Rusija: novi postsovjetski rekord u proizvodnji nafte

M.L.

Nafta ostaje, i pored pada cena, glavni izvor prihoda ruskog budžeta
(foto, ruski izvori nafte u istočnom Sibiru)

Rusija je prošle godine povećala proizvodnju nafte, postigavši pri tome novi postsovjetski rekord. To, prema analitičarima, ukazuje da sankcije Zapada nisu pogodile ruski naftni sektor i da nafta ostaje i dalje glavni izvor prihoda budžeta ove zemlje koji se smanjuje jedino zbog pada cena ove ključne sirovine.

Rusija je, prema preliminiranim podacima, 2014. povećala produkciju nafte za 0,7 posto, tojest na dnevni prosek od 10,58 miliona barela. U tome su pomogli i mali proizvođači nafte.

Poređenja radi, eksplotacija nafte u sovjetskoj Rusiji kulminirala je 1988, tojest u vreme  SSSR-a, na prosečnom dnevnom nivou od 11,41 miliona barela dnevno.

Već 1991, kada je došlo do raspada Sovjetskog Saveza, proizvodnja nafte u Rusiji je pala na prosečno 9,24 miliona dnevno, tojest za oko 19 posto manje nego 1988. Mnogi stručnjaci tvrde da je snižavanje cena nafte doprinelo raspadu sovjetske imperije.

Na početku svetske finansijske i ekonomske krize eksplotacija nafte u Rusiji, po prvi put posle deset godina oživljavanja, ponovo se smanjila i to za jedan posto, tj na 9,8 miliona barela dnevno. No, već septembra 2009, po prvi put od raspada SSSR-a, premašena je granica od 10 miliona barela dnevno...

Godine 2010. Rusija je po obimu produkcije nafte, zahvaljući novotvorenim nalazištima, pretekla Saudijsku Arabiju i postala najveći svetski proizvođač.

EU i SAD su zavele sankcije protiv Rusije, zbog pripajanja Krima i podrške ukrajinskim separatistima, koje se, između ostalog, odnose na zabranu prodaje tehnologije ruskom energetskom sektoru i uvode limite u investiranje kapitala u ruske firme.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...