INDIJAC AMBANI – BIĆE NAJBOGATIJI ČOVEK SVETA

Milan Lazarević

Predvidjanja o rastu privatnih bogatstava. Nova svetska top-lista najvrednijih brendova. Najuspešniji hedge fondovi sveta

Najbogatiji čovjek sveta 2014. godine bit će Indijac Mukesh Ambani, predvidjaju analitičari američkog magazina Forbes koji svake godine sastavljaju rang-listu milijardera svijeta, smatranu za najpouzdaniju.

Prema njihovoj proceni, imovina 52-godišnjeg Ambanija, najvećeg vlasnika i šefa kompanije Reliance Industries, premašiće kroz nešto više od tri godine 62 milijarde dolara. S imetkom od 29 milijardi dolara on je na poslednjoj top-listi Forbes-a, objavljenoj u martu ove godine, na četvrtom mestu.

Na prvome mestu te liste je Meksikanac Carlos Slim, koji je “težak” 53,5 milijardi dolara, ali on će, prema prognozi ovog magazina, zbog političke nestabilnosti u Meksiku biti potisnut s vrha liste.

Na drugom i trećem mestu aktuelne top-liste milijardera su Amerikanci Bill Gates (53) i Warren Buffet (47 milijardi). Forbes u svojoj prognozi kretanja na listi u idućih 10 godina ne objavljuje ništa o njima...

Ambani je nedavno proširio svoj poslovni angažman i na hotelijerstvo. Ovaj indijski poslovni magnat, predsednik i izvršni direktor Realiance Industries, inače najveće indijske privatne kompanije, kupio je za 217 miliona dolara 14-postotni udio u firmi EIH koja drži mrežu luksuznih hotela “Oberoi” i “Trident”. U tom lancu je 31 hotel s pet zvezdica u pet velikih azijskih zemalja, uglavnom u Indiji, Indoneziji i Saudijskoj Arabiji.

Na taj način on želi sniziti preteranu ovisnost svoje imperije od eksploatacije nafte i gasa (upravo je njegov rafinerijski kompleks najveći na svetu, a razvoj naftne industrije učinio ga je najbogatijim čovekom u Aziji).

No, to je već sedma velika ovogodišnja investicija Ambanija. Za prethodne je potrošio više od 1,2 milijarde dolara, a kupio je, na primer, znatne udele u cargo vazdušnom saobraćaju i telekomunikacijama.

Najavio je, takodje, da će uskoro početi gradnju novog univerziteta i velike bolnice u najvećem indijskom gradu (s 13,3 miliona stanovnika - šesti je po veličini u svetu) Bombaju.

Coca-cola 11 godina uzastopno prva

Američka Coca Cola zadržala je i ove godine, 11. put uzastopno, prvo mesto na rang-listi najvrednijih brendova sveta koju od 2000. sastavlja Interbrand. Brend ovog proizvodjača popularnih bezalkoholnih pića vredi 70,45 milijarde dolara, na drugom i trećem mestu su, takodje američke kompanije, IBM (64,73) i Microsoft (60,9 milijarde)

Iz stotine najvrednijih brandova sveta ispao je British Petroleum koji je na svom image-u pretrpeo teške štete zbog havarije naftne platforme u Meksičkom zalivu. Nokia je, verovatno zbog zaostajanja u razvoju smatrphon-a, izgubila 15 posto vrendosti i pala za tri mesta (s petog na osmo) ali je ostala najvredniji evropski brend. Toyota je zbog problema s kočnicama, ispala iz prvih 10 medju kojima je neprestano bila sedam godina. Gubitnik je, takodje, čuveni proizvodjač motocikla Harley Davidson koji je izgubio čak 43 posto svoje vrednosti (godinu pre toga je već izgubio 24 posto).

Očit je napredak na listi takozvanih tehnoloških firmi – Google je skočio sa sedmog na četvrto mesto a, uz njega, najveći napredak beleže Apple i BlackBeryy čija je vrednost skočila za po 17 posto.

Coca Cola, prema ocenama analitičara, ostaje fenomen ne samo po tome kako je stvoren brend nego i po tome kako se pažljivo i smišljeno čuva i neguje. Primer je dugoročne, osmišljene strategije, bez naglih promena i zaoktreta i za investiranje u matketing i u lošijim i kriznim vremenima.

TOP 10 brendova:

Rang / Brand  /  Vrednost (u milijardama USD)

1. Coca-Cola : 70,45

2. IBM : 64,73

3. Microsoft : 60,9

4. Google : 43,56

5. GE : 42,81

6. McDonald's : 33,58

7. Intel : 32,02

8. Nokia : 29,5

9. Disney : 28,73

10. HP : 26,87

Sorosov Quantum zaradio najviše

Najuspešniji od svih hedge fondova (koji ne podležu regulaciji i investiraju i u rizične transakcije) ješte Quantum, kojim upravlja George Soros, američki milijardrer-filantrop madjarskog porekla.

Tokom postojanja, od 1973. dosad, zaradio je svojim vlasnicima 32 milijarde dolara. Poredjenja radi, to je znatno više nego što je za isto vreme uspelo poznatoj američkoj kompjuterskoj kompaniji Apple koja zapošljava sto puta više ljudi!

Britanski dnevnik The Financial Times (FT) sastavio je listu od 10 najuspešnijih hedge fondova u istoriji, iz koje proizlazi kako su menadžeri uvećali imovinu svojih investitora za 154 milijarde dolara. Posljednji, tojest deseti, na listi najunosnijih, ESL Eddieja Lamperta, koji postoji od 1988. godine, od tada je zaradio više nego britanska avio- kompanija British Airways koja spada medju najveće u svetu.

Fond Brevan, Alan-a Howard-a, koji je na šestom mestu, prosečno je godišnje zaradjivao 1,8 milijardi dolara, po čemu je na prvomu mestu. No, kako procenjuju analitičari FT-a, to nije više nego što je zaradjivao Sorosov Quantum - ako bi se uzela u obzir inflacija jer milijardu dolara iz 70-ih vredilo je nekoliko puta više nego što sada vredi.

Inače, hedge fondovi upravljali su krajem prošle godine ukupnom imovinom od 1,3 biliona dolara.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...