KREDITI EU - PODSTREK ZA IZLAZAK IZ KRIZE

Priredio:   BM

Nedostatak tražnje uzrok je stagnacije kreditiranja u zemljama centralne i istočne Evrope (CIE). Potrebno je da se zemlje ovog dela Evrope fokusiraju na potpuno iskorišćavanje fondova Evropske unije, kako bi u najvećoj mogućoj meri pospešile svoj rast, kažu analitičari UniCredit Grupe.

Iako je globalna ekonomska kriza ostavila posledice na region centralne i istočne Evrope (CIE), on sada polako počinje da pokazuje znake oporavka, zaključak je analize UniCredit Grupe za ovaj region.

Prognoze za rast se razlikuju od zemlje do zemlje. Dok pojedine zemlje ubrzano pokazuju znake oporavka, druge su više ranjive na trenutne turbulencije na tržištu. Međutim, jasno je da je rast svih zemalja ispod njihovog dugoročnog potencijala.

„Kriza je uticala i na bankarski sistem u regionu CIE, ali je on uprkos tome pokazao otpornost i ostao profitabilan, nastavivši da pokazuje značajan potencijal za rast“, kaže Federiko Giconi, direktor bankarskih operacija UniCredit Grupe za region CIE.

Iako bankarstvo u regionu CIE i dalje pruža brojne mogućnosti, tržišni uslovi se nakon krize u mnogome razlikuju.

„Zainteresovanost banaka za ulazak na tržište će postojati i u budućnosti, a rast kredita i depozita će biti uravnoteženiji’’, rekla je Debora Revoltela, direktorka Strateških analiza UniCredit Grupe za region CIE, pozivajući se na najnoviju prognozu u vezi sa bankarskim sektorom.

U kontekstu smanjenog ekonomskog razvoja, volumeni rasta će ostati na nivou koji je niži od onog pre krize, ali će i dalje biti mnogo iznad nivoa koji karakteriše razvijena tržišta.

Krediti – motor razvoja

Pokretač trenutnog oporavka je korporativno poslovanje, koje je prvo prebrodilo posledice krize, a koje predstavlja ujedno i motor budućeg razvoja. U situaciji kada imamo visoku stopu nezaposlenosti i nizak nivo potrošnje, oblast poslovanja sa stanovništvom će se usporeno razvijati. Ipak, proces ekonomskog približavanja regiona CIE i zapadne Evrope je i dalje u toku, mada je usporen.

„Bankarski sektor ostaje jedan od pokretača ekonomskog približavanja zemalja. Međutim, u ovom trenutku je potrebno da ubrzanom rastu kreditiranja prethodi oporavak tražnje. Dobra vest je da su problemi koji se tiču kvaliteta kredita skoro dostigli svoj vrhunac. Naime, vidljiva je određena stabilizacija u nivou rizičnih plasmana, a verujemo da će se takav trend nastaviti,“ istakla je Revoltela.

Budući razvoj regiona CIE, međutim, pokazuje prilično raznolik scenario. Parametar koji pokazuje odnos atraktivnosti tržišta i rizika je veoma dobar kada su u pitanju Rusija, Turska i Rumunija. Ostale zemlje CIE pokazuju visok nivo atraktivnosti i nizak profil rizika. Ukrajina, Kazahstan i Baltičke zemlje su u najvećoj meri osetile udar krize, i imaju jasnu potrebu za rebalansom modela rasta.

Fondovi EU za rast BDP

Prvenstveno su krah likvidnosti, a zatim i zabrinutost za kvalitet kredita, koji su se javili u toku krize, bili uzrok smanjenog nivoa kreditiranja. Situacija se vidno promenila početkom ove godine. Kao što je očekivano, trenutna stagnacija u iznosima kredita je posledica manje tražnje.

„Banke su likvidne, što dokazuje i činjenica da su obezbeđenja kod centralnih banaka daleko iznad propisima definisanih minimuma’’, potvrdio je Giconi.

Ključno pitanje za oko 2.450 banaka koje posluju u bankarskom sektoru u regionu CIE, sa aktivom od preko 2.100 milijardi evra, je kako da ponovo pokrenu motor razvoja. „Potrebno je da tražnja, pre nego ponuda kredita, bude ključni pokretač za izlazak iz krize’’, kaže Revoltela.

U budućim uslovima koje će karakterisati čvrsta fiskalna kontrola, zemlje bi trebalo da pronađu mogućnost da stimulišu tražnju. Način da se ovo postigne je i potpuno iskorišćavanje fondova Evropske unije, uz stavljanje konkurentnosti i kvaliteta radnog okruženja na vrh liste prioriteta.

„Potpuno iskorišćavanje fondova EU stvara pontencijal za povećanje nominalne vrednosti BDP-a u regionu u 2010. za 1 do 2 procentna poena, što je značajna cifra u trenutnim uslovima’’, objašnjava Revoltela.

U vezi sa posvećenošću banke, Federiko Giconi naglašava povoljnu poziciju u kojoj se nalazi UniCredit: „Mi smo u 2010. ušli visoko kapitalizovani, sa dve milijarde evra dodatnog kapitala u Bank Austriji namenjenog za rast u ovom regionu. Imamo banke sa visokim stepenom likvidnosti koje su spremne da odobravaju kredite. Pored toga, imamo odličnu mrežu, a možemo i da se oslonimo i na dobru pozicioniranost u zemljama u kojima poslujemo. Zbog svega toga, region CIE ostaje jedan od ključnih stubova u kojem možemo da u potpunosti iskoristimo mogućnosti rasta’’.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...