BIZNIS S LEKOVIMA SVE PRIMAMLJIVIJI

Erste grupa

Pošto su 2009. godine izgubile naklonost investitora, akcije farmaceutskih kompanija iz CIE će tokom 2010. godine, vrlo verovatno, ponovo postati atraktivne. Prodaja srpske Galenike, jedini prilično veliki javno najavljeni posao privatizacije u regionu - kažu analitičari Erste Grupe

 

Očekuje se da farmaceutske kompanije iz CIE (centralna i istočna Evropa) u 2010. godini ponovo steknu naklonost investitora jer nude atraktivnu perspektivu, zaključak je analitičara Erste Grupe. Farmaceutske kompanije iz CIE i dalje su spremne da pruže solidne poslovne rezultate, mada će tempo rasta biti sporiji u odnosu na period pre krize, procenjuju u svojoj analizi ovog sektora u Erste Grupi napominjući da su najpoželjniji izbor Richter i Egis dok je depresirana cena akcija Krke privlačna.

Genetički lekovi - prioritet

U 2009. godini, postepen povratak spremnosti investitora za preuzimanje rizika je generalno išao u prilog tržišta CIE. Region je naročito uspeo da dostigne druge u drugoj polovini 2009. godine posle prethodnog podbačaja, uz priliv sredstava u equity fondove za ulaganje na nova tržišta kapitala i povećanje obima trgovanja. Ipak, za akcije farmaceutskih kompanija iz CIE (kao i za druge defanzivne firme), opadajuća averzija prema riziku je bila loša vest. Njihov tempo je zaostajao za tempom banaka, firmi za nekretnine i cikličnih delatnosti, toliko da je u 4. kvartalu 2009. godine skliznuo u negativnu zonu. Ipak, kumulativno, kretanja cena akcija farmaceutskih kompanija iz CIE (osim kompanije Bioton) za finansijsku 2009. godinu ostala su duboko u dvocifrenoj zoni.

"Ubuduće će njihova defanzivna priroda raditi i za i protiv akcija farmaceutskih kompanija iz CIE. Za 1. kvartal 2010. godine predviđa se da će sentiment favorizovati ciklične delatnosti, pri čemu će investicije u farmaceutske firme ostati po strani. Međutim, pošto će privredni uslovi ostati krhki i pošto će se uticaj usporavanja privredne aktivnosti još uvek odražavati u poslovnim rezultatima cikličnih delatnosti, mogli bismo da vidimo povratak investitora defanzivnim firmama kasnije ove godine. Verujemo da bi tada zdravstvo – a naročito proizvođači generičkih lekova – trebalo da budu prioritetan izbor", objašnjava Vladimíra Urbánková, analitičar farmaceutskog sektora u Erste Grupi.

Perspektiva je prilično ohrabrujuća: farmaceutske kompanije iz CIE mogu da očekuju da se rast ponovo uspostavi na svim većim regionalnim tržištima, uključujući i ona najteže pogođena prethodne godine, kao što je Ukrajina. Potpomognuto apresirajućom rubljom kao i oporavkom cena nafte, presudno rusko tržište se vraća na normalan kolosek, dalje podržavajući farmaceutske kompanije sa sedištem u CIE.

Niska baza za poređenje će takođe pomoći, posebno u prvoj polovini 2010. godine. Povratak regiona CIE u smislu dostizanja drugih, u sprezi sa demografskim faktorima (kao što su populacije koje stare), rastuća svest o zdravstvu i neprekidan napredak u iznošenju inovativnih lekova na tržište trebalo bi da u godinama koje dolaze pokreću tržišta farmaceutskih proizvoda u CIE. Mada će budući privredni rast podstaći i veće resurse raspoložive za zdravstvo, nije verovatno da će se promeniti pristup pružalaca zdravstvenih usluga zasnovan na svesti o troškovima. To će zatim stvoriti pritisak na politiku refundacija za lekove da bude što je moguće ekonomičnija. Sa jedne strane, to ide u prilog proizvođačima generičkih lekova. Sa druge strane, pritisak na njihovu cenovnu konkurentnost će se dalje intenzivirati.

