruje više malih biznisa da kod njih otvore račun i dobiju kredite. U isto vreme, potrošači koji koriste Bristolsku funtu će znati da ne samo da ovim podržavaju lokalna preduzeća, već isto tako pomažu svoje susede da dobiju pristup kreditima koji im trebaju – i to po etičnim interesnim stopama.
Treće – ućešće gradske uprave:
Uprava grada Bristola prati korake uprave Lambeth-a (sa Brixton-skom funtom) i brojne druge projekte lokalnih valuta širom sveta – dajući mogućnost biznisima koji učestvuju u šemi da koriste Bristolsku funtu  
za plaćanje lokalnih taksi. Ovo značajno smanjuje prepreke za ulazak u šemu malih biznisa koji se  
brinu kako da utroše zarađene Bristolske funte.
Ako i gradska uprava nađe način za ponovno korišćenje Bristolske funte (uspostavljanje kontinualnog toka ove lokalne valute - prim.) –verovatno (delimičnim-prim.) plaćanjem svojih zaposlenih u ovoj lokalnoj valuti ili plaćanjem nabavki – oni mogu da uspostave tok korišćenja ove valute i da ubrzaju veću regionalnu proizvodnju i  potrošnju.
NEF će nastaviti da podržava Bristolsku funtu i uvećanje i profesionalizaciju upotrebe lokalnih valuta u Britaniji i Evropi – ovo  
drugo preko projekta Akcija za opštinske valute koji finansira EU i o čemu će uskoro biti više vesti.
Naše čestitke timu u Bristolu, koji je radio poslednje tri godine za  
dostignuće na ovaj istorijski dan.


Izvor: Bristol Pound marks new era for local money
www.neweconomics.org/blog/2012/09/19/Bristol-pound-marks-new-era-for- local-money


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...