PAD DINARA OTERAO NIS U GUBITKE

Miloš Obradović

Na predstavljanju polugodišnjih finansijskih izveštaja, NIS objavio negativne kursne razlike od 15 milijardi dinara i smanjenje kapitala na 22,5 milijarde dinara, pa je knjigovodstvena cena jedne akcije svega 138,5 dinara

Od ponedeljka na A listingu Beogradske berze naći će se i akcije Naftne industrije Srbije AD sa simbolom „NIIS“. Njihova početna cena u ponedeljak u deset sati biće 505 dinara. Uoči otpočinjanja s trgovanjem akcijama, NIS je potencijalnim investitorima predstavio polugodišnje rezultate poslovanja ove kompanije, koji ne obećavaju sigurne a pogotove ne visoke prinose, jer je iskazan gubitak od 9,6 milijardi dinara.

„Gubici NIS-a mogu uticati na cenu akcija ali, sve zavisi od onih koji budu prodavali i kupovali akcije. Ništa se ne može prognozirati, jer sve zavisi od stabilnosti kursa“, rekao je Aleksej Urusov, zamenik generalnog direktora ove komanije.

On je gubitke objasnio padom vrednosti dinara u odnosu na dolar od 28,1 odsto u prvih šest meseci.



„Samo zbog negativnih kursnih razlika izgubili smo 15,8 milijardi dinara, jer NIS naftu plaća u dolarima, a prodaje u dinarima. Gubitak u prvoj polovini ove godine za trećinu je veći od gubitka u prvoj polovini 2009. I model poslovanja u Srbiji, gde se po pravilu ne plaća na vreme dobavljačima, dodatno doprinosi negativnim kursnim razlikama. NIS ne može da se zaštiti od kursnog rizika terminskom kupovinom dolara (kupovina unapred), jer nijedna banka u Srbiji ne može da nam obezbedi toliku količinu deviza“, istakao je Urusov, napominjući da je terminsko tržište u Srbiji malo. Prema njegovim rečima, svako jačanje dolara za jedan dinar, znači gubitak za NIS od oko milijardu dinara.

Knjigovodstvena cena akcije samo 138,5 dinara

Ono što je možda razlog za zabrinutost investitora je da je knjigovodstvena cena jedne akcije NIS-a, nakon korekcije izveštaja, smanjena na svega 138,54 dinara. Urusov je objasnio da je po ceni od 400 miliona dolara za 51 odsto akcija, ceo NIS vredeo 1,022 milijardi dolara. Nakon „korekcija“ (gubitka iz minulih godina – koje su ustanovili revizori) ispostavilo se da neto imovina preduzeća vredi samo 673 miliona dolara. Tako je ispalo da „gudvil“ (brend) NIS-a vredi celih 349 miliona dolara. I nominalni kapital, koji je 2008. godine iznosio 70 milijardi dinara, nakon revizije Prajswoterhaus Kupersa ispostavilo se da na kraju 2009. godine realno iznosi 32 milijarde dinara, a u junu ove godine 22,6 milijardi dinara. Kada se vrednost kapitala podeli sa 163 miliona akcija dobije se pomenuta knjigovodstvena vrednost akcije od 138,5 dinara.

„Prihodi od prodaje su povećani u odnosu na prošlu godinu za 26 odsto i iznosili su 63,4 milijarde dinara,“ kaže Urusov, ističući, međutim, da je „rast prodaje posledica viših cena, a ne većeg fizičkog obima prodaje, jer je tržište u ovoj godini smanjeno za 11 odsto. Takođe, NIS je u prvoj polovini godine pre plaćanja poreza, kamata i amortizacije ostvario profit od 8,4 milijarde dinara.“



U prvoj polovini ove godine smanjen je i dug NIS-a prema bankama - za 73 miliona dolara. Na kraju 2009. godine ukupan dug prema bankama iznosio je 793 miliona dolara, da bi 30. juna taj iznos bio smanjen na 720 miliona dolara. Urusov napominje i da je ukupan dug, po osnovu kredita i akreditiva, i dalje visok i da iznosi 830 miliona dolara. Na kraju prošle godine ukupan dug iznosio je 1,026 milijardi dolara, dok je tri četvrtine duga denominirano u dolarima.

Garantovana cena za male akcionare

Prema izjavama predstavnika Gaspromnjefta, građani koji su besplatno dobili akcije nemaju razloga za strah da će im akcije biti obezvređene, jer se NIS ugovorom obavezao da od februara sledeće godine otkupljuju akcije po garantovanoj ceni od 4,8 evra po akciji.

I Nenad Gujaničić, glavni broker Sinteza investa smatra da cene akcija NIS-a neće padati, jer Gaspromnjeft garantuje otkup akcija.

„Investitori su očekivali da NIS neće ostvariti profit ove godine i zato to neće mnogo uticati na cenu akcija. Naftna industrija kao i većina privrede u Srbiji ima problema sa kursom i to je, kao što je navelo poslovodsto, najveći razlog negativnog poslovanja u prvoj polovini ove godine“, rekao je Gujaničić.

Rast domaće proizvodnje

NIS je ove godine uspeo i da poveća proizvodnju domaćeg gasa i nafte do 559 hiljada uslovnih tona, što je za 30 odsto više nego u prvoj polovini prošle godine. Prerada nafte, bez pružanja usluga trećim licima, povećana je za pet odsto i iznosila je 1.373 hiljade tona. Prodaja naftnih derivata smanjena je za dva odsto u odnosu na isti period prošle godine i iznosila je 1.181 hiljadu tona.

„Strategija NIS-a je povećanje proizvodnje gasa i nafte, kao i usklađivanje sa Euro 4 i Euro 5 standardima Evropske unije. Ići ćemo i na povećanje tržišnog učešća, ali samo do jedne trećine, jer je zakonom zabranjeno jednoj kompaniji da ima veći tržišni udeo od toga. Osim toga nastojaćemo da budemo regionalna, a ne samo srpska kompanija“, rekao je Urusov.

Bez velikih očekivanja

Gordana Dostanić, direktorka Beogradske berze najavila je da prvog trgovačkog dana akcijama NIS-a ne treba očekivati velike obime prodaje, jer građani neće stići da predaju svoje naloge.

„U ponedeljak i pošte počinju da skupljaju naloge, a na berzi će se naći sve akcije koje budu prikupljene u poštama do 9.30, jer od deset počinje trgovina na berzi", objasnila je ona. Prvog dana dozvoljena je fluktuacija cena akcije od minus 20 do plus 300 odsto, a svakog drugog dana od minus osam do plus deset odsto će moći da se dnevno menjaju cene,“ rekla je Dostanić ne krijući zadovoljstvo „što se tako velika kompanija iz strateške grane, kao što je energetika, našla na berzi. Nadam se da će strani investitori, koji budu kupovali akcije NIS-a, poželeti da ulažu i u druge akcije na Beogradskoj berzi.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...