GRČKA - BOLESNIK EVRO-ZONE

M. Lazarević

Letonija i Rumunija imaju najlošiji kreditni rejting u EU, najbolji Nemačka, Britanija, Francuska...

Ekonomija Grčke je na ivici finansijskog kolapsa zbog rastućeg deficita budžeta i prezaduženosit koja je izmakla kontroli. Vlada, proizašla iz izbora u oktobru, morala je ovih dana progutati gorku pilulu-agencija Fitch je pogoršala kreditni rejting Grčke na BBB+ koji je tako po prvi put posle deset godina iz rejtinga izgubio slovo A..

Istina, bilo je samo jedno to slovo, dok oni najkredbilniji, kao što su Nemačka i Holandija imaju AAA. Sada se Grčka nalazi po rejtingu na 22. mestu od 27 zemalja EU. U evro-zoni je Grčka ubedljivo najrizičnija zemlja i to s negativnim izgledima. Drugim rečima, ne isključuje se da će rejting uskoro ponovo ići na dole...



Kolonada na Agori

Zaduženija od Italije

Lošiji rejting znači da će Grčka, koja će ove godine morati da pozajmi bar 65 milijardi evra, da bi servisirala dug od oko 300 miijardi evra, lošije prolaziti na tržištima kapitala. Pre svega plaćaće veću kamatu što će opteretiti javne finansije. Budžet Grčke ove godine biće u deficitu od 12,7 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). U evro-zoni takav deficit ima samo još Irska (12,2) a u celoj EU - V. Britanija (12,6 posto). Evropska komisija (EK) i Evropska centralna banka (ECB) su na ivici strpljenja s ovom zemljom ne samo zbog visine deficita nego i friziranja formalno službenih podataka

Zanimljivo je da grčka ekonomija nije toliko krizom pogodjena kao druge koje trenutno najlošije stoje u EU, nego je ovaj rejting posledica dužeg pada konkurentske sposobnosti, ogromne „sive ekonomije“, slabe naplata poreza... Novi premijer Jorgos Papandreu, koji obećava da će otkloniti pretnju državnog bankrota, priprema oštre budžetske restrikcije, porast poreza na alkohol i cigarete, prihoda od nekretnina, oštriju politiku prema sivoj ekonomiji i neplatišama poreza. A već za iduću godinu najavljuje snižavanje deficita na tri posto, tj u predvidjene okvire kojih se, medjutim malo ko u evro-zoni sada drži, pa se tome u slučaju Grčke još manje može verovati. Ništa manje slaba tačka grčke ekonomije jeste narastajući javni dug koji je odavno premašio plafon od 60 posto BDP, postavljen pravilima evro-zone, i sada iznosi 112,6 procenata, a iduće godine će to već biti 120 posto pa će Grčka na mestu najzaduženije zemlje evrozone zameniti Italiju.

„Žuti karton“ za Španiju

Pre nekoliko dana rejting agencija Standard & Poor's (S&P) snizila je izgled rejtinga Španije s neutralnog na negativni i upozorila Madrid da mu preti i snižavanje samog ratinga – u slučaju da ne preduzme razantne korake protiv deficita koji je premašio 10 posto. A još pre toga, početkom godine, agencija je već snizila rating španskih državnih obaveza na AA+ , s najvišeg mogućeg ratinga AAA. Novi korak se tumači kao izraz nepoverenja prema obećanjima španske socijalističke vlade da će sniziti deficit ispod tri posto u roku od dve godine, iako Španija u odnosu na Grčku ima mnogo veći manevsrki prostor i bolje stoji oko zaduženosti koja iznosi „svega“ 67 posto BDP.

REJTINZI U EU (FITCH)

NEMAČKA AAA                                              ČEŠKA AA-

V.BRITANIJA AAA                                         IRSKA AA-

FRANCUSKA AAA                                          KIPAR AA-

ŠPANIJAA AAA                                             SLOVAČKA A+

HOLANDIJA AAA                                          MALTA A+

AUSTRIJA AAA                                            POLJSKA A

DANSKA AAA                                               ESTONIJA A-

ŠVEDSKA AAA                                             GRČKA BBB+

FINSKA AAA                                                 MADJARSKA BBB+

LUKSEMBURG AAA                                       LITVANIJA BBB+

BELGIJA AA+                                               BUGARSKA BBB

PORTUGAL AA                                             RUMUNIJA BBB-

SLOVENIJA AA                                             LETONIJA BBB-

ITALIJA AA-


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...