ZAŠTITIMO BANKE OD GRAĐANA!

Miloš Obradović

Usvojen Zakon o zaštiti potrošača iz koga su izbačene odredbe o potrošačkim kreditima, na inicijativu Narodne banke. U ovoj instituciji se odjednom, posle deset godina, setili kako je za to potreban poseban zakon

Građani Srbije, bar još nekoliko meseci biće nemoćni pred jednostranim izmenama ugovora od strane banaka, povećanjima kamatnih stopa u toku otplate i moraće da plaćaju ogromne penale za prevremenu otplatu kredita.

Oni koji su se ponadali da će dobiti oružje u obliku zakona kojim će moći da se suprotstave povremenoj bahatosti banaka, neprijatno su iznenađeni, jer je iz Zakona o zaštiti potrošača, koji je juče usvojen u Skupštini Srbije, izbačen deo koji se odnosi na potrošačke kredite. Pre nekoliko dana objavljena je vest da su na inicijativu Narodne banke Srbije, sve odredbe vezane za potrošačke kredite, a kojima je trebalo da budu obuhvaćene i kreditne kartice i minusi po tekućem računu, povučene iz predloga zakona, sa obrazloženjem da su to specifične usluge koje treba da se urede posebnim zakonom.



Narodna banka Srbije

Na ovu vest reagovala su udruženja potrošača, čak i Udruženje banaka, a ni amandmani opozicije, pa čak ni neslaganje jedne od partija vladajuće koalicije (SPS) nisu vratili potrošačke kredite u zakon.

Klijenti bez zaštite

Mira Erić Jović, viceguverner NBS, kaže da NBS nije izvukla deo o potrošačkim kreditima iz zakona, jer ona nije ni pravila taj zakon, već da je ostvarena dobra saradnja između Ministarstva trgovine, kao predlagača tog zakona, i Narodne banke.




“Sve vreme smo bili, kao nadležni supervizor većine finansijskih institucija, za to da se deo odredaba zaštite potrošača i Evropske direktive koje se odnose na bankarske usluge kao specifične, izdvoji u poseban zakon. I tako je i dogovoreno. Tim novim zakonom, sa radnim nazivom Zakon o zaštiti klijenata finansijskih usluga, trebalo bi da se obuhvati ne samo potrošački krediti nego i ostale bankarske usluge, jer je, prema mišljenju NBS, i u drugim oblastima potrebno obezbediti uslove dobre i fer prakse prema klijentima”, ocenjuje viceguvernerka NBS.

Prema njenim rečima, Narodna banka je već počela da radi na nacrtu tog posebnog zakona i plan je da prvu radnu verziju završi već do kraja meseca.

Organizacijama za zaštitu potrošača, ali ni javnosti, nije baš najjasnije zašto ove odredbe nisu ušle u zakon, pa kada se usvoji novi da se na njega prenesu nadležnosti u vezi sa kreditima. Ovako je ostao utisak da se štite banke, a ne potrošači.

Zato je i reagovalo Udruženje banaka Srbije rečima da je nekorektno prema bankama i klijentima da budu izuzeti u nacrtu zakona, bez jasnog i argumentovanog obrazloženja.

I bankarima neprijatno

“Takav potez NBS daje osnova da se u javnosti špekuliše raznim motivima što bankama nanosi veliku štetu. Posebno ističemo da bankarski sektor nije na bilo koji način uticao niti doprineo da se iz nacrta zakona izuzme deo koji se odnosi na potrošačke kredite. Postojeća praksa, bez čvrste i precizne zakonske regulative o pravima potrošača, dovodila je do pojedinačnih prigovora na rad banaka što je nepovoljno uticalo na ugled čitave bankarske industrije”, kažu bankari.

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača (NOPS) ističe da je i dalje ostalo nejasno zbog čega je Narodna banka insistirala da se odredbe o potrošačkim kreditima povuku iz zakona.



