NEMCE BRINE NOVAC

FoNet

Nemcima duboko usađen strah od monetarne nestabilnosti, koji datira iz perioda hiperinflacije u vreme Vajmarske republike, a “podgrejan” je krizom neposredno posle Drugog svetskog rata

Nemce najviše brine novac, a gotovo 70 odsto njih brinu poskupljenja i pogoršanje ekonomske situacije, pokazalo je ovogodišnje istraživanje koje po traciji organizuju nemačka osiguravajuća društva. Tipično nemački, tvrdi profesor politikologije sa univerziteta u Hajdelbergu Manfred Šmit koji je za Dojče vele komentarisao ta istraživanja.


"Očigledno je da je Nemcima duboko usađen strah od monetarne nestabilnosti. Razumljivo, s obzirom na istorijsko iskustvo", rekao je Šmit.

On je podsetio na hiperinflaciju u vreme Vajmarske republike, kao i na krizu neposredno posle Drugog svetskog rata.

Istraživanje je pokazalo da opada broj ljudi koji strahuju od gubitka posla, ali je zato primetan porast broja onih koji se plaše prirodnih katastrofa – sada ih je 64 odsto. Uzrok tome svakako su nedavne poplave u Evropi, kao i katastrofalni zemljotres na Haitiju.

Sve je više onih koji se plaše da nemački političari nisu u stanju da izađu na kraj sa problemima i takvih je više od polovine ispitanika.

Problem zbližavanja istočnih i zapadnih Nemaca, 20 godina posle pada Berlinskog zida, praktično više ne postoji.

Dobar primer za to, navodi profesor Šmit, jeste politika zaštite čovekove okoline.

"Dugo su zapadne nemačke pokrajine bile zainteresovanije za pitanja zaštite životne sredine od istočne Nemačke. To se postepeno menjalo. Možemo da zaključimo da je pod uticajem medija, kao i javnih političkih debata, došlo do zbližavanja te dve populacije", ocenio on.

Istok i Zapad Nemačke postali su toliko slični da razlike u istraživanjima više nisu uočljive, navodi radio.

Ali, ostala je jedna zagonetka koju istraživači ne mogu da reše: Nemci se najmanje plaše raskida sa svojim partnerom iako broj razvoda konstantno raste.

Ipak, istraživanje se ne bavi time da li Nemce raskid sa partnerom plaši ili raduje, javio je Dojče vele.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...