EVRI SE PERU PO 500 STOTINA

Milan Lazarević

Iako Evropljani novčanice od 500 evra gotovo i ne koriste, mnogi ih nikad nisu ni videli, one predstavljaju najveći deo svih izdatih evro banknota.

 

Novčanice od 500 evra služe, uglavnom, za pranje prljavog novca. Tu tvrdnju izreklo je sa mnogo razloga Specijalno odeljenje italijanske Državne banke u poverljivom izveštaju čije delove je ovih dana preneo najveći italijanski dnevnik Il Corriere della Sera.

Podozrenje sve više izaziva činjenica da i posle osam godina od uvodjenja jedinstvena evropske valute, ove banknote su u svih 16 zemalja evro-zone praktično i dalje nepoznate. I to uprkos činjenice da ih je opticaju 550 miliona komada u ukupnoj vrednosti od 275 milijardi evra što čini oko 36 posto svih izdatih evro novčanica – pet posto više nego najviše korišćene pedesetice.

Izveštaj ove banke dodaje da je deo ovih banknota u rukama subjekata čije sedište je izvan evro-zone, a koji ih smatraju rezervom ili paralelenim platežnim sredstvom. Sigurno je, u svakom slučaju, da se u zemljama evro-zone novčanice od 500 evra ne koriste u kupovinama i potrošnji pojedinaca i domaćínstava.

Izveštaj na nekoliko primera pokazuje kako je i koliko moguće koristiti ove novčanice: u klasičnu akten tašnu stane oko 12 hiljada ovih banknota, tojest ukupno šest miliona evra. Za aktere poreske utaje ili pranja prljavog novca je prava igračka prebaciti to, može se slobodno reći, pristojno bogatstvo u San Marino ili Švajcarsku. A u sigurnosne kutije-sefove uobičajene veličine (45x37x18cm) stane čak 10 miliona eura.

Podozrenje Državne banke Italije pobudjuje i činjenica da je najveća tražnja za novčanicama od 500 evra u okruzima Lecco i Como na granici sa Švajcarskom i Forli-Cesena-Rimini blizu San Marina. Finansijska straža i karabinjeri zaplenili su nedavno u jednom kamionetu veliku pošiljku za San Marino novčanica od 500 evra. Vrednost pošiljke nije bila navedena u policijskom saopštenju.

Prema izveštaju, isto ovo se dogadja i u drugim zemljama evro-zone. Problemom se bavila i Organizacija za ekonosku saradnju i razvoj (OECD) koja je, podsećajući da najveća dolarska novčanica ima vrednost od svega 72 eura, tojest oko sedam puta manju, preporučila da se ove banknote jednostavno povuku iz opticaja. Jedino Švajcarci imaju banknote veće vrednosti – od hiljadu franaka (673 eura) ali je njih neuporedivo manje u opticaju.

Italijanske vlasti nastoje već duže vreme da suzbijaju poreske utaje i pranje novca strogom kontrolom svih novčanih operacija. U ovoj zemlji niko ne može uložiti nikaku gotovinu na neki račun u poštama ili bankama, ako ne navede svoj evidencioni poreski broj.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...