“To ostavlja dosta prostora za sumnju, a malo prozaično zvuči obaveštenje Udruženja banaka kako su i oni protiv tog poteza. Sada nam samo ostaje da ispune obećanje da će do 1. januara biti usvojen taj novi zakon koji pravi Narodna banka. Uostalom, Narodnu banku niko nije sprečavao da napravi takav zakon u prethodnih deset godina”, naglašava Papović.

Prema njegovim rečima, niko ne zna kako usvojeni zakon izgleda, jer ga niko nije video u obliku u kom je poslat u Skupštinu.

“Mi smo imali člana radne grupe u pravljenju zakona, ali on je bio samo na dva sastanka, a onda je Ministarstvo trgovine sve preuzelo u svoje ruke. Sada zakon pravi NBS i nije uključilo udruženja potrošača. Izgleda da svi bolje znaju kako da zaštite potrošače od njih samih”, zaključuje Papović i dodaje da je moguće da se do Nove godine pojavi nešto drugo, na šta će da se skrene pažnja sa ovog zakona.

Bankari u Srbiji – mimo svih u Evropi

Na tajnovitost krajnje verzije nacrta Zakona za zaštitu potršača o kome se glasalo u parlamentu, žali se i Jovan Jovanović, predsednik Centra za zaštitu potrošača “Forum Niš”.




“Ne znamo šta je usvojeno, a verujem da ni poslanici ne znaju za šta su glasali. Svi su tražili da u zakon uđu i odredbe o kreditima, dok Narodna banka ne uradi taj novi zakon, pa nek onda on preuzme uređenje te oblasti. Mislim da nije slučajno što je taj deo izbačen. Mi smo pre dve, tri godine tražili od tadašnjeg guvernera Jelašića, da donese zakon koji će zaštiti klijente banaka, ali on je rekao kako to nije važno. NBS nije želela da se donese a sada se to i pokazalo, kada su prolongirali zaštitu klijenata banaka”, tvrdi Jovanović.

Prema njegovim rečima, Evropska unija je donela direktivu o zaštiti klijenata koju su sve zemlje članice morale da unesu u svoje zakone, a to su uradile i sve zemlje u regionu, osim Srbije.
“Možda je to razlog što banke u Srbiji nude najnepovoljnije uslove kreditiranja u celom regionu. Ovi potezom štite se banke, a ne potrošači”, ogorčen je Jovanović.

I Asocijacija potrošača Srbije bila je za to da se se izbačene odredbe nađu u zakonu, a Edina Popov predsednica UO APOS-a ističe da nikom nije jasno zašto je NBS naglo i to na kraju, kada je trebalo doneti zakon, povukla odredbe o kreditima. Ona ističe da to ne odgovara potrošačima, ali ni bankama.




“Banke su prve bile za to da se stvari regulišu, jer svakome ko želi fer tržišnu utakmicu, odgovara da postoje zakoni i propisi. Nedefinisani uslovi na tržištu odgovaraju onima koji su naučili da rade u mulju. Sada, nakon ovog povlačenja pomenutih odredbi stvara se utisak da su banke zaštićene. Narodna banka ne vidi razliku između kontrole banaka i zaštite potrošača”, ističe Popov.

Kako bilo, ostaje činjenica da bankarsko tržište, koje se smatra najzdravijim u državi, građanima nudi neuporedivo više kamate nego u zemljama okruženja. Osim toga, banke i dalje imaju suvereno pravo da jednostrano menjaju ugovor, da podižu kamate, pa čak i onaj njihov deo koji reklamiraju kao fiksan, sa raznoraznim izgovorima. U BiH prošle godine tri najveće banke su kažnjene zbog jednostranog podizanja kamatnih stopa iako to nije bilo predviđeno ugovorima, a poštujući Zakon o zaštiti potrošača. Na ovakvu zaštitu od banaka, građani Srbije moraće da čekaju najmanje do Nove godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...