KINA I INDIJA MOTORI SVETSKE PRIVREDE

Arsen Lazarević

Azija prestiže SAD i Evropu: strukturalna promena istorijskog značaja (foto: plantaža zelenog čaja u Kini)

Kina i Indija su postali motori svetske konjunkture, tvrdi Medjunarodni monetarni fond (MMF) u najnovijoj analizi u kojoj se predvidja da će se bruto domaći proizvod (BDP) Azije za narednih pet godine povećati za polovinu, a do 2030. premašiće zajednički BDP sedam najrazvijenih privreda sveta. A Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) o tome govori u svojim analizama kao o „strukturalnoj promeni istorijskog značaja“!



Aziju čeka ubrzanje rasta tako da će 2015. u svetskom BDP sudelovati sa više od trećine, ističe ovim povodom šef Odseka za Aziju i Pacifik u MMF-u Anoop Singh. Ne može biti sumnje da dve najdinamčnije azijske i svetske ekonomije – Kina i Indija, postaju motor ukupne svetske privrede. U proteklih 20 godina udeo Azije u svetskoj ekonomiji se utrostručio, a u globalnoj trgovini udvostručio. Sve to ukazuje da je sasvim realno da Azija već 2030. postane najznačajniji ekonomski region sveta, a Evropa i SAD periferija...

Ovaj kontinent profitira trenutno i iz aktuelne ekonomske i finansijske krize. Atraktivnost regiona za investitore podižu, naime, slabašni rast i dužnički problemi industrijskih zemalja, navodi se u prognozi MMF. Priliv kapitala je, medjutim, istovremeno i izazov za Aziju. Da bi se taj novac iskoristio kako treba sa dugoročnog gledišta, morala bi se, kako ukazuje Min Ču, bliski saradnik šefa MMF Dominqu-a Strauss-a Kagn-a, voditi primerenija ekonomska politika. U tom smeri idu i saveti MMF-a azijskim vladama da preispitaju modele rasta svojih ekonomija i više podrže domaću tražnju, što one već delimično čine u poslednje vreme, na primer u Kini, ubrzanim rastom plata.



Indija: pogled na Himalaje

Preko eksporta realiziju se 40 posto rasta ekonomije Azije. Oživljvanje rasta industrijskih zemalja je sporo i još izvesno vreme će tražnja u njima biti ispod nivoa pre krize.

„Azija će morati da taj pad inostrane tražnje kompenzira drugim, tj domaćim izvorom tražnje kako bi održala visoki rast“, zaključuje Min Ču.

Sa kratkoročnog gledišta vlade u ovom regionu moraju budno i neprestano raditi na spečavanju pregrejavanje ekonomija, koje može biti izazvano osetnijim porastom priliva kapitala. Vlade moraju preduzeti mere koje će sniziti sklonost ka makroekonomskoj nestabilninosti i stvaranju veštački prenaduvanih balona, kako kreditnih tako i u pogledu cena aktiva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...