NEIZVESNA ZARADA OD NIS-A

J. Putniković

Da li će akcije NIS-a vredeti više od sadašnjih 500 dinara nominalne vrednosti zavisi od toga hoće li Gazpromnjeft uspeti da natera Vladu Srbije da na kompaniju preregistruje imovinu i od nje napravi uspešnog regionalnog igrača

Iako će uoči Božića startovati raspodela besplatnih akcija Naftne industrije Srbije AD svim građanima Srbije, koji su ostvarili pravo na besplatne akcije oni se, kao i sadašnji i bivši radnici ove kompanije neće ovajditi njihovom prodajom.
Sa tih pet akcija ukupne vrednosti 2.500,oo dinara, koliko će biti raspodeljeno «po glavi stanovnika», onima koji nisu učestvovali u prethodnim privatizacijama društvenih preduzeća neće se moći zapravo trgovati na berzi do sredine naredne godine. A pitanje je kako će biti i tada. Jer, Gazpromnjeft, većinski vlasanik NIS-a (51% akcija) još tehnički nije spreman za iznošenje akcija ove kompanije na berzu. Teoretski, građani akcije mogu prodati i pre toga ali, male su šanse da će im cena «skočiti» od nominalne vrednosti (500 dinara po akciji).

U samom NIS-u pozdravljaju objavu Republike Srbije o konkretnom datumu raspodele besplatnih akcija ključnih srpskih kompanija. Pravdajući se za kašnjenje u raspodeli akcija (država je obećala da će ih građani dobiti do kraja ove godine) iz NIS-a tvrde da su do avgusta 2009. godine uradili sve aktivnosti koje su bile neophodne za pripremu Zakona o podeli besplatnih akcija. Kako kažu, NIS je, između ostalog, uneo neophodne promene u osnivačka dokumenta kompanije.



Rafinerija Pančevo - budući izgled kompleksa lakog hidrokrekinga i hidrodorade


Preregistracija – kamen spoticanja

«U skladu sa zakonima Srbije NIS ima obavezu da se transformiše u otvoreno akcionarsko društvo po isteku godinu dana od trenutka podele akcija. Na sednici Upravnog odbora, koja je održana 16. septembra 2009. godine predstavnici ruskih akcionara i Republike Srbije utvrdili su plan transformacije kompanije u otvoreno akcionarsko društvo, prema kojem do maja 2010. godine treba da se završe sve pripremne aktivnosti, među kojima su promene korporativnih dokumenata i procedura, a takođe i prihvatanje izveštaja o radu kompanije i revizorskog izveštaja za 2009. godinu. Odluka o trasformaciji u otvoreno akcionarsko društvo treba da bude doneta od strane Skupštine akcionara u junu 2010. godine, nakon čega će odmah biti izvršena transformacija i akcije kompanije biće puštene u promet na Beogradskoj berzi,» komentarišu u NIS za Balkanmagazin i napominju »Kompanija će obavljati aktivnosti u skladu sa prihvaćenim planom.»

Ipak, nije tajna da je NIS firma koja nema regulisano pitanje vlasništva nad imovinom. Manje od jednog procenta imovine kojom raspolaže NIS do sada je sa Republičke direkcije za imovinu preneto – uknjiženo na ovu kompaniju. Dakle, većinski vlasnik NIS-a - Gazpromnjeft zapravo još ne raspolaže imovinom kompanije. To, svakako, povlači mnoga pitanja vezana za vrednost akcija NIS-a i trgovinu njima na berzi.

U samom NIS-u za Balkanmagazin kažu da «proces preregistracije imovine nije procesualno vezan za transformaciju NIS iz zatvorenog u otvoreno akcionarsko društvo i izlazak kompanije na Beogradsku berzu: teoretski ovaj korak kompanija može da ostvari i u slučaju, ako preregistracija ne bude sprovedena. Međutim, ova pitanja su povezana u domenu formiranja berzanske cene akcija, jer je teško očekivati da će kompanija, koja ima manje od jedan odsto aktiva, registrovanih kao njeno vlasništvo, moći da računa na iole značajnu tržišnu vrednost. Akcionari, svesni rizika drastičnog pada cene kompanije u trenutku izlaska na berzu zbog neposedovanja registrovane imovine kompanije, odobrili su plan, koji predviđa, osim pripremanja dokumenata, i obavezan završetak registracije dela imovinskog bloka. Osim toga, neophodno je pojasniti da se nominalna vrednost akcija formira putem delenja osnivačkog kapitala kompanije sa ukupnim brojem izdatih akcija kompanije. Treba napomenuti da je osnivački kapital NIS-a, u njegovom sadašnjem iznosu, formiran 2005. godine, i nema nikakve veze sa kupoprodajnim ugovorom, koji je sklopljen između Vlade Srbije i kompanije Gaspromnjeft.»

Akcionari obmanuti

Nominalna vrednost svake od akcija koju će dobiti građani Srbije iznosi 500 dinara. To je, naravno, tek simbolika u odnosu na ono što je obećavano u vreme donošenja Zakona o podeli besplatnih akcija. Skeptici bi rekli da je reč o propisu po kome se dele bezvredne akcije. Osim, naravno, ako se ne desi čudo pa im narednog leta vrednost frapantno ne poraste na berzi.

«Obistinile su se one naše prognoze da smo obmanuti procenom NIS-a koju je uradio Dilojt&Tuš. Naše akcije su obezvređene,» kaže Đorđe Petrović, predsednik Skupštine Udruženja budućih akcionara NIS-a podsećajući da je zaposlenima u NIS-u zakon garantovao da će dobiti akcije u vrednosti 200 evra po godini staža ali da će, kada se njihova vrednost svede na realnu vrednost – prodajnu cenu koju je za NIS platio Gazpromnjeft – dobiti manje od 70 evra po godini staža.

Budući vlasanici besplatnih akcija u svakom slučaju mogu računati na to da se Gazpromnjeft obavezao na to da će otkupiti akcije budućih malih akcionara po ceni adekvatnoj sumi koju je isplatio Vladi Srbije. Dakle, tih 500 dinara po akciji je na neki način zagarantovano.

Previše «ako»

Teško, međutim, da će se u startu na berzi dobiti više. Da je NIS 2008. godinu završio sa gubitkom od osam milijardi dinara potvrđeno je i u superreviziji pa sada treba videti kako će to uticati na dalje poslovanje kompanije i samu vrednost akcija.

Petrović ocenjuje da će vrednost akcija po njihovom startu na Beogradskoj berzi svakako zavisiti i od ovog gubitka i od rezultata poslovanja NIS-a tokom ove i u prvoj polovini 2010. godine. A to poslovanje poprilično je uslovljeno time da li će ruski vlasnik uspeti da u potpunosti preuzme i organizuje upravljanje kompanijom, tako da ona bude konkurentna i da posluje sa profitom. Osim od sposobnosti samog ruskog kadra, koji je Gazpromnjeft postavio u menadžment budući profit zavisi i od toga da li će Vlada Srbije izaći u susret zahtevima NIS-a po pitanju produžavanja monopola.

Izgradnja nove i moderne rafinerije u Smederevu preti, takođe, da obezvredi akcije NIS-a jer, modernizacija pančevačke rafinerije je tek u prvim fazama i, kako što je poznato, neće biti završena do 2012. godine. Ne treba zanemariti ni to da se najavljuje modernizacija rafinerije u Bosanskom brodu, koja je dovoljno blizu za tranzit derivata na tržište Srbije. A konkurencija NIS-u u Srbiji svakako će iskoristiti sve mogućnosti koje joj se pružaju za konkurentno polovanje.

Efikasno poslovanje NIS-a zavisi, naravno, od aktuelne krize, cene sirove nafte i kursa dinara u odnosu na dolar i evro, ali i od toga hoće li poslovodstvo uspeti da se odbrani od zamki koje pred njih stavlja država Srbija, tražeći da isporukom goriva i sirovina (primarnog benzina) pomognu firme koje su u finansijskoj i tehonološkoj krizi: Azotaru, MSK, Petrohemiju, Srpsku fabriku stakla...

Ako se veruje obećanjima iz Moskve, da će Gazpromnjeft NIS dovesti u poziciju regionalnog igrača onda su ove strepnje neosnovane. Dakle, nameće se zaključak da treba sačekati tu fazu dominacije NIS-a jer, u tom slučaju će akcije svakako vredeti više.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...