Kineski projekt azijske infrastkturne banke privukao i Poljsku

M. Lazarević

Prethodno je već premijer Mađarske Orban najavio učlanjenje u ovu banku
(foto, Predsednik Kine Si Đinping sastao sa gostima na svečanoj promociji Azijske banke za infrastrukturu i investicije (AIIB) u Velikoj sali naroda u Pekingu, oktobra 2014. - Reuters)

 

Poljska je zainteresovana da bude među medju članovima Azijske banke za investicije u infrastrukturu (AIB) čiji je inicijator za formiranje Kina. Najveća zemlja srednje Evrope se tako pridružuje rastućem broju zemalja EU koje su se pridružile ovom kineskom projektu ili su za njega izrazile interesovanje.

Od zemalja srednje Evrope, prva je nameru da stupi među članice AIB saopštila Mađarska. To je učinio u sredu premijer Viktor Orban tokom posete Kazahstanu koji je već stupio među osnivače banke.

„Poljska je poslala Sekretarijatu AIB pismo u kome se izražava interesovanje za pridruživanje grupi osnivačkih članova banke“, saopštio je nacionalnoj agenciji PAP pomoćnik ministra finansija Artur Radzivil (Radziwill). O stupanju u banku konačnu odluku doneće vlada pošto se upozna s predloženim statutom banke i uslovima članstva. Učešće u AIB Poljskoj će, prema rečima Radzivila, omogućiti da maksimalizuje prednosti od osnivanja ove nove institucije za poljsku ekonomiju.

Projekt AIB lansirala je Kina 2013. kao sredstvo za finansiranje ubrzane gradnje puteva, železnica, elektrana i telekomunikacionih mreža u Aziji i njihovo povezivanje sa „ostatkom sveta“. Najveći akcionar biće Kina koja je obećala da će pokriti više od polovine početnog kapitala u visini od 50 milijardi dolara.

Osnivački članovi AIB biće, osim mnoštva azijskih zemalja, i druge zemlje kao što su Britanija, Nemačka, Francuska, Italija, Austraja, Švajcarska, Rusija, Australija, Južna Koreja, Brazil... Izuzetak su Japan, kao i SAD koje su neuspešno odvraćale niz svojih saveznika od stupanja u ovaj kineski projekat. U očima Vašingtona, AIB je samo konkurencija Svetskoj banci i Azijskoj razvojnoj banci koju je osnovao Japan, i „poluga za širenje ekonomskog uticaja Pekinga u svetu“.

Spremnost za saradnju sa AIB izrazila je šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard (Christine Lagarde). 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...