APOTEKARI PROTIV DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA

J. P.

Savez privatnih apoteka Srbije optužuje državu da pokušava da ih dvostruko oporezuje, namećući im plaćanje poreza na bonuse koje su im odobrili dobavljači lekova

 

Poreska uprava je započela kontrolu obračuna i plaćanja poreza na dodatu vrednost (PDV) na bonuse koje su apotekama u Srbiji dali dobavljači lekova. Dobavljači su, međutim, već platili državi pun iznos PDV-a za izvršeni promet. Poreska uprava sada nastoji da isti porez naplati i od apoteka. Dakle, ima nameru da jedan isti promet dobara dvostruko oporezuje, kaže se u saopštenju Savez privatnih apoteka Srbije.

Ukazujući da smatraju da je država u potpunosti naplatila PDV za promet dobara koji je ostvaren između veledrogerija, kao prodavca i apoteka, kao kupca - Udruženje privatnih apotekara Srbije (SPAS) upozorava nadležne institucije i javnost da bi se, u slučaju dvostrukog oporezivanja, većina apoteka našla u situaciji nelikvidnosti i nesolventnosti, što bi dalje izazvalo čitav niz negativnih posledica kako za njihove dobavljače, tako i za proizvođače. Odnosno, direktno bi ugrozilo snabdevanje apoteka svim neophodnim lekovima.

„Ističemo da je dvostruko oporezivanje istog prometa nedopustivo i da bi u ovom slučaju, očigledno, imalo ozbiljne štetne posledice, ne samo za poreske obveznike i državu, već za sve učesnike u lancu proizvodnje i prometa lekova. Posledice destabilizacije tog tržišta posebno bi pogodile krajnje korisnike- pacijente,“ poručuju apotekari i mole nadležne da se angažuju kako bi se blagovremeno odustalo od ove namere.

U saopštenju apotekari dalje nadležnima poručuju da su se na javno obraćanje oodlučili „imajući u vidu odgovornost za stabilno snabdevanje lekovima, a time i obavezu da predupredimo nesagledivu štetu“.

Udruženje privatnih apotekara Srbije ukazuje da su veledrogerije apotekama davale naknadne bonuse na tromesečnom i godišnjem nivou (za tačnost u plaćanju) bez iskazanog PDV-a, svesno se odričući svog prava na naknadno umanjenje svoje poreske obaveze, a što je u skladu sa odredbom člana 21. Zakona o PDV-u. Prema toj odredbi, prodavac dobara ima pravo da, uz ispunjenje određenih uslova, izvrši naknadno smanjenje svoje poreske osnovice, odnosno, svoje poreske obaveze. Iz tog razloga većina apoteka nije odbila prethodni porez, jer to nisu uradili ni njihovi dobavljači, poreski obveznici po osnovu prometa robe.

Poreska uprava se, međutim, u kontroli apoteka poziva na član 31. Zakona o PDV-u, tumačeći ga tako da su apoteke bile dužne da na osnovu dobijenih knjižnih odobrenja umanje svoj ulazni PDV, ne uzimajući u obzir da ni njihovi dobavljači nisu umanjili svoj izlazni PDV.

„To, konačno, znači da država za jedan isti promet dobara nastoji da dva puta naplati taj porez. Da su apoteke tako postupile, to bi značilo da kao poslednje u lancu prometa robe plate veći porez od pripadajućeg. Međutim, zarad zakonite primene zakona mora da se pozovu u pomoć pravila tumačenja zakona a to je svrha koja se želi postići nekim propisom i opšti duh zakona. Uzimajući svrhu zakona kao metod tumačenja, mi ističemo da je PDV plaćen na veću osnovicu bez smanjenja i da država odnosno budžet Republike Srbije, čiji je ovo prihod, nije ni na koji način oštećen, time što poreski obveznik nije ispravio odbitak predhodnog poreza. Samo po sebi, sprovođenje procedure po članu 31 nije sebi svrha već služi tačnom obračunu, plaćanju i sprečavanju utaje PDV - a, a PDV je u ovom slučaju plaćen”, poručuju iz Udruženja privatnih apotekara Srbije.

Podsećajući da plaćanje poreza na dodatnu vrednost tj, zakon koji ga reguliše postoji već skoro četiri godine, apotekari dalje komentarišu da je reč o „dobro smišljenom lancu u kome su sve tačke povezane. Posmatranjem samo poslednjeg učesnika u tom lancu, da li u neznanju ili samovolji kao da se vraćamo porezu na promet, koji je davno ukinut i od poreskih obveznika, koji su do sada uredno izmirivali svoje obaveze prema državi prave se nesolventni i nelikvidni i to na vrhuncu ekonomske krize koja je i sama dosad učinila mnoga preduzeća nesolventnim. Zašto država seče granu na kojoj sedi?”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...