Toplo leto pali japanske nuklearke

Izvor:   Agencije

Nuklearke u Japanu biće ponovo pokrenute i pored protivljenja građana jer se ova zemlja suočava sa mogućom nestašicom struja tokom vlažnog i vrućeg leta, koje je na pragu. Japaske vlasti su odlučile da pokrenu dva nuklearna reaktora u elektrani Ohi, u centralnoj prefekturi Fukui.

Japan je ovih dana i zvanično saopštio da će reaktivirati dva nuklearna reaktora u elektrani Ohi i time se vratiti proizvodnji struje na atomski pogon, prvi put od prošlogodišnjeg katastrofalnog zemljotresa i cunamija, koji su izazvali veliku havariju u atomskoj elektrani Fukušima jedan i koji su doveli do gašenja svih 50 reaktora u zemlji.

„Reaktori u Ohiju, u centralnoj prefekturi Fukui, počeće da rade za tri sedmice,“ rekli su japanski zvaničnici.

Sa japanskim vlažnim i vrućim letom na pragu, kada je i vrhunac korišćenja struje u zemlji zbog klima uređaja, od potrošača i firmi je zatraženo da smanje potrošnju jer će neki delovi zemlje imati i do 15 odsto manje struje od potreba, prenosi Tanjug.

Kansai elektrik, kompanija za proizvodnju električne energije, koja je prošle godine zabeležila gubitak od tri milijarde dolara, moći će da udovolji letnjoj potražnji samo ako dva Ohi reaktora budu vraćena u proizvodnju, saopšteno je iz ove kompanije.

Jošihiko Noda, premijer Japana zatražio je podršku za uključivanje nuklearki.

„Japan će se tokom leta suočiti sa nestašicama struje,“ izjavio je Noda posle sastanka sa guvernerom prefekture Fukui, Kazumasom Nišikavom, koji je odobrio puštanje reaktora u pogon.

Potom se Noda sastao sa ministrom ekonomije, ministrom nadležnim za nuklearnu katastrofu u Fukušimi, i sa glavnim sekretarom vlade, i na osnovu toga saopštio da će reaktori u Ohiju početi da rade, piše Beta.

Japanci neće nuklearke

Japanski premijer se, međutim, i dalje suočava sa snažnim protivljenjem opozicije i javnosti u vezi sa bilo kakvim povratkom proizvodnji struje na nuklearnu energiju.

Protiv pokretanja nuklearnih elektrana u prefekturi Fukui, prema poslednjim istraživanjima javnog mnenja, je i dalje 46 odsto stanovništva.

Manjak struje

Svih 50 reaktora u japanskim nuklearnim elektranama je isključeno radi kontrole bezbednosti i rutinskog održavanja, nakon zemljotresa i cunamija 11. marta prošle godine, koji su izazvali katastrofu u nuklearci Fukušima, podsetio je AP.

Zbog „curenja“ radijacije u zemlju, vazduh i vodu, evakuisana je velika oblast oko elektrane, čija su se tri reaktora istopila.

Pre krize sa Fukušimom, Japan je velike potrebe za energijom zadovoljavao nuklearkama koje su davale trećinu proizvedene struje u zemlji. Zatvaranje nuklearnih reaktora je dovelo do reaktiviranja starih elektrana na ugalj i gas i velikog povećanja troškova proizvodnje zbog uvoza energenata, ali je manjak struje i dalje ostao aktuelan.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...