OBILJE ORHIDEJA I PTICA

Danijela Ćirović

Dobro došli u Singapur (7)

Kad smo već kod parkova i vegetacije, treba znati da u Singapuru zbog vlažne i tople klime uspevaju svakojake tropske biljke. Ali, ono po čemu je ovaj istočni grad naročito poznat su polja različitih vrsta orhideja. Ponosni na ovo svoje prirodno bogatstvo, Singapurci su nekoliko delova grada odvojili za velike bašte i uzgajališta ovog cveća. Botaničke bašte ukupno se protežu na 52 hektara, nalaze se u blizini samog centra i kriju neke od vrlo retkih i cenjenih vrsta biljaka. Neki od njih su Nacionalni park orhideja, Vrt đumbira i Bašta evolucije.




Upravo smo se u Nacionalnom parku orhideja obreli kad je sunula takva kiša da vam je džaba da imate bilo kakav kišobran. Srećom, u ovakvim situacijama, institucije koje posećujete obično nude kabanice ili bar kesice za mokre kišobrane da ne ostavljate vlažan trag dok se krijete u nekom kafeu ili galeriji. Dakle, još jednom da ponovimo da su odeća koju imate na sebi, naročito obuća, esencijalni. Trudite se da ne nosite odeću koja će se natopiti kišnicom, jer će vam to samo odvlačiti pažnju od onoga zbog čega ste došli.

Orhideje u svim bojama

Nacionalni park orhideja je zaista doživljaj kako za stručnjake koji su zainteresovani za nove hibride, tako i za laike koji ne mogu da se načude da takav sklad boja i oblika može priroda da napravi.



Staza u parku orhideja

Vrt je organizavan tako da se krećete stazom između baštica koje su izdeljene prema vrsti orhideje, uredno obeležene, da bi vas put doveo do lepog letnjikovca u kojem se čak objašnjavaju načini na koje su neke vrste dobijene. Upravo ovde se nalazi i deo pod nazivom "VIP vrt orhideja", gde vas podsećaju da vrste ovog cveća iz uzgajivačkog programa Singapurskih botaničkih bašti tu stoje kako bi promovisale dobru volju i odnose među nacijama.



Vrt orhideja u kojem svaka vrsta nosi ime jedne od poznatih ličnosti iz sveta, među kojima su na primer princeza Dajana ili Nelson Mendela, kao takav je ustanovljen još 1957. godine. Mnogo puta je nagrađivan i predstavlja jednu od atrakcija ovog grada.

VIP loža

Među mnogima, jedna vrsta orhideje se uzima kao nacionalni cvet Singapura, i to od 1981. Dobila je ima po Agnes Joakim iz čije je bašte originalno potekla. Danas se zove "Vanda gospođica Joakim". Ova vrsta bila je prva iz Singapura čiji je opis ostao zapisan, a opisao ju je prvi direktor Singapurskih botaničkih bašta još 1893. godine.



Nacionalni cvet Singapura

Osim orhideja, ovaj park je prepun jarko zelenog rastinja, paprati, harmonično ukomponovanih sa drvenim strehama, mostićima, fontanama. Jedan deo je i takozvani orhidarium, gde su vrste predstavljene u što je bilo moguće prirodnijem okruženju u kojem rastu širom sveta.




U svakom slučaju, za turistu s naših prostora izuzetno interesantno mesto. U maloj galeriji na ulazu moguće je kupiti i malu orhideju u smoli ili silikonu koju možete kao uspomenu iz ovog vlažnog i bujnog dela sveta poneti sa sobom.

Više od 9.000 ptica na jednom mestu

Sinapur će vam prirediti kako spektakularan pogled na faunu, tako i čitav spektar svakojakih ptica, koje, s obzirom na organizovanost ovog grada, pretpostavljate, možete naći u posebnom parku. Reč je o Džarong parku ptica, u kojem živi više od 9.000 ptica koje čine oko 600 vrsta i iznenadiće vas svojim bojama, oblicima i veličinom. Poseta parku obično počinje malim performansom za publiku, gde vam pred očima peva papagaj na tri jezika (engleskom, malajskom i kineskom) i perfektno broji do deset, albatros se gega, papige igraju stoni tenis, a kakadu vas nadleće u krugovima.



Jezerce u Džarong parku

Park je podeljen u nekoliko celina, pa tako ako ste zainteresovani za grabljivice, možete otići u, za njih, odvojen deo, zatim imate deo za afričke ptice, jedan koji je sav ispresecan povećom barom za bele, roze, crvene i narandžaste flamingose, pelikane, labudove, kao i poseban deo za antartičke ptice, odnosno pingvine svih vrsta.

Most iznad šume

Kroz park možete da se krećete peške, a usput možete da se odmorite na klupicama i posmatrate čaplje kojima ste poslednje na svetu u šta će da pogledaju, ili da idete malim vozovima čije šine se iznad rastinja i jezeraca protežu duž celog parka. Iako izgledaju pomalo "svemirski", ne primetite ih dok vam neki prođu iznad glave, a i tada vrlo nenametljivo.




U ovom parku nijedna ptica nije zatvorena u mali kavez, već sve imaju prostora da se slobodno kreću i lete. Deo posvećen malim papigama svih boja napravljen je tako da se posetioci kreću preko mostića, koji je sasvim iznad šumice ispod vaših nogu iz kojeg samo izleću ptice i prave zaglušujuću buku. Tu ćete sresti turiste svih nacionalnosti, pa nemojte da se iznenadite ako vas čitava grupa Indijaca zamoli da se s njima slikate.


Vozić u Džarongu

Jedino što ih obično bude puno, a što bi svako voleo da na slici ima samo sebe i vas, pa to traje. Ali, kao i sami Singapurci, i turisti su obično vrlo ljubazni, pa uz prijatan smešak ništa vam ne bude teško.

Najopasniji na svetu

Na jednom mestu ćete naići i na tipičan kavez, kakav bismo mogli videti u našem beogradskom zoo vrtu. Prazan je, a krasi ga natpis: "Najopasnije stvorenje na svetu – homo sapiens".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...