EVROPA PROTIV KARTELA AMERIČKIH REJTING AGENCIJA

Miloš Obradović

Evropski političari tvrde da američke rejting agencije rade protiv interesa evrozone i najavljuju da će "slomiti moć oligopola velike trojke"

Tri najveće kreditne agencije na svetu koje svojim ocenama boniteta kompanija i zemalja u velikoj meri oblikuju transakcije na svetskom finansijskom tržištu, ovih dana se nalaze na udaru čelnika Evropske unije. Usred spasavanja Grčke od strane Evropske unije, Evropske centralne banke i MMF-a, Standard&Poors, najveći među velikom trojom, obveznicama ove zemlje u junu dao je status CCC, najniži mogući, a hartija je proglašena đubretom ("junk"), smatrajući da je pitanje vremena kada će Grčka objaviti da ne može da izmiri obaveze prema poveriocima i praktično bankrotira.

Nakon mesec dana, baš kada je trojka - Evropska komisija, MMF i Evropska centralna banka spremila pomoć za Portugal, a nova vlada ove zemlje objavila mere štednje, Moody`s je svrstao državne hartije ove zemlje takođe u status "junk" hartija, sa Ba2 smanjen je na Baa1. Samim time, poslali su poruku investitorima širom sveta da su šanse da Portugal vrati dugove vrlo male, što je oteralo kamatne stope na ove hartije na preko 13 odsto. So na ranu posuo je S&P koji je posle nekoliko dana objavio da će bilo kakav plan restrukturiranja grčkog duga od strane EU i evropskih banaka smatrati bankrotom, unevši dodatnu paniku među investitore, a svaku nameru evrope da smiri investitore i zaobiđe bankrot Grčke - uzaludnom.


Tri vodeće američke agencije za procenjivanje finansijskog boniteta
više ne uživaju nesumnjivi ugled

Podrška ulagačima u bankrot

Čelnici zemalja evrozone ovakve poteze trojnog kartela rejting agencija videli su kao ometanje programa spasavanja Grčke i Portugala, a posebno jer su američki hedž fondovi uložili milijarde dolara upravo - na bankrot ovih zemalja.

Ono što među sobom evropski političari odavno pričaju, prvi je glasno objavio ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble, rekavši da Evropa mora da "slomi moć rejting agencija i ograniči njihov uticaj nakon kontroverznih odluka u vezi dužničke krize u evrozoni" i dodao da se mora razbiti njihov oligopol.

Grčki ministar finansija Stavros Lambridinis je poteze kreditnih agencija nazvao "ludilom" jer preuveličavaju i onako tešku situaciju.

"Smanjivanje rejtinga Portugala nije posledica loših ekonomskih reformi u Lisabonu, već očekivanja agencija da će Portugalu biti potreban i drugi paket pomoći. To je imalo efekat samoispunjujućeg proročanstva, otežavajući fiskalnu reformu Portugala", ocenio je grčki ministar finansija.

Ono što je posebno palo u oči Evropljanima je trenutak koji je Moody`s izabrao da obori rejting Portugala, baš kada je Evropa usvojila program pomoći.
Evropa, a pre svega Nemačka, odlučili su da odgovore stvaranjem evropske rejting agencije ali su istakli da to mora biti nezavisna kompanija, bez uticaja vlada. Ipak, nema sumnje da će neka privatna finansijska kuća imati veliku podršku nemačke vlade i Evropske komisije ukoliko bude želela da uđe u okršaj sa američkom "velikom trojkom". U nemačkim finansijskim krugovima pominje se Markus Krol, konsultant u nemačkom odeljenju kompanije "Roland Berger". On je već počeo sa lobiranjem kod evropskih banaka i finansijskih institucija nameravajući da prikupi najmanje 300 miliona evra kako bi osposobio rejting agenciju ravnu američkim.

Kinezi objavili bankrot Amerike

U isto vreme "velika trojka" nije smanjila rejting američkim trezorskim zapisima iako su pretili da hoće ukoliko se ne usvoji mogućnost daljeg zaduživanja u Kongresu. Umesto njih, reakcija je stigla iz nemačke gde je rejting agencija "Feri" spustila ocenu SAD-a sa AAA na AA sa obrazloženjem da se američka vlada protiv finansijske krize borila isključivo zaduživanjem države, a da se nije dovoljno posvetila drugim merama.

"Tri uzastopne godine deficit SAD prema BDP je dvocifren što ukazuje na neodrživu fiskalnu politiku. Kada vlada SAD napravi dugoročno održiv budžet razmotrićemo rejting SAD", saopštila je ova agencija.

Još dalje je otišla kineska kreditna agencija "Dagong" koja je objavila da su SAD faktički bankrotirale. Predstavnik agencije Dagong ocenio je da to što su SAD dozvolile da dolar oslabi prema drugim valutama i tako smanjila vrednost obveznica koje drže njeni poverioci - znači bankrot. Jedina kineska rejting agencija koja ocenjuje bonitet zemalja optužila je i "zapadnu trojku" za uzrokovanje svetske finansijske krize jer nisu dobro procenile rizik.

Iako ostatak sveta i dalje sigurnost traži u američkim obveznicama za koje praktično ni ne dobija kamatu (ispod jedan odsto), američke vlasti bi ipak mogle da se zabrinu jer je Kina jedan od najvećih američkih poverilaca sa 1,145 biliona dolara u trezorskim zapisima. Međutim, u poslednjih devet meseci Kinezi su se oslobodili američkih obveznica u vrednosti 30 milijardi dolara.

Kako se procenjuje

Tri najveće rejting agencije na svetu već decenijama imaju odlučujući uticaj na svetska finansijska kretanja i od njihovih ocena zavisi po kojim kamatama mogu da se zaduže i kompanije i države. Početkom sedamdesetih kartel ove tri agencije stvoren je tako što ih je američka vlada proglasila nacionalno priznatim rejting agencijama pa su sve kompanije morale da imaju njihovu ocenu boniteta. Sada u SAD ima desetak takvih agencija ali ostale nisu imale šanse protiv tri najveće.

One su imale značajnu ulogu i u finansijskoj krizi 2008. godine, koja se iz SAD prelila na ostatak sveta, jer su godinama hipotekarnim obveznicama američkih banaka davale status AAA, da bi se nakon izbijanja krize i pada cene nekretnina ispostavilo da iza hipoteka ne stoji ni pola upisane vrednosti. One su godinama potcenjivale rizik kod strukturalnih kredita i finansijskih derivata ali u njihovom radu postojao je i konflikt interesa na koji do krize niko nije obraćao pažnju. Prema oceni posebnog komiteta u američkom kongresu koji je istraživao ulogu rejting agencija u krizi, one su pravile ogromne profite za davanje ocene AAA hartijama od vrednosti baziranim na hipotekarnim obveznicama. Konflikt interesa nalazio se u tome što su kompanije kojima je rejting određivan ujedno i plaćale agencijama, što znači da su agencije faktički radile za kompanije i banke koje su izdavale obveznice, a ne za investitore koji su preuzimali rizik i kojima su ocene bile namenjene.

U Americi je podignuto nekoliko tužbi protiv tri najveće rejting agnecije od strane raznih penzijskih i investicionih fondova koji za svoje gubitke krive upravo njihove pogrešne procene rizika. Istragu je pokrenula i država Kalifornija sa namerom da utvrdi kako su S&P, Fitch i Moody`s mogli da daju vrhunski rejting bezvrednim hartijama od vrednosti i da li je ceo taj proces bio u skladu sa zakonima ove države, ali se sudski procesi protiv miljenika američke vlade i Volstrita odvijaju jako sporo.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...