Bolna tačka cene lekova

Analitičari Erste Grupe smatraju da su najbolje farmaceutske kompanije iz CIE spremne da pruže solidne poslovne rezultate, mada bi – usled restriktivnih mera za cene lekova koje će se refundirati - tempo mogao da bude malo usporen u odnosu na dane pre krize. Takođe, u 2010. godini će akcije farmaceutskih kompanija iz CIE, koje predstavljaju utočište u vremenima turbulencija i neizvesnosti, nesumnjivo i dalje da pokreće promenljivi sentiment investitora (osim njihovih poslovnih rezultata). Međutim, sa svojim sadašnjim vrednostima daleko ispod ranijih maksimuma, akcije najboljih farmaceutskih kompanija iz CIE zadržavaju dugoročnu privlačnost.

Za razliku od 2009. godine, jako izvozno orijentisane mađarske farmaceutske kompanije ne mogu da se oslanjaju na potporni efekat od međugodišnje slabije forinte u 2010. godini. Sa druge strane, stabilizacija HUF znači da bi kvartalna nestabilnost njihovih finansijskih rezultata trebalo da se smanji. Sve bolja makroekonomska slika Mađarske bi trebalo da bude dobar predznak za vrednosti akcija mađarskih farmaceutskih kompanija. Zatvaranje (barem delimično) vrednosnog raskoraka bi trebalo da pokrene apresijaciju cene akcija kompanije Egis, dok bi za Richter napredovanje plana u pogledu istraživanja i razvoja trebalo da obezbedi željeni pokretač rasta cene akcija. Da rezimiramo, ciljne cene za Richter i Egis dolaze do 48.200 HUF po akciji odnosno 21.755 HUF po akciji, više za 5% odnosno niže za 4% u odnosu na prethodne ciljne cene. Stoga analitičari Erste Grupe ostaju pri preporukama da se akumuliraju akcije za obe kompanije.

Krka ka inovacijama

Krkin tempo ukupnog prihoda od prodaje je u 2009. godini opao i predviđa se da će u 2010. godini usporiti do jednocifrenog. Ipak, kompanija je spremna da zabeleži stabilne poslovne rezultate, pri čemu će parameter profitabilnosti stimulisati njena snažna usmerenost ka inovacijama. Mada bi ipak bilo potrebno izvesno vreme za oporavak cene akcija, trenutno depresirani nivoi cena ostaju vrlo privlačni. Uz korigovanu ciljnu cenu od 92,0 EUR po akciji, analitičari potvrđuju svoju preporuku da se akcije kupuju.

Mada se predviđa da će rezultati Biotona za 2009. godinu ostati duboko u crvenoj zoni, perspektiva za 2010. godinu nije tako tmurna ako se realizuju planovi kompanije za restrukturiranje. Kao i pre, analitičari Erste Grupe se odlučuju da ostanu na konzervativnoj strani i ostaju pri svojoj preporuci da se akcijama ne trguje. Uz korigovanje njihovog modela da se uključe gori privremeni rezultati za 2009. godinu no što se očekivalo, odlaganja prodaje Bioton Wostok i lansiranja insulina na tržištu u Kini, kao i novouvedeni diskont vezan za rizik, nova dvanaestomesečna ciljna cena je 0,21 PLN po akciji (nasuprot ranijim 0,26 PLN).

Mada se očekuje da sudbina rumunskih farmaceutskih kompanija u pogledu deviznog tržišta bude malo povoljnija ove godine, analitičari očekuju da će njihove margine profitabilnosti biti redukovane slabijom disciplinom u plaćanju i porezom na promet nedavno uvedenim u Rumuniji. Ciljna cena akcija kompanije Antibiotice se koriguje na 0,624 RON po akciji i potvrđuje se preporuka da se smanji broj akcija. Mada analitičari Erste Grupe i dalje vide položaj kompanije Biofarm kao malo bolji, njihova korigovana ciljna cena od 0,222 RON ukazuje na ograničeni potencijal rasta u ovom trenutku i oni ostaju pri preporuci da se akcijama ne trguje

