DOK DOLAR PADA SA LITICE...

Autor:    Pol Krejg Roberts*

U fokusu vesti iz ekonomije su i dalje banke i nekretnine, dok se nad dolarom nadvija velika opasnost zbog ogromnog federalnog budžetskog deficita u naredne dve fiskalne godine

Početkom ove godine vrednost dolara je porasla u odnosu na neke druge valute, kao što su evro, britanska funta i švajcarski franak, a u odnosu na koje je dolar ranije neprestano slabio. Uspon dolara je doprineo da američki političari postanu raspoloženi i opušteni, uprkos činjenici da je do jačanja dolara došlo zbog uticaja precenjenih finansijskih instrumenata i "propadanja" berzi u "bezbedne" državne obveznice. Od aprila meseca, međutim, dolar je stalno slabio jer su investitori i strane centralne banke shvatili da će ogromni federalni budžetski deficiti najverovatnije biti pokriveni štampanjem novca.

Zabrinutost za budućnost dolara

Ono što se događa dolaru biće ključni pokretač stanja koje nas čeka. Najverovatniji scenario neće biti nimalo prijatan.

Američki trgovinski partneri nemaju dovoljno velike trgovinske viškove da bi finansirali budžetski deficit "otekao" na iznos od dve hiljade milijardi dolara, zahvaljujući neopravdanim ratovima, recesiji, pomoći za spasavanje od bankrotstva i stimulativnim programima. Štaviše, zabrinutost za budućnost dolara primorava američke strane kreditore da traže alternative za čuvanje svojih deviznih rezervi.

Prema izveštaju nedavno objavljenom u Internet izdanju lista Pravda, Centralna banka Rusije sada svoje rezerve većinom čuva u evrima a ne u dolarima. Financial Times je 18. maja izvestio da Kina i Brazil razmatraju zaobilaženje dolara i obavljanje međusobne trgovine u sopstvenim valutama. U drugim izveštajima se navodi da je Kina poslednjih nekoliko godina povećala svoje zlatne rezerve za 75 procenata.

Ven Žiabao, premijer Kine, javno je izrazio svoju zabrinutost za budućnost dolara. Arogantni i puni sebe američki zvaničnici, kao i njihovi ekonomisti - "klimoglavci" odbacili su kineska upozorenja sa obrazloženjem da Kinezi nemaju drugi izbor no da podrže dolar kupovinom finansijskog gubitka Vašingtona. U suprotnom, tvrde oni, veliki dolarski portfelj Kine će izgubiti svoju vrednost.

Finansiranje deficita štampanjem novca

U Kini ne misle tako. Kineskim zvaničnicima je jasno da ni Kina niti ceo svet neće imati dovoljno raspoloživog novca u naredne dve godine za kupovinu američkih državnih obveznica u vrednosti od četiri hiljade milijardi dolara. Prema pisanju London Telegraph-a 27. maja, Ričarda Fišera, predsednika Dallas Federal Reserve Bank, su tokom njegove nedavne posete Kini viši zvaničnici kineske Vlade dobro "protresli" pitanjem da li će Federalne rezerve finansirati američki državni deficit štampanjem novca. Prema Fišerovim rečima: "To mi je pitanje u Kini postavljeno najmanje sto puta. Na svakom sastanku mi je postavljano pitanje o našoj kupovini državnih obveznica. Činilo mi se da je to glavna preokupacija onih koji su svoje viškove investirali uglavnom u SAD".

Timoti Gajtner, ministar finansija SAD, je zato otišao u Kinu da umanji strahove. Međutim, čak i pre nego što je stigao, portparol kineske Centralne banke je Gajtneru preneo poruku da SAD ne bi trebalo da pretpostavljaju kako će Kina nastaviti da finansira ekstravagantne budžete Vašingtona. Guverner kineske Centralne banke poziva na napuštanje dolara kao rezervne valute i predlaže usvajanje "specijalnih prava vučenja" (Special Drawing Rights, SDR) Međunarodnog monetarnog fonda.

Politika "oružje i puter" predsednika Lindona Džonsona tokom šezdeset godina prošlog veka primorala je predsednika Ričarda Niksona da eliminiše zlatnu podlogu koju je dolar imao kao svetska rezervna valuta, što je strane centralne banke značilo postavljanje na isti standard nezamenljivog novca kao i za američku ekonomiju. U svoja prva četiri meseca, administracija Baraka Obame je nadmašila predsednika Džonsona. Umesto da završi rat, Obama je proširio američku agresiju na Avganistan i preneo je na Pakistan. Rat, pomoć za spasavanje od bankrotstva i stimulativni planovi su godišnji operativni budžet američke vlade gurnuli 50 procenata "u crveno".

Finansijska neodgovornost Vašingtona je izazvala pritisak na dolar i američko tržište obveznicama. Bernake, predsednik Federalnih rezervi, smatrao je da će moći da snizi kamate na državne obveznice tako što će Rezerve kupiti obveznice u vrednosti od 300 milijardi dolara. Međutim, rezultat je bio veliki pad cena tih obveznica i povećanje kamatne stope.

Političari su stvorili savršenu oluju

Dok se monetizacija federalnog duga nastavlja, kamate u SAD će nastaviti da rastu, što će dodatno pogoršati probleme u sektoru nekretnina. Dolar će nastaviti da gubi vrednost, a SAD će teže finansirati svoj budžetski i finansijski deficit. Domaća inflacija će podići svoje ružno lice uprkos velikoj nezaposlenosti.

Nekompetentnost koja upravlja američkom ekonomskom politikom stvorila je savršenu oluju.

Plan Obama-Federalne rezerve-Vol strit, za pronalaženje izlaza iz problema koje SAD imaju, ne "drži vodu". Nepromišljeno, lakomisleno trošenje gura dolar naniže a povećava kamatne stope.

Svi sektori američke ekonomije su u nevolji. Bivše proizvodne firme su pretvorene u marketinške kompanije koje pokušavaju da svoju robu, proizvedenu u inostranstvu, prodaju domaćim kupcima koji su iskusili premeštanje njihovih radnih mesta i poslova preko velike bare. Najveći deo onoga što je preostalo od američke proizvodnje - automobilska industrija - je u bankrotu. Novi pad očekuje sektor nekretnina. Dolar klizi a kamate rastu, uprkos nastojanjima Federalnih rezervi da obuzda kamatne stope i da ih smanji.

Kada je Reganova administracija rešila stagflaciju (stagnacija+inflacija), rezultat je bio sekularno "tržište bikova" (izraz koji se zaista koristi, postoji tržište bikova i tržište medveda, prim. MDj), koje je trajalo 28 godina. Tog tržišta bikova više nema. Američki životni standard krenuo je nizbrdicom. Uništili su ga ratovi, izmeštanje radnih mesta, finansijska deregulacija, hiljade milijardi dolara datih finansijskim gangsterima koji su, do sada, "pojeli" penzione fondove polovine Amerikanaca, i monetizacija duga.

Sledeće što nas očekuje jeste gubljenje uloge dolara kao rezervne valute. Tada SAD, zemlja koja zavisi od uvoza, više neće moći da plaća uvezenu robu. Nestašice će dovesti do poskupljenja i poremetiti isporuke.

Život će za većinu Amerikanaca postati istinski stresan.


* Pol Krejg Roberst je u administraciji Ronalda Regana bio pomoćnik ministra finansija. Koautor je knjige Tiranija zlatnih namera. Možete mu pisati na adresu PaulCraigRoberts@yahoo.com

Izvor: http://www.counterpunch.org/

Preveo: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...