Interesi entiteta ugrožavaju Elektroprenos BiH

Izvor:   Dnevni avaz

Nova Uprava Elektroprenosa Bosne i Hercegovine stupa na funkciju u junu a upravo će ona i biti poslednji udarac koji će ovo preduzeće definitivno podeliti po entitetskim linijama. Članovi nove Uprave iz Republike Srpske redom su stranački ljudi, koji će ovu kompaniju, po nalogu svojih šefova, dokrajčiti, rekao je Ramiz Mehmedagić, izvršni direktor za pravne poslove ovog preduzeća.

Do sutra - 23. maja trajaće konkurs za izbor nove Uprave Elektroprenosa BiH, nakon čega će biti održana sednica Upravnog odbora (UO) ove državne kompanije, a samim tim trebala bi konačno biti poznata i njena sudbina.

Međutim, izvršni direktor za pravne poslove ovog preduzeća Ramiz Mehmedagić za Dnevni avaz rekao je da ne samo da neće biti izlaza iz stanja paralize nego će nova Uprava biti poslednji udarac koji će Elektroprenos BiH definitivno podeliti po entitetskim linijama.

Odnos kapitala

„Sadašnji v. d. članova Uprave Elektroprenosa BiH, koji su na funkciji od 2009., odolevali su Dodikovim nastojanjima da na sve moguće načine rasturi kompaniju. Tome je sada došao kraj, jer članovi Uprave iz Republike Srpske redom su stranački ljudi koji će ovu kompaniju, po nalogu svojih šefova, dokrajčiti,“ rekao je Mehmedagić.

Najveći krivci za ovakvo stanje, dodaje Mehmedagić, su sadašnji premijeri entiteta, jer su prihvatili principe koji su podloga za podelu ove kompanije.

„Problem je u tome što je odlučeno da se izvrši investiranje u skladu s odnosom kapitala. Budući da se radi o odnosu 58 prema 42 odsto u korist FBiH, moraće da se uradite dva investiciona plana. A čim imate dva investiciona plana, to više nije jedno preduzeće,“ upozorava Mehmedagić.

Ramiz-Mehmedagic
Ramiz Mehmedagić - Više ne polažemo nadu ni u OHR

Problem je, dodaje, i u tome da će svaki od članova šestočlane Uprave moći u svakom trenutku blokirati bilo koju odluku.

Tri područja

„Sve odluke, dok se ne promeni Statut, donosiće se konsenzusom. Taj princip u suprotnosti je s državnim zakonom, gde stoji da se sve odluke u Elektroprenosu BiH donose većinom glasova, osim onih za koje je predviđen konsenzus. Mislim da nema više nikakve nade da se ovo preduzeće spasi. Više ne polažem nadu ni u OHR ni u Veće za implementaciju mira (PIC), jer oni više s tim nemaju ništa,“ kaže Mehmedagić.

Iz RS je već ponuđen statut koji predviđa tri umesto trenutna četiri operativna područja Elektroprenosa, i to podeljena prema entitetskim linijama. Ovo, smatra Mehmedagić, pokazuje pravu budućnost državne kompanije.

„Država bi tu imala samo koordinacionu ulogu. Znači ništa! To bi tada bila korporacija, svaka bi članica bila u najvećoj meri samostalna i mogla bi izaći kad god poželi. To je elegantan način podele,“ zaključuje Mehmedagić.

Šta kažu u Vladi FBiH

„Konsenzus je dobar alat za visoke demokratije gde sve funkcioniše kako treba. Međutim, kod nas nije propisan državnim zakonom, tako da, ako se ne uspemo dogovoriti konsenzusom, odlučivaće akcionari. Što se tiče pokušaja da se podeli ova kompanija, evidentno je da oni postoje, međutim, ne mislimo da će ova kompanija biti podeljena. Previše su SAD i Evropska komisija uložili u to da bi pustili da se firma tek tako rasloji,“ saopšteno nam je u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...