Privatizacija Galenika

Godine 2009. nije viđena nikakva veća aktivnost u pogledu integracija i akvizicije među kompanijama iz farmaceutskog sektora u CIE. Stoga je najveći posao u regionalnom farmaceutskom sektoru ostalo preuzimanje kompanije Zentiva sa sedištem u Češkoj od strane kompanije Sanofi-Aventis, što je transakcija koja je bila inicirana u periodu pre krize. Kao rezultat najpovoljnije ponude (kojom je vrednost Zentive procenjena na 43,9 milijardi CZK, odnosno 1,66 milijardi EUR), kompanija je potom aprila 2009. godine skinuta sa listinga Praške (kao i Londonske) berze. Taj korak je smanjio broj farmaceutskih firmi iz CIE u koje se može investirati. Mada danas nije u planu nijedno novo listiranje iz farmaceutskog sektora SIE, interesantna informacija za investitore je namera bugarske kompanije Sopharma da listira svoje akcije (paralelno sa matičnom Sofijskom berzom) u Varšavi, jednom od najlikvidnijih tržišta regiona. U toku je odgovarajuća izrada dokumentacije, prospekt je već odobren, a, ako taj potez bude propraćen (osim većim prometom akcija) boljom transparentnošću za međunarodne investitore, blagovremeno ćemo početi da pratimo tu akciju.

Lideri farmaceutskog sektora iz CIE će i dalje biti zainteresovani za oblast integracija i akvizicija. Ipak, kratak pogled na spisak objavljenih ciljeva (nepostojanje potrebe za dodatnim kapacitetima u proizvodnji generičkih lekova, zainteresovanost za atraktivnu nišu/biološke proizvode uz umerenu/pristupačnu cenu) pokazuje da je njihovo ostvarenje teško za kandidate u regionu. Posle nekoliko odlaganja, prodaja srpske Galenike, jedini prilično veliki javno najavljeni posao privatizacije u regionu, trebalo bi da započne u 1. kvartalu 2010. godine. Rok za pretkvalifikaciju odredila je srpska Agencija za privatizaciju za 19. februar 2010. godine. Od ponuđača se zahteva da imaju najmanje pet godina iskustva u farmaceutskoj industriji i prihode od prodaje farmaceutskih proizvoda za 2008. godinu od preko 100 miliona EUR.

Finansijskim investitorima koji su imali više od 250 miliona EUR sredstava kojima su upravljali u 2008. godini takođe je dozvoljeno da podnose ponude. Navodno, među zainteresovanim firmama (koje uključuju, prema informacijama iz medija, nemačku kompaniju Stada i grčku Alapis) nije nijedna od kompanija sa sedištem u CIE.

Turska – nova šansa

Mada Rusija/ZND zadržava svoju atraktivnost, sa adekvatnim dugoročnim tempom koji će pokretati uporan raskorak u potrošnji na farmaceutske proizvode i zdravstvo između te zemlje i regiona CIE (da ne pominjemo zapadnoevropske nivoe), pravni i regulatorni okvir govori u korist širenja postojećih greenfield poslova. Proizvođači farmaceutskih proizvoda sa sedištem u CIE počinju da gledaju dalje od svojih tradicionalnih horizonata u CIE, novo interesantno mesto postaje Turska (atraktivna kombinacija relativno niske potrošnje lekova po glavi stanovnika, velike populacije i snažnog rasta prodaje generičkih lekova), a mogućnosti u toj zemlji će sve više istraživati lideri sa sedištem u CIE.

Na kraju, dve male rumunske farmaceutske kompanije će najverovatnije završiti na suprotnoj strain bloka transakcija. Teško je predvideti vreme, ali se trenutno pretpostavlja da bi Biofarm trebalo da pronađe strateškog vlasnika tek 2011. godine, dok će sudbina kompanije Antibiotice zavisiti od formiranja novog konglomerata pod kontrolom države (trenutno prilično nejasnog oblika).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...