Cene na sudu

Izvor:   Večernji.hr

Nove cene struje i gasa u Hrvatskoj praktično su donete proizvoljnom političkom odlukom. Takva praksa, osim što je zakonski upitna, izuzetno je štetna i iz perspektive transparentnosti tržišnog takmičenja. Nezadovoljni potrošači i udruženja za zaštitu njihovih prava mogli bi protiv Hrvatske elektroprivrede (HEP) i Vlade uskoro da podignu tužbe.

Odluke o velikom poskupljenju električne energije i gasa koje je Vlada Hrvatske donela na redovnoj sednici u četvrtak, po svemu sudeći, nelegalne su. Večernjem listu neslužbeno je iz Ministarstva privrede potvrđeno da Vlada pre donošenja odluke o poskupljenju energije nije dobila mišljenje Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) kao što predviđa Zakon o energiji i ostali važeći podzakonski akti.

HEP mora da pita Heru

– Istina je da hrvatska Vlada nema mišljenje HERA-e, ali smatramo da to mišljenje za nas i nije obavezujuće. Njega mora zatražiti HEP. Je li on to učinio, ne znam, ali ponovo ističem da to za Vladu i nije bitno – ispričao je sagovornik Večernjeg lista. Takvo pravno tumačenje poprilično je sumnjivo, naročito s obzirom na činjenicu da se Vlada u obrazloženju svoje odluke pozvala na mišljenje Agencije iz 2010. godine, kad je HEP-u poskupljenje dopušteno, ali nikada nije sprovedeno. Ipak, i tada je odobreno poskupljenje bilo manje od onoga koje je sada izglasala Vlada.

Stoga se postavlja logično pitanje na osnovu kojeg proračuna je Vlada donela odluku o poskupljenju električne energije i gasa? Smisao prethodnog mišljenja HERA-e je upravo to da ta institucija kao nezavisni regulator izvrši kompleksne proračune svih stavki koje utiču na cenu energije i tada odredi realnu cenu koja energetskim kompanijama omogućava stabilno poslovanje, a potrošače štiti od nerealno „visokih“ cena. Te je proračune za električnu energiju HERA uradila 2010. godine, ali čak i da je Vlada poštovala tada određene razmere poskupljenja, pitanje je da li se to mišljenje danas može smatrati legitimnim s obzirom na to da su prošle dve godine, a brojne okolnosti na tržištu su se promenile. Ipak, kako Vlada u stvari nije sledila ni to mišljenje Agencije, ispada da su nove cene energije praktično donešene proizvoljnom političkom odlukom, verovatno da bi se dobio novac potreban za HEP-ov najavljeni investicioni ciklus. Takva praksa, osim što je zakonski upitna, izuzetno je štetna i iz perspektive transparentnosti tržišnog takmičenja.

Slede tužbe

Iako u Vladi smatraju da nisu prekršili zakon donoseći odluku bez prethodnog mišljenja Agencije, može se pretpostaviti da će ta činjenica biti temelj za tužbe koje će nezadovoljni potrošači i udruženja za zaštitu njihovih prava vrlo brzo podići protiv HEP-a i Vlade. Tako bi dugo najavljivana poskupljenja energije mogla prerasti u pravni spor i pre nego što službeno stupe na snagu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...