Kretanja izvoza i uvoza potvrđuju usporavanje kineske ekonomije

M.Lazarević, PRAG

U avgustu izvoz rastao manje od očekivanja, a uvoz se čak i smanjio...

Prema upravo objavljenim zvaničnim podacima, kineski izvoz porastao je u avgustu za 2,7 posto  u ondnosu isti mesec lane tj na 179 milijardi dolara, što je manje od očekivanja stručnjaka, dok je uvoz iznenađujuće pao (za 2,6 procenta) i iznosio je 151,3 milijarde dolara. Posebno loš je, prema analitičarima, ovaj drugi indikator jer ukazuje na pad potrošnje – uprkos tome što vlada u Pekingu nastoji da stimuliše domaće tržište, reagujući time na manji interes za kinesku robu u inostranstvu zbog ekonomske krize. 

Glavni ekonom honkonške filijale banke Nomura Čang Ču Vej izjavio je, kako prenosii BBC, da je jasno da se pritisak iz pada stope rasta - pojčava. Import neočekivano pada što je veoma neobično. To je veoma alarmantan znak za vladu koja je o tome znala i ranije.

Vlada je još ranije saopštila da je industrijska proizvodnja u avgustu porasla najmanje u poslednje tri godine tj 8,9 procenta u odnosu na isti mesec prošle godine. Već pet meseci za redom rast je ispod 10 posto.

Upravo se proizvodnja pokazala poslednjih godina kao ključna za stanje i razvoj kineske privrede. Ekonomist Alister Torrnton (Alistair Thornton), šef pekinške kancalerije IGS Global Insajt (Insight)  upozorava da produbljivanje pada produkcije ukazuje da se planovi vlade za drugo polugođe neće ostvariti.

Kineska vlada nastoji svim silama da stimuliše ekonomiju pa je, na primer, prošle  sedmice usvojila projekte u oblasti infrastrukture u vrednosti od 15 milijardi dolara, a dva puta je ove godine snizila kamatne stope i obaveznu rezervu u bankama.

Tokom vikenda u Vladivostoku je održan samit APEC (skraćenica za organizaciju pacifičkih zemalja Asia-Pacific Economic Cooperation) na kome su naročito kineski i ruski predstavnici upozoravali na pogoršanje stanja globalne ekonomije. Ekonomske teme su savim na ovim skupu bacile u senku ostala pitanja, kao što je, na primer, stanje u Siriji.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...