Azerbejdžan devalvirao svoju valutu prema dolaru za trećinu

M.Lazarević

Glavni razlog je pad cena nafte od čijeg je izvoza ova zemlja veoma zavisna
(foto, Baku, Azerbejdžan)

Centralna banka Azerbejdžana objavila je prekjuče devalvaciju svoje valute manat za trećinu prema američkom dolaru. Razlog: pad cena nafte od čijeg je izvoza ova najbogatija zemlja južnog Kavkaza izrazuto zavisna.

Devalvacija bi, kako se objašnjava, trebalo da podrži diverisfikaciju azerbejdžanske ekonomije, njenu konkurentnost i garantuje stabilnost platnog bilansa.

Zvanični kursa manata centralna banka  je utvrdila na 1,05 za dolar. U petak je dolar vredeo 0,7862 manata.

Centralna banka Azerbejdžana je prethodno, još početkom prošle sedmice, raskinula isključivu vezanost manata za dolar, i počela da za upravljanje kursom svoje valute koristi monetarnu korpu evra i dolara. Saopšteno je, takođe, da će se kurs manata ubuduće održavati uz pomoć monetarnih instrumenata u određenom rasponu prema ovoj korpi.

Azerbejdžan je manje pogođen ekonomskom krizom u Rusiji od ostalih zemalja bivšeg SSSR-a, ali je i ekonomija ove zemlje jako zavisna od izvozne cene nefte. Nafta i gas učestvuju sa 95 posto u izvozu zemlje i čine 75 procenata državnog budžeta.

Zbog pada cena nafte vlasti u Bakuu su morale da potroše ne malo deviznih rezervi radi održanja kursa manata. Samo prošlog meseca devizne rezerve su pale za oko milijardu dolara, tojest na 12,7 milijardi dolara.

Vlada je za ovu godinu planirala privredni rast od 4,4 posto, ali je ta projekcija bila zasnovana na ceni nafte od 90 dolara za barel. Sada se cena severnomorske nafte tipa Brent kreće oko 60 dolara. 

Američki magazin Njusvik (Newsweek) svrstao je lane Azejbedžan po kvalitetu života na relativno visoko 69. mesto  među državama sveta. Prema Međunarodnom monetarnom fondu, Azerbejdžan je jedna od najboljih zermalja za biznis i najbogatijija država Južnog Kavkaza.

Srbija i Azerbejdžan su poslednjih godina ubrzanim tempom razvijali međusobne prijeteljske političke i ekonomske veze u kojima posebno mesto ima tzv putni koridor 11 koji finansiraju i grade firme iz Azerbejdžana.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...