GUČA 2011: PITON, STRIPTIZETE I SVADBARSKI KUPUS

Tekst i foto: Dragoljub Petrović

Balkanmagazin na 51. Dragačevskom saboru trubača

Na 51. Dragačevskom saboru trubača u Guči ima svega – od slikanja sa pitonom do skakanja po stolovima sa oskudno odevenim igračicama koje liče na striptizete.



Iako je prvih nekoliko dana delovalo da je u Guči mnogo manje gostiju nego ranije, očekuje se da će glavni udar saboraša nastupiti za vikend, pa organizatori procenuju da će poseta ovogodišnjem Saboru premašiti 600.000 duša.


U subotu uveče je finalno takmičenje trubača na kome učestvuje 18 orkestara: orkestar “Bakija Bakić” pod upravom Ekrema Mamutovića iz Vranja, orkestar „Zlatne trube“ iz Knjaževca, orkestar Miloša Perišića iz Goračića, orkestar Elvisa Ajdinovića iz Surdulice, orkestar Gvozdena Rosića iz Rtiju, orkestar Bojana Krstića iz Vladičinog Hana, orkestar „Barka“ iz Knjaževca, orkestar Bojana Ristića iz Vladičinog Hana, orkestar „ZAO TARO LAJT“ Dejana Jevđića i Ljubivoja Dikovića iz Kalenića, orkestar Nenada Mladenovića iz Vranja, orkestar Janka Jovanovića iz Zemuna, orkestar Božidara Nikolića Donje iz Grdelice, orkestar Dejana Lazarevića iz Požege, orkestar Ace Novkovića iz Zagužanja, orkestar Veljka Ostojića iz Zlakuse, orkestar Gorana Ranković iz Guče, orkestar Siniše Stankovića iz Zagužanja i orkestar Radiše Vitezovića iz Tubića. Iste noći na glavnoj bini sviraće Boban i Marko Marković.


U nedelju od 15 sati je međunarodno takmičenje trubača i nastup Gorana Bregovića i njegovog Orkestra za svadbe i sahrane. Sabor se zatvara tog dana oproštajnim kolom u 20 časova.


Na tezgama po Guči ove godine je manje majica sa političkim porukama, dok je apsolutni hit ovog Sabora Novak Đoković “stajling”.



Pod šatrama i u kafanama su cene manje-više iste. Dragačevska zakuska (sir, pršut, kajmak, čvarci) je 500 dinara, svadbarski kupus oko 250 dinara, praseće pečenje oko 1000 dianra, dok je jagnjetina 1400. Pivo se može naći i za 100 dinara.

Kažu da ko nije probao svadbarski kupus na Saboru, kao da nije bio u Guči. I zaista, izvrstan je.


Kuvar Obrad Čakarević iz gučkog sela Kotraža koji radi u kafani “Marinada – Stara kuća” priča da ugostitelji kisele kupus uoči Sabora, jer mu nije sezona.

- Ako je hladno, kiselimo ga 15 dana, ako je vruće, četiri. Tajna svadbarskog kupusa je u zemljanom loncu, dobro opranom kupusu... Mora da se ubaci slanina, juneće meso, špic rebra ili kolenice. Zidovi lonca se mažu mašću. Onda red kupusa, red mesa, aleve paprike, bibera, lovora, vegete... Mora da se krčka sedam-osam sati, da blagodeti tog mesa uđu u kupus. I kad ga sipaš da promešaš, jer mast ostaje gore, a voda dole - kaže Obrad.


Dodaje da jedan ugostitelj tokom sabora proda tridesetak pečenih jagnjića i prasića, i bar 300 litara kupusa.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...