Evropski parlament izglasao pomoć Ukrajini od 1,8 milijardi evra

M. Lazarević

To je najveća finansijska pomoć koju je ikad dobila od EU neka zemlja koja nije član Unije. Rusija može da zatraži povraćaj zajma kad god zaželi
(foto, Ukrajinski predsednik Petro Porošenko u Novim Petrivcima kraj Kijeva u obilasku Prve operativne brigade Nacionalne garde)

Evropska parlament usvojio je juče novi paket pomoć pomoći Ukrajini od 1,8 milijardi. To je, kako javlja agencija DPA, najveća makro-ekonomska pomoć koju je ikad od Brisela dobila neka zemlja koja nije član EU.

“Ovaj paket pomoći biće iskorišćen za postizanje uravnoteženog budžeta i održive privrede Ukrajine, kao i za otplatu ukrajinskih dugova koji dospevaju ove godine”, izjavio je pre glasanja litvanijski poslanik  Gabrelius Landsbergis, obrazlažući ovu pomoć Ukrajini. “To je jasna poruka zemljama koje pokušavaju da nas podele oko pitanja pomoći Ukrajini”, dodao je on. 

Paket pomoći moraju još zvanično da usvoje i vlade svih 28 članica EU ali je Landsbergis izneo pretpostavku da će prvu tranšu pomoći od 600 miliona evra vlada u Kijevu dobiti iz Brisela već početkom ovog leta.

Pomoć je, ipak, uslovljena time što će Kijev morati da usvoji i sprovede niz važnih ekonomskh reformi.

Pitanje je, međutim, koliko ova snažna finansijska injekcija može pomoći Ukrajini ukoliko se Moskva odluči da iskoristi krupan adut koji ima u odnosima sa Kijevom. Taj adut – zajam Rusije od tri milijarde dolara, dat Ukrajini 2013, koji dospoeva ove godine, nemački ekonomski portal Finanzen100  opisuje kao „nož po grlom“ jer vraćanje može Moskva zatražiti kad god želi.

Ukrajina treba ove godine da otplati dugove od 17,5 milijarde dolara za šta mora da uzme pozajmicu od Međunarodnog monetranog fonda (MMF). Fond, međutim, kao uslov zahteva od vlade u Kijevu da dogovori konverziju dugova s poveriocima. A na to Moskva može ali ne mora da pristane i ima mogućnost da zatraži vraćanje pomenutog kredita od tri miliijarde dolara. Ruski predsednik Vladimir Putin je nagovestio da bi Moskva mogla pricekati na vraćanje ovog duga do decembra ali ni to, što i nije sigurno obećanje, ne mora mnogo značiti Kijevu koji ima gotovo praznu državnu blagajnu i teško će da će biti punija za osam meseci.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...