BRITANCI - NAJVEĆI DUŽNICI NA SVETU

Arsen Lazarević

Britanci duguju na karticama oko polovinu onog što duguju Amerikanci, ali ih je oko pet puta manje... Po jednoj kreditnoj kartici dug oko 33 hiljade funti!

 

Do skoro se smatralo da najveće probleme s kreditnim karticama imaju Amerikanci, ali se ovih dana pokazalo da znatne veće dugove imaju Britanci. Ukupan dug Amerikanaca na tzv. neosiguranim potraživanjima, tipičnim za kreditne kartice, iznosi oko bilion dolara, a britanski oko 500 milijardi dolara, tojest polovinu.




S obirom na znatno manji broj stanovnika, dug Britanaca je per capita znatno veći i iznosi nešto preko 8.300 dolara po stanovniku. Veći deo toga – skoro 5.200 dolara odnosno 3.175 funti otpada upravo na dug na kreditnim kartama....Prosečni dug po jednoj kartici dostiže, medjutim, fantastičnih 33 hiljade funti. Britanci su oko dva puta više zaduženi nego što je prosek u zapadnoj Evropi.

Dug na kreditnim karticama na Ostrvu je porastao od 1994. dosad za 383 procenata. Do izbijanja krize pre godinu dana nije, ipak, to bio neki širi i veći problem...

„Pratimo sa strahovanjima otpise dugova u ovoj godini. Dužnici ostaju bez posla i proglašavaju lične bankrote“, navode iz rejting agencije Fitch i Moody´s. Sve češće dužnici posežu za delimičnim isplaćivanjem duga što ničemu ne vodi jer rastu kamate koje gutaju isplate, a visina duga ostaje gotovo ista. Dužnici, ipak, i dalje koriste taj sistem jer time izbegavaju egezkuciju tj. prinudnu naplatu od neplatiša duga u dužem periodu. Računaju da će uskoro opet naći posao, ili da će im sitan biznis koji imaju bolje krenuti sa izlaskom iz recesije. Često se koristi i isplata starog duga novim, tzv. credit shifting, koja, medjutim, po pravilu dovede dužnika u još teže probleme...

Makroekonomska kretanja ukazuju da se povlači recesija ali će se tržište rada oporaviti tek godinu potom. Do kraja ove godine nezaposlenost u Britaniji će sigurno i dalje rasti i dostići 10 posto. A otpisi neisplaćenih dugova rašće još najmanje pola godine, kada bi mogli dostići oko 14 procenata ukupno pozajmljenog novca, procenjuje ekonomista, Marek Belka, bivši poljski premijer, sada šef Kancelerije MMF za Evropu.

Novi slučajevi ličnih bankrota su u drugom kvartalu ove godine porasli za trećinu u odnosu na isti period lane, dok se visina njihovog duga udvostručila. No, problem nisu samo nezaposleni. U poslednjih godinu dana, Bank of England je registrovala teškoće u servisanju dugova čak na polovini svih kartica!

Deo nevolja je potekao i od pada funte u odnosu na evro ( jedna funta je vredela blizu 1,5 evra, a sada su se skoro izjednačili...). U MMF-u smatraju da je bankarski sistem u Ujedinjenom Kraljevstvu sposoban da izadje na kraj sa ovim problemima, ali upozoravaju da to traži vremena i zahteva fer ponašanje banaka, kao i pažljivo praćenje i postupanje regulatornih organa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...