KAMENI BROD USRED JEZERA

Danijela Ćirović

Dobro došli u Singapur (6): Bašta bonsai drveta

 

Ako biste da pobegnete od gužve, betona i stakla, na petnaestak minuta metroom od centra Singapura nalaze se dva prelepa parka. Jedan japanski, drugi kineski. Toliko različiti od onoga što predstavlja sam grad i sve one moderne tehnologije koja radi za čoveka (ili čovek za nju), a opet u duhu kulture naroda koji u ovom gradu-državi živi.

Harmonija i jednostavnost

Ova dva parka se međusobno razlikuju i napravljeni su poštujući japansko i kinesko uređenje vrtova. Japanski je oličenje harmonije, mira sa šetalištem pored jezera i širokim zelenim prostranstvima, tek oivičenim velikim kamenjem. Na jednom od brežuljaka smeštena je klupa sa drvenom strehom, a odatle se pogled proteže s jedne strane na mirnu vodu, s druge na livadice prošarane po nekim drvetom s krošnjom punom cveća.
 

Japanski vrt

Zaista vam bude jasno zašto su vam park preporučivali za odmor i relaksaciju. Pride, deluje prilično pusto, naročito ako odete radnim danom dok Singapurci vredno rade u gradskoj košnici. To je dodatni detalj koji vam omogućava da „odmorite mozak“ i skupite snagu za sve dalje avanture koje vas očekuju u ovom neobičnom gradu.

Most kao iz bajke

Kada se približite jezeru, s druge obale vam se ukažu vrhovi tipičnih kineskih građevina, a onda naiđete i na most kao iz bajke. Sav beo, kitnjast, pa nije ni čudo što nosi naziv „Beli most duge“ ili Pai Hung Ch’iao. Napravljen je po ugledu na most u Letnjoj palati u Pekingu koji ima 17 lukova. Pređete ovaj nestvarni most i dočekaju vas tipične kineske građevine sa dvorištima i ribnjacima.




Onda vam postane jasno da ste iz parka mira, tišine, jednostavnosti prešli u drugi koji iz svakog parčeta zemlje odiše kulturom istočnjačkog naroda. Srešćete i više posetilaca koji rado sede, čitaju na tremu jedne od crvenih kućica kojima iz oboda krovova vire ukrasi u obliku zmajeva.

Sedmospratna pagoda

Proći ćete i pored skulptura životinja, preko malog mosta koji pređete sa dva koraka, sunčanog sata, a onda se ukaže na brežuljku visoka pagoda. Pagode su nekada davno budisti koristili za čuvanje ljudskih kostiju, a singapurska „Ru Yun Ta“ napravljena je po ugledu na pagodu u hramu Ling Ku u Najđingu.
 

Pagoda - kineski vrt

Ima sedam spratova i verujte, nije nimalo jednostavno popeti se na vrh. Stepenište ide spiralno, na svakom spratu vlažan vazduh ulazi kroz autentično urađene prozore. Svaki sprat ima i kružnu terasu, pa je pogled sa najvišeg zaista vredan truda. S jedne strane vidite čitav park, s druge ne tako udaljeni most preko kojeg ide linija metroa, a iza njega proviruju zgrade.

Bašta bonsaija

Ono što je nama bio jedan od najvećih utisaka je Vrt bonsaija. Naročito ako imate u vidu da je ova „bašta“ koštala Singapur gotovo četiri miliona lokalnih dolara i da čuva više od hiljadu bonsaija, većinom uvezenih iz Kine. Preko malog potoka pređete gazeći ogromno kamenje koje obrazuje mostić, a onda se nađete u prizemnoj kućici sa natpisima na kineskom na sve strane, malim odmorištima koje krase vitražne lampe i naiđete na drveće bonsaija svih veličina i oblika. U središtu mala fontana, po koja izrazito narandžasta ili žuta ribica, lepo osmišljeno dvorištance.. Milina!



Bašta bonsaija

Treba pomenuti i da je u planu da ovaj Vrt omogući neku vrstu trening centra gde će zainteresovani moći da nauče sve o načinu na koji bi trebalo da gaje ovo simpatično drvo.

Atmosfera drevne Kine

Malo dalje odatle naići ćete i na statuu Konfučija, Muzej kornjača, još dve pagode koje kao da izviru iz vode. Od njih se pruža lep pogled na još jedan beli most, kitnjast i pun lukova.


Kameni brod

Dve tradicionalne građevine koje vas ostavljaju bez daha su Kameni brod ili „Yao Yueh Fang“ i Kuća čaja, koje su takođe rađene po ugledu na Palatu u Pekingu. Čim kročite u Kineski park osvojiće vas osećaj da se nalazite u drevnoj Kini.



Sunčani sat u Kineskom vrtu

Park je izgrađen 1975, a dizajnirao ga je Yuen-chen Yu, poznati arhitekta iz Tajvana, spajajući arhitekturu carskih građevina i prelepih pejzaža. Pored toga, sve je lepo obeleženo, na pristojnom rastojanju su postavljeni toaleti i česme, a iz parka će vas „ispratiti“ čitav red statua značajnih kineskih mudraca i vojskovođa, među kojima se našla i Mulan. Kada stignete do, ovoga puta, crvenog drvenog mostića preko jezera, gde se na površinu vode naslanjaju grane žalosnih vrba, betonirana staza će vas odvesti nazad do stanice metroa. Za još tih pet minuta hoda naići ćete i na jednu kantu za cigarete.



Statue, Kineski park

Koliko god da se zadržite u Singapuru, potrudite se da ne propustite da obiđete i ova dva parka, jer su zaista impresivni. Kao što rekosmo, nisu obično uvršteni u redovne izlete koje nude turističke agencije, a ostaćete otvorenih usta zbog prizora i, koliko god da se fizički umorite jer, ako hoćete sve da vidite, ima tu nekoliko kilometara za šetnju, ipak ćete se na neki način odmoriti. Toliko mira i tišine u ovako bučnom i živom gradu...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...