BANKARSKI OPTIMIZAM

Priredio: Balkanmagazin

Izbalansiran “apetit za rizikom” presudan je za pobedu u bankarskom sektoru u centralnoj i Istočnoj Evropi (CIE), zaključuju analitičari UniCredit Grupa napominjući da je za potpuni oporavak od krize potrebno vreme

 

Zemlje centralne Evrope kao što su Poljska, Republika Češka ili Slovačka imaju bolju perspektivu za oporavak. Turska, na koju je globalna kriza likvidnosti uticala u manjoj meri - povratiće se brzo dok će Rusija imati koristi od oporavka cena nafte i sirovina, pre nego od jakih fiskalnih podsticaja. Zemlje jugoistočne Evrope i zemlje Baltika će ostati u recesiji u 2010, sa potrebom za dodatnim rebalansom. Ukrajina i Kazahstan, kao i Rusija, zabeležiće pozitivan rast ali će im biti potrebno vreme da se u potpunosti prilagode i iskoriste svoj potencijal.

Ovo su zaključci analize i nedavnih bankarskih istraživanja UniCredit Grupe. Komentarišući ih, Federiko Giconi, direktor bankarske Divizije CIE Bank Austrije, kaže da je “za potpuni oporavak od krize potrebno vreme, ali zainteresovanost banaka u CIE definitivno postoji, a naša posvećenost ovom regionu se pokazala kao prava strategija.”

Sledeće godine očekuje se rast

Optimista je i Debora Revoltela, direktorka strateških analiza UniCredit Grupe za region CIE koja kaže da je “dobra vest da će većina zemalja u ovom regionu u 2010. godini zabeležiti pozitivan rast. Međutim, rast će i dalje biti ispod dugoročnih mogućnosti i potvrđena je jaka regionalna diferencijacija.”

Prema prognozi analitičara UniCredit Grupe, oporavak bankarskog poslovanja će najverovatnije otpočeti u 2011.

“UniCredit Grupa je dobro pripremljena za iskorak napred. Jasno je da je Grupa imala koristi od diversifikacije, a poslovanje u regionu CIE na kraju 2008. je činilo oko 12 % ukupne bankarske aktive. Najavljeno povećanje kapitala koje će biti sprovedeno na tržištu će dodatno ojačati poziciju Grupe, dajući joj više prostora za rast”, kaže Federiko Giconi.

Diversifikacija je takođe u korelaciji sa dobrim pristupom finansijskim sredstvima u periodu kada dostupnost i troškovi finansiranja, osim izbalansiranog „apetita za rizikom“, ostaju ključne konkurentske prednosti za banke u regionu.

Analitičari UniCredit Grupe, nakon pada ukupnog kreditiranja u iznosu od 5 % u 2009, za region CIE u 2010. prognoziraju rast kreditiranja od 8 %, s tim da će oporavak otpočeti u oblasti korporativnog bankarstva.

Moguć je odlazak jednih i pojava drugih banaka

Nakon nekih korekcija u 2009. i u prvom delu 2010. godine, analitičari očekuju da će se odnos kredita i depozita postepeno povećavati tokom vremena.

„Proces uravnoteženja će se nastaviti i već je izraženiji u onim zemljama koje su imale veći jaz u pogledu domaćeg finansiranja, dok je manje izražen i možda čak i kontraproduktivan u drugim zemljama. Pored strategija koje se odnose na kreditiranje stanovništva, potrebno je više diversifikacije u ukupnom poslovanju“, kaže Revoltela.

Sada, kada je kriza likvidnosti završena, kreditni kvalitet ostaje ključni izazov. Profitabilnost će morati da računa na strukturalno više troškove rizika kroz ciklus, ali će imati koristi od uže strukture troškova. Kriza je ubrzala uvođenje mera koje se odnose na ekonomičnost troškova u celom svetu, a ni bankarstvo u CIE nije izuzeto. Neke stavke od prošle godine, po pitanju mreže ili troškova plate, sad bi mogle biti uravnotežene. Profitabilnost će verovatno ostati na nižem nivou u naredne dve godine, uglavnom zbog uticaja većih rezervisanja usled loših kredinih plasmana, uz najverovatniji gubitak na nivou bankarskog sistema u periodu između 2009. i 2010. u zemljama kao što su Rusija, Ukrajina, Kazahstan i baltičke zemlje.

„Iizuzetno je važno imati na umu da se u trenutnom okruženju postignuti rezultati različitih tipova banaka na istom tržištu mogu široko razlikovati, jer profitabilnost u velikoj meri zavisi od kvaliteta bankarskog portfolija i troškova rizika svake pojedine banke“, kaže Revoltela.

U ovakvom okviru, ovo će verovatno biti ključne godine za promenu pozicija i strategija banaka u regionu CIE. Konkurentsko okruženje koje karakterišu stalne promene takođe nudi niz mogućnosti. Pod uslovom da imaju izbalansiran „apetit za rizikom“, međunarodne banke aktivne u regionu – naročito vrhunski igrači - mogu ojačati svoju poziciju, oslanjajući se na postojeću mrežu i na bolji pristup međunarodnim izvorima finansiranja. U nekim zemljama kriza stvara prostor za repozicioniranje. Igrači koji nisu fokusirani na lokalno tržište mogu izaći sa istog, što bi otvorilo mogućnost za nove igrače da uđu na tržište. Sve u svemu, analitičari UniCredit Grupe očekuju da će kao pobednici izaći ili novi igrači koji tek ulaze na tržište ili međunarodni igrači koji već imaju razvijeno poslovanje u regionu, pod uslovom da imaju sposobnost da pokažu izbalansiran „apetit za rizikom“ i da iskoriste sopstvenu snagu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...