NAJBOLJI MINISTAR FINANSIJA

Milan Kamatović, PRAG

Švedski recept za krizu - inspiracija desnice širom sveta

Nordijci imaju u okviru Evropske unije najbolji recpet za ekonomsku krizu. To misle porotnici uglednog britanskog lista The Financial Times, koji su izabirali za najboljeg ministra finansija u 19 najznačajnjiih ekonomija evrozone i EU, švedskog ministra Andersa Borga. Ovaj nekonvencionalni nordijac, koji uvija kosu u perčin i nosi minđušu u uhu, skočio je s lanjskog četvrtog na ovogodišnje prvo mesto, čime je visko ocenjena delotvornost švedskog recepta za krizu koji može da služi kao uzor u EU.

Borgu (43) koji, prema poroti, dobro razume situaciju, uspelo je da za rešavanje krize u evrozoni budu veoma korisna iskustva Švedske iz kraha banaka 90-ih. Poslednjih godina, čak i ove godine švedskoj ekononomiji dobro ide, zahvaljući pre svega reformama i opreznoj fiskalnoj politici.

Pre nekoliko dana, ništa manje ugedni, takođe, britanski „Economist“ pisao je da Švedska, nekada socijalni raj, na koji je s divljenjem gledala i ugledala se levica u svetu, sada inspiriše desnicu. Reforme, koje je posle 2006. uvela koalicija desnog centra Fredrik-a Reinfeld-a, omogućila je znatno povećanje broja radnih mesta u privatnom sektoru koji je dugo stagnirao. Jednostavno, sniženi su porezi i istovremeno kresane preterane socijalne pogodnosti...

Eurostat za ovu godinu predviđa Švedskoj rast od četiri procenta na kome joj može zavideti celi razvijeniji deo Unije. A ima i jednu od najnižih stopa javne zaduženosti u EU - 40 posto bruto društvenog proizvoda (BDP).

Sistemi obrazovanja i zdravstva u Švedskoj uzor su za svet. Zemlja ima obrazovanu radnu snagu, nisku nezaposlenosti, u svetu poznata preduzeća po uspešnoti kao što su Ericsson, Telia, Volvo...

Devetomilionskoj Švedskoj pomoglo je, prema analitičarima, i to što je ostala izvan evrozone. Kriza evra je, ipak, ugrožava jer ima izrazito eksportno orijentisanu ekonomiju. Za iduću godinu se očekuje zbog toga osetno usporavanje rasta BDP.

Borg, koji je prethodno radio kao glavni ekonom u jednoj banci, a potom i kao savetnik u švedskoj centralnoj banci, ministar je finansija već šest godina. Veruje da se kriza evrozone može rešiti pomoću evrovala, tj Fonda za spasavanje prezaduženih zemalja, zasnovanog na fiskalnoj solidarnosti, uz brzu realizaciju planova zaštite. Smatra da, ipak, nijedan ekonomski model nije univerzalan. Šveđani su generalno dosta oprezni kada se govori o savršenosti njihovog modela. Bivši premijer Carl Bildt je to u duhovitoj konstrukciji izrazio ovako: „Idealna zemlja, prema nordisjkom uzoru, trebalo bi da ima finsko obrazovanje, estonsku progresivnu poresku politiku, dansko tržište rada, islandsku preduzimljivost, švedsko upravljanje velikim kompanijama i norvešku naftu“.

Najbolji ministri finanansija u EU

1. Anders Borg (Švedska)

2. Wolfgang Schäuble (Nemačka)

3. Jacek Rostowski (Poljska)

4. Didier Reynders (Belgija)

5. Jean-Claude Juncker (Luksemburg))

6. Ivan Mikloš (Slovačka)

7. George Osborne (V.Britanija)

8. Miroslav Kalousek (Češka)

...


18. Giulio Tremonti (Italija)

19. Evangelos Venizelos (Grčka)


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...