AUSTRALIJSKI DOLAR – ŠAMPIONSKA VALUTA 2009.

Arsen Lazarević

Najveći gubitnici, japanski jen i američki dolar. U Evropi opet se najbolje držala češka kruna

 

Najjača valuta 2009. bio je australijski dolar (AUD) - prema japanskom jenu (JPY) i američkom dolaru (USD) ojačao je lane oko 20 posto, ističe su u analizi koju je napravila Saxo Bank.




„Australijska ekonomija i bankarski sistem pokazali su tokom krize i oporavka koji je potom usledio, dobre rezultate. Svetski investitori uvidjaju sada prednosti visokih kamatnih stopa u Australiji u svetlu obnavljanja i konsolidacije visokog kineskog rasta“, kaže se u ovoj analizi.




Nasuprot tome, JPY i USD su lane bili najveći gubitnici.

„Glavni uzrok njihovog slabljenja jeste povratak apetita investitora prema riziku. To je izazvalo da se traženje višeg prinosa usredsredilo na mesta gde su kamatne stope više, a izgledi na ekonomski rast bolji nego u Japanu i SAD gde će centralne banke, uprkos globalnog oživljavanja, držati nisko kamatne stope“, objašnjava glavni strateg FX tržišta Saxo Bank, John Hardy.

Slabu godinu imaju za sobom i druge valute, povezane sa američkim dolarom.

„Primer je Kina koja je ujesen 2008. odlučila da zamrzne kurs prema dolaru. To je izazvalo izvesno veštačko učvršćivanje drugih valuta jer su centralne banke tih zemalja diversifikovale i premestile deo svojih dolarskih rezervi u evro“, dodao je Hardy.

U okviru Evrope dobro je opet išlo češkoj kruni (CZK) koja je od uvodjenja evra 2002. bila valuta u svetu koja je najviše porasla i prema evru i prema dolaru. Tokom 2009. uspela je da ojača više od svih drugih valuta, zahvaljujući manjoj zavisnosti od stranog kapitala i pozajmica u stranim valutama.


Češke krune

Nasuprot češkoj kruni, medju razvijajućim i likvidnim valutama, najviše je pala ruska rublja (RUB) i to oko 3,75 posto prema dolaru za celu godinu. To se tumači, pre svega, nižim cenama energije i „slabijom privlačnošću Rusije za strane investitore koji se boje svojevoljnih, destruktivnih intervencija ruske vlade na tržištu i u tokovima kapitala“.




Medju ostalim evropskim valutama najviše je prema USD oslabila islandska kruna (ISK) - nepunih šest posto, zatim albanski lek (ALL) – skoro sedam, i moldavski leu (MDL) - 19 posto. A uverljivo najslabija valuta lane u Evropi je bila beloruska rublja koja je prema dolaru izgubila tokom godine 31 posto vrednosti.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...