Da li Francuska prodaje dušu?

Valentina Jokić, PARIZ

Kinez kupio dvorac Ževre-Šamberten sa vinogradima, među najcenjenijim u Burgonji. Lokalni vinogradari negoduju, zabrinuti za očuvanje kulturne baštine. Najviše „kineskih“ dvoraca u regionu Bordoa
(ilustracija: vinogradi Burgonje)

Šato Ževre-Šamberten (Kot d’Or), u Burgonji, dvorac iz XIII veka sa dva hektara vinograda, prodat je za osam miliona evra jednom kineskom ulagaču, vlasniku lanca kockarnica u Makaou. Lokalni proizvođači vina su ga procenjivali najpre na 3,5 miliona evra i udruženi, nudili nešto više, dok su Kinezi dali i više od traženog. Ževre-Šamberten je jedno od najpoznatijih apelacija  (zakonski definisana i zaštićena oznaka geografskog porekla za identifikovanje gde je gajeno grožđe za vino a može nositi i oznake kvaliteta, količine alkohola i stavljati se na etiketu), šato (vinski dvorac) koji godišnje proizvodi 10 do 15.000 flaša vina.

sato zevre semberten

Vinski dvorac Ževre-Šamberten

Broj ovakvih transkacija udvostručio se u Francuskoj poslednjih godina. Strani ulagači, oko 40 odsto, a posebno kineski novi bogataši, kupuju ne pitajući za cenu.

Bojim se da za deset godina Burginjon neće više pripadati žiteljima Burginjona, izjavio je Žan-Mišel Gijon, predsednik sindikata proizvođača vina iz Ževre-Šambertena. Da li je cilj da naši vinari rade za strane bogate ulagače? Mislim da Francuska prodaje dušu i da političari treba da reaguju, zaključio je Gijon.

Do sada je najprivlačniji bio Bordo čiji posrednici u kupoprodaji daju sve od sebe da privuku predstavnike najveće svetske ekonomske sile veka. Oni tvrde da se i dalje radi o francuskom a ne o kineskom vinu, da je prednost u tome što nema delokalizacije u proizvodnji i da desetak kineskih vlasnika ne predstavlja nikakvu opasnost za nekih 8.000 domena samo u Bordou. Do danas su poznata 24 kineska vlasnika tamošnjih domena.

zevre - vino

Vino iz dvorca Ževre-Šamberten

Tokom 2011. godine, Kina je postala najveći uvoznik Bordoa. Kineski kupci vinarija tvrde da im je primaran kvalitet i angažuju najbolje stručnjake za proizvodnju. Ipak, da li je to dovoljno za pravo francusko vino, pokazaće vreme. Kao što nije lako zamisliti mnogobrojne Francuze među vrhunskim Šaolin majstorima, tako će verovatno biti teško, bar u početku, prihvatiti brojne kineske apelacije među vrhunskim francuskim vinima.

Opravdano ili ne, postoji ozbiljna zabrinutost za budućnost francuskog vina kao kulturne baštine ove zemlje. Ulagači su uglavnom distributeri, pre nego strastveni ljubitelji vina i vinogradarstva čije se umeće i iskustvo prenosi generacijama i održava često u istoj porodici.

Talas kupovine francuskih vinograda kao i ulaganja u modu, industriju i druge grane privrede ne jenjava.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...