Bogataši u poreskim rajevima sakrili čak 32 biliona dolara

Milan Lazarević, PRAG

Ta imovina, kako se kvalifikuje u izveštaju grupe formirane za borbu protiv poreskih rajeva - Tax Justice Network, predstavlja „veliku crnu rupu u svetskoj ekonomiji“
(ilustracija: i uštogljenu Ženevu mnogi smatraju za jedan od poreskih rajeva)

Bogataši u poreskim rajevima imali su, prema podacima iz 2010. godine, na računima ogromno bogatstvo koje se može proceniti na izmedju 21 i 32 biliona dolara. Na taj način države su ostale uskraćene za porez od  najmanje 280 milijardi dolara što ima ozbiljan uticaj na budžete niza zemalja.

To se tvrdi u izveštaju grupe, formirane za borbu protiv poreskih rajeva, Taks džastis netvork (Tax Justice Network) koji je prezentirao bivši glavni ekonom konsultanstke firme Mek Kinsi i komp. (McKinsey&Co) Džems Henri (James Henry).

mapa poreskih rajeva

Mapa nekih od poreskih rajeva

Obim imovine, sakrivene u poreskim rajevima, je u slučaju niže procene veći od godišnjih bruto društvenih produkata (BDP) ekonomija SAD i Japana zajedno, a u slučaju više procene od BDP-ova SAD i EU zajedno. U studiji se operiše samo sa finansijskom imovinom dakle, nisu obuhvaćene nekretnine, zlato, dijamanti, nakit, privatni avioni, jahte... 

lihtenstajn

I mali, bogati Litenštajn smatra se poreskim rajem

Ta imovina, kvalifikuje se u izveštaju naslovljenom Revidirana cena za ofšor,  predstavlja veliku crnu rupu u svetskoj ekonomiji. Posebno teške posledice ova izbegavanja poreza imaju po ekonomije 139 zemalja u razvoju. U studiji se procenjuje da su od 1970. najveći bogataši iz tih zemalja akumulirali izmedju 3,7 i 3,9 biliona dolara pomoću izbegavanja poreza kroz takozvane ofšor kompanije,

offshore-prospekt

Jedan od prospekata kojim se nude usluge formiranja ofšor kompanije

U studiji su korišćeni zvanični podaci Svetske banke, MMF-a, OUN, i centralnih banaka a objavljeni su u vreme kada sve više rastu strahovanja u javnosti od posledica poreskih utaja i izbegavanja plaćanja poreza, sve učestalijih u ovo krizno vreme. Vlasti u nekim zemljama, na primer u Nemačkoj, čak su plaćale za informacije o izbegavanju plaćanja poreza od strane njihovih državljana preko poreskih rajeva.

Bogataši, po rečima Henrija, premeštaju novac po celom svetu zahvaljući velikom čoporu  jakih profesionalaca u privatnim bankama, pravničkim firmama i investicionim kompanijama.  

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...