DOLAR KAO REZERVNU VALUTU ZAMENJUJE SDR?

Autor:    Arsen Lazarević

Danas počinje konferencija OUN o svetskom novcu gde će se tražiti zamena dolara nekim boljim rešenjem za planetarnu rezervnu valutu

Poziciju američkog dolara kao glavne svetske valute napadaju Kina, Rusija, Brazil i druge zemlje, Komisija za pripremu konferencije OUN o svetskom novcu i rejting agencije koje najavljuju mogućenost da se po prvi put smanji kerditni rejting SAD što bi dolar bacilo na kolena. Budućnost dolara u funkciji rezervne svetske valute je sve manje izvesna a o tome bi, kako najavljuje The Financial Times Deutchland, trebalo da se odlučuje na ministarskoj konfernciji OUN od 1. do 3.juna.

Rezervna valuta ne sme biti nacionalna

Kina, Rusija i Brazil aktivno saradjuju na projektima svrgavanja dolara sa sadašnje privilegovane pozicije. Tvrde da oscilacije dolara ugrožavaju i sputavaju zemlje u razvoju. A dosta ekonomista misli da je dolar jedan od uzroka sadašnje krize. Niko, medjutim, od ekonomista na Zapadu u tome nije otišao toliko daleko kao Nobelovac Joseph Stiglitz koji predsedava komisiji za pripremu pomenute konferencije OUN.




„Jasno je da rezervna valuta ne bi smela biti nijedna nacionalna valuta jer to vodi tome da se u finansijskom sistemu gubi disciplina, što ima katastrofalne posledice, kako po zemlju čija je valuta rezervna, tako i po svetsku privredu“, stoji u predlogu zaključaka ovog skupa OUN na kome će se prvi put na ovako visokom nivou raspravljati na temu nove svetske valute.

Stiglitzova komisija konstatovala je da dolar kao najvažnija trgovinska i rezervna valuta beleži nagle, česte i velike oscilacije kursa. To pogadja naročito zemlje u razvoju koje su nakupile velike rezerve u dolarima. Kina je, navodno, više od dve trećine svojih rezervi od nešto preko dva biliona dolara (1,4 biliona) investirala u američke papire od vrednosti. Ako pada kurs dolara, to znači da se smanjuje i vrednost kineskih rezervi... Ova i druge velike ekonomije u razvoju, otvoreno zahtevaju novu rezervnu svetsku valutu jer žele, takodje, da manje zavise od američke monetarne politike.




Prvi je sa zahtevom za novu svetsku valutu izašao krajem marta guverner kineske centralne banke Ču-Sioa-Čchuan. Ovih dana podržali su taj zahtev američki ekonomista Nouriel Roubini, koji je postao slavan pošto je jedini predvideo aktuelnu svetsku finansijsku krizu, i ugledni profesor na Berkley univerzitetu, Barry Eichngreen, čija se reč dosta sluša u američkim i medjunarodnjm finansijskim krugovima.

Daleko je do nove medjunarodne valute

Na konferenciji OUN sudelovaće 192 ministara pa se već zato ne pretpostavljda da bi se odmah mogao postići dogovor o programu uvodjenja globalne valute. Stiglitz, Kina, Rusija i Brazil predlažu da nova rezervna planetarna valuta postane računska jedinica Medjunarodnog monetranog fonda (MMF) – SDR, tojest, specijalna prava vučenja.

Amerikanci računaju da se sadašnji sistem, ipak neće, bar ne u dogledno vreme, menjati i da će i dalje sve zemlje morati da svoje devize ulažu u banke SAD, najveće ekonomske i vojne sile sveta. To američkim potrošačima, preduzećima i državi daje prednost da se mogu zaduživati pod povoljnijim uslovima.




Stvaranje nove valute, nezavisne od svih država ipak je proces koji traži duži rok, čak i u slučaju kada bi svi podržavali ustanovljavanje nove valute i sve činili da joj pomognu u uvodjenju. Ohrabruje da se pristalice nove valute pojavljuju i medju najuglednijim ekonomistima u SAD.

Rejting agencije oborile kurs dolara

Enormni američki deficit budžeta (za ovu godinu se procenjuje na 12-13 posto bruto domaćeg prozvoda zemlje) naveo je rejting agencije da „naglas razmišljaju“ o mogućnosti da SAD izgube najbolji rating koje kao dužnik imaju – AAA (taj rejting ima još samo V.Britanija). Iza toga se kriju sigurno i strahovanja da će sa gubitkom privilegirane pozicije „kovača svetskog novca“ SAD postati manje pouzdan dužnik. To se, naravno, odmah odrazilo na kurs dolara koji je pao preko granice od 1,40 za euro i najslabiji je od početka